Лончар након састанка са кризним штабом: Бићемо у корак испред свега, циљ је НУЛА ЗАРАЖЕНИХ (ФОТО/ВИДЕО)
Након састанка, министар Лончар се обраћа јавности
Минситар здравља Златибор Лончар истакао је да су капацитети за ковид болнице обезбеђени и да неће постојати потреба да се пацијенти премештају.
- Обезбедили смо довољно места у Београду, обезбеђено је за данас, ноћас и сутра, у наредних 48 сати неће бити потребе да се пацијенти премештају из Београда у неки други дан и болнице. Обезбеђени су капацитети и за ковид пацијенте и за оне који то нису. Пребукирани су капацитети у Чачку, Шапцу и Краљеву, један део ће прећи у КЦ Крагујевац, а неке ћемо преместити у Београд. Трдунице из Шапца ће прећи у Лозницу и Ваљево - истакао је министар Лончар
Лончар о застоју у раду лабораторије "Ватрено око"
- Било је застоја у раду лабораторије "Ватрено око". Она функционише по принципу да све четири њене компоненте морају да раде како би она функционисала. Нама се десило да једна компонента није радила, није стигла на време и дошло је до застоја. Сада "Ватрено око" ради у пуном капацитету и нема никаквих застоја, све компоненте су ту и све је у најбољем реду - рекао је министар здравља.
О пацијентима са лакшом клиничком сликом
- Они који имају лакшу клиничку слику све завршавају преко ковид амбуланти, а они који имају тежу клиничку долазе на Инфективну клинику. Тренд је и даље исти, трећина заражених захтева хоспитализацију, зато су капацитети скоро пуни - рекао је Стевановић.
Најбоље је да се реагује на време
- Пацијенти ће из Шапца прећи у Београд на лечење, њих једно 15, а труднице из Шапца ћемо породити у Лозници, Ваљеву и Сремској Митровици. Из Београда иде тим који ће преузети виђење привремене болнице у Шапцу, како бисмо били корак испред свега, јер не знамо како ће бити за три дана или пет дана тамо, па боље да на време делујемо, јер нико не зна пуно о вирусу - рекао је Лончар о мерама које су донете за град Шабац.
О здравственом систему у Србији
- Имамо довољно здравствених радника, не постоји пример да је негде фалило радник или да посао није одрађен адекватно. Студенти медицине су помагали својим суграђанима да се изборе са болешћу, а не зато што није било довољно здравствених наука, када упишете Медицински факултет ви сте га уписали да бисте помагали људима. У Србији је заражено 550 здравствених радника, а њих 50 је у болници. Све време ми обучавамо и примамо нове здравствене раднике, припремамо се за све могуће сценарије. Договорили смо се да сваке недеље да из једне болнице или две имати састанак опуштенијег типа, како бисмо причали са радницима о њиховим искуствима и какви су њихови предлози и шта они мисле. Они су хероији овог доба и то што они сада раде видеће се тек у наредним годинама колико је вредно. Хвала онима који навијају за наше здравствене раднике, а не да победи корона - рекао је Лончар.
О тешко оболелим пацијентима
- Проблем су пацијенти који су у хроничној анемији и не могу да дођу у болнице да приме крв, то смо решили тако што ћемо њих допремати у КЦ Србије. Нисмо задовољни радом Института за трансфузију крви, залихе су на минимуни, издали смо апел да се убрзано поради на томе. Надамо се да људи схватају озбиљност ситуације и да све што радимо зависи од нас самих, како се будемо понашали такав ће нам бити и број заражених. Ситуација у Врању, Сјеници и Тутину је под контролом и сваки дан се врши надзор, тамо је задовољавајућа ситуација - рекао је Лончар.
Битно одговорно понашање грађана
- Нула заражених је циљ и враћање болница на примарни рад, а не да остају ковид установе. Када дођемо у ту ситуацију бићемо задовољни, до тада свако мора одговорно да се понаша. У Арени су смештени пацијенти који имају лакшу и средње тешку слику, а то су пацијенти којима није неопходан кисеоник. Ипак, због ове ситуације, ми спроводимо развијање мреже за прикључивање кисеоника у Арени како би могли да укажемо и таквим пацијентима помоћ тамо, како бисмо имали то спремно, уколико буде требало. Ради се на томе, један део капацитета је непопуњен, ту су радови, када спроведемо кисеоник, преместићемо пацијенте и наставити са ширењем те мреже. Клиничка слика у Арени може да се промени за пола сата, зато је битно да можемо да обезбедимо доток кисеоника и кисеоничких боца - истакао је Лончар.