Lončar nakon sastanka sa kriznim štabom: Bićemo u korak ispred svega, cilj je NULA ZARAŽENIH (FOTO/VIDEO)
Nakon sastanka, ministar Lončar se obraća javnosti
Minsitar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da su kapaciteti za kovid bolnice obezbeđeni i da neće postojati potreba da se pacijenti premeštaju.
- Obezbedili smo dovoljno mesta u Beogradu, obezbeđeno je za danas, noćas i sutra, u narednih 48 sati neće biti potrebe da se pacijenti premeštaju iz Beograda u neki drugi dan i bolnice. Obezbeđeni su kapaciteti i za kovid pacijente i za one koji to nisu. Prebukirani su kapaciteti u Čačku, Šapcu i Kraljevu, jedan deo će preći u KC Kragujevac, a neke ćemo premestiti u Beograd. Trdunice iz Šapca će preći u Loznicu i Valjevo - istakao je ministar Lončar
Lončar o zastoju u radu laboratorije "Vatreno oko"
- Bilo je zastoja u radu laboratorije "Vatreno oko". Ona funkcioniše po principu da sve četiri njene komponente moraju da rade kako bi ona funkcionisala. Nama se desilo da jedna komponenta nije radila, nije stigla na vreme i došlo je do zastoja. Sada "Vatreno oko" radi u punom kapacitetu i nema nikakvih zastoja, sve komponente su tu i sve je u najboljem redu - rekao je ministar zdravlja.
O pacijentima sa lakšom kliničkom slikom
- Oni koji imaju lakšu kliničku sliku sve završavaju preko kovid ambulanti, a oni koji imaju težu kliničku dolaze na Infektivnu kliniku. Trend je i dalje isti, trećina zaraženih zahteva hospitalizaciju, zato su kapaciteti skoro puni - rekao je Stevanović.
Najbolje je da se reaguje na vreme
- Pacijenti će iz Šapca preći u Beograd na lečenje, njih jedno 15, a trudnice iz Šapca ćemo poroditi u Loznici, Valjevu i Sremskoj Mitrovici. Iz Beograda ide tim koji će preuzeti viđenje privremene bolnice u Šapcu, kako bismo bili korak ispred svega, jer ne znamo kako će biti za tri dana ili pet dana tamo, pa bolje da na vreme delujemo, jer niko ne zna puno o virusu - rekao je Lončar o merama koje su donete za grad Šabac.
O zdravstvenom sistemu u Srbiji
- Imamo dovoljno zdravstvenih radnika, ne postoji primer da je negde falilo radnik ili da posao nije odrađen adekvatno. Studenti medicine su pomagali svojim sugrađanima da se izbore sa bolešću, a ne zato što nije bilo dovoljno zdravstvenih nauka, kada upišete Medicinski fakultet vi ste ga upisali da biste pomagali ljudima. U Srbiji je zaraženo 550 zdravstvenih radnika, a njih 50 je u bolnici. Sve vreme mi obučavamo i primamo nove zdravstvene radnike, pripremamo se za sve moguće scenarije. Dogovorili smo se da svake nedelje da iz jedne bolnice ili dve imati sastanak opuštenijeg tipa, kako bismo pričali sa radnicima o njihovim iskustvima i kakvi su njihovi predlozi i šta oni misle. Oni su heroiji ovog doba i to što oni sada rade videće se tek u narednim godinama koliko je vredno. Hvala onima koji navijaju za naše zdravstvene radnike, a ne da pobedi korona - rekao je Lončar.
O teško obolelim pacijentima
- Problem su pacijenti koji su u hroničnoj anemiji i ne mogu da dođu u bolnice da prime krv, to smo rešili tako što ćemo njih dopremati u KC Srbije. Nismo zadovoljni radom Instituta za transfuziju krvi, zalihe su na minimuni, izdali smo apel da se ubrzano poradi na tome. Nadamo se da ljudi shvataju ozbiljnost situacije i da sve što radimo zavisi od nas samih, kako se budemo ponašali takav će nam biti i broj zaraženih. Situacija u Vranju, Sjenici i Tutinu je pod kontrolom i svaki dan se vrši nadzor, tamo je zadovoljavajuća situacija - rekao je Lončar.
Bitno odgovorno ponašanje građana
- Nula zaraženih je cilj i vraćanje bolnica na primarni rad, a ne da ostaju kovid ustanove. Kada dođemo u tu situaciju bićemo zadovoljni, do tada svako mora odgovorno da se ponaša. U Areni su smešteni pacijenti koji imaju lakšu i srednje tešku sliku, a to su pacijenti kojima nije neophodan kiseonik. Ipak, zbog ove situacije, mi sprovodimo razvijanje mreže za priključivanje kiseonika u Areni kako bi mogli da ukažemo i takvim pacijentima pomoć tamo, kako bismo imali to spremno, ukoliko bude trebalo. Radi se na tome, jedan deo kapaciteta je nepopunjen, tu su radovi, kada sprovedemo kiseonik, premestićemo pacijente i nastaviti sa širenjem te mreže. Klinička slika u Areni može da se promeni za pola sata, zato je bitno da možemo da obezbedimo dotok kiseonika i kiseoničkih boca - istakao je Lončar.