ДР ТИОДОРОВИЋ: Пензионери, будите пример дисциплине као и досад што сте били
Одржана је конференција за медије поводом тренутне ситуације око корона вируса.
Према најновијим подацима, корона вирус је потврђен код још 445 особа у Србији, чиме је укупан број заражених повећан на 5.318. На жалост, преминуло су још четири особе.
Др Кисић о тренутној ситуацији око корона вируса
- У овом моменту хоспитализовано је 3 511 пацијената, а 120 особа је на респиратору - рекла је Кисић.
Како каже, преминуле су још четири особе у последња 24 сата, што је укупно 103 особе које су изгубиле живот од ковида-19.
Излечене су, како додаје, 143 особе.
Како каже, 382 здравствених радника је у овом моменту хоспитализовано.
Истиче да је смртност 1,9 , а од 103 особе 71 су биле мушког пола а 32 особе женског пола.
- Клиници за Инфективне лежи тренутно 61 особа, у КЦ Ниш 200 особа, у КЦ Ниш у новој згради је 297 особа, у КЦ Војводина 142, у КЦ Крагујевац 102 особе, у КЦ ДР Драгиша Мишовић 307 пацијената, на пулмологији 84 особе, у КЦ Земун 308 особа, у КЦ Звездара 354 особе, у Панчеву 167 пацијената. У ВМЦ Карабурма 74 пацијента, у Институту на Бањици 51 особа, на Сајму 369 - рекла је др Кисић.
Докторка Кисић-Тепавчевић је рекла да се конференција данас одржава у Нишу и истакла да у овом делу земље долази до веће учесталости обољевања.
- Формиран је посебан кризни штаб и интензивиране су све активности како би се ситуација стабилизовала. Када су у питању конкретни подаци за "Горњу Топоницу", и у претходном периоду смо обишли већину ових установа, тамо је било у том моменту 44 особе које су имале симптоме респираторне инфекције и биле су за тестирање, али нису биле позитивне. Даље су анализе показале да је код 6 здравствених радника потврђено присуство вируса као и код два пацијента - рекла је др Кисић-Тепавчевић.
Она истиче да су спроведене мере изолације, па се тако, додаје, они за које је то неопходно налазе у изолацији.
-У последних седам дана нико из ове установе није испољио знаке респираторне инфекције - рекла је др Кисић-Тепавчевић
Она истиче да су спроведене мере изолације, па се тако, додаје, они за које је то неопходно налазе у изолацији.
-У последних седам дана нико из ове установе није испољио знаке респираторне инфекције - рекла је др Кисић-Тепавчевић.
Докторка Кисић-Тепавчевић рекла је да су упознати са епидемиолошком ситуацијом са сваком појединачном установом.
- Све особе и пацијенти за које је утврђено да су носиоци вируса су хоспитализовани у различитим установама. Такође, спроводи се и надзор у циљу трагања за свим потенционалним носиоцима - рекла је др Кисић-Тепавчевић.
Потпуна контрола над ситуацијом у Нишу
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић је рекао да имају потпуну контролу над ситуацијом и додаје да би Ниш био потпуно контролисан да се није десио инцидент са геронтолошким центром.
-Располажемо са свим подацима. Молим грађане да схвате да су једини који располажу свим информацијама, за то задужене институције - рекао је др Тиодоровић.
Он истиче да су капацитети на југу Србије спремни да приме све могуће грађане који имају сумњу и дијагностификован ковид-19.
- КЦ ће лечити теже и средње теже пацијенте, а са лакшом сликом ће се смештати у привремене болнице - рекао је др Тиодоровић.
Како каже, проширују капацитете привремених болница, па тако располажу са још 7.000 постеља где се могу сместити пацијенти.
-Имамо и велику помоћ што ће и ковид болница у Лесковцу моћи да прима пацијенте. Уколико буде проблема, отворићемо и у другим градовима исте такве болнице, за шта имамо и екипе и услове - рекао је др Тиодоровић.
Др Тиодоровић је рекао да је ситуација у Блацу тешка, јер је то инситуција која се брине о пацијентима са посебним потребама.
-Међутим, ситуација тамо је у сталном праћењу, 24 сата се надгледа. Тамо је 27 радника позитивно, али тамо ћемо поновити тестирање и урадићемо контролне тестове, јер постоји сумња да ли је испоштована процедура - рекао је др Тиодоровић.
Како каже, у овом тренутку немамо пацијената и штићеника у овом дому са инфекцијом, и то је додаје изненађујуће и за лекаре који су тамо на лицу места.
- Има разлога да будемо забринути, утврдили смо процедуру уколико се појаве први оболели и где ће се збрињавати. То је веома тежак посао уколико се такво нешто деси, али за сада немамо информацију да је дошло до појаве обољења - рекао је др Тиодоровић.
Потребна је гвоздена дисциплина
Др Тиодоровић је рекао да је нормално да ће пред Васкрс бити већа концентрација грађана у продавницама.
- Утисак је да се огроман број грађана понаша сасвим одговорно и у складу са препорукама. Потребна нам је гвоздена дисциплина - рекао је др Тиодоровић.
Како каже, пензионери представљају најдисциплинованији део нашег грађанства.
Он је истакао да су одлучили да повећају број сати за излазак напоље пензионера, јер, како каже, желе да им дају могућност да у контролисаном стању добију мало изађу и прошетају.
Оболела 593 здравствена радника
Докторка Кисић-Тепавчевић је рекла да је у Србији оболело 593 здравствена радника, што је 10, 15 посто од укупног броја.
- У овом моменту је у болнициама 382 здравствена радника, а пет особа је и преминуло од последица ове инфекције - рекла је др Кисић.
Она каже да се до сада опоравило 443 особе, и у току данашњег дана код још 21 једне особе су негативни налази.
- У овом моменту смо добили податак да је од 66 особа које су тестиране у КЦ Ниш, свих 66 особа су негативне. Овај број особа које се отпуштају и које су оздравиле биће исто све већи у наредном периоду - рекла је др Кисић.
О обуци медицинског особља
Др Тиодоровић је рекао да је од првог доласка респиратора у Србију учињена је неопходна едукација и обука наших анестезиолога и инфектолога.
-То је урађено у свим центрима, и то уопште није спорно. Наши стручњаци су добро обучени за то. У тренутку када су респиратори најтраженија роба у свету, Влада Србије је донела одлуку да се не можемо држати стандарда ЕУ, јер је било важно набавити ту опрему како би се смањиле жртве - рекао је др Тиодоровић.
Како каже, када све ово прође вероватно ћемо се вратити тим стандардима, али додаје, овог тренутка овај потез је био неопходан како би се обезбедило довољно респиратора за наше потребе.
Вирус потврђен у 15 установа које припадају смештајима за стара лица у Србији
Докторка Кисић-Тепавчевић је рекла да је у овом моменту вирус потврђен у 15 установа које припадају смештајима за стара лица широм наше земље.
- Укупно код 271 корисника и 53 запослена - рекла је др Кисић.
- Већина њих има благе симптоме или чак никакве знаке инфекције - рекла је др Кисић.
Докторка Кисић-Тепавчевић је рекла да срећом, иако се разбољевају и деца, углавном се ради о благим клиничким сликама болести, од чега је 7 новорођених беба тренутно заражено.
КОРОНА УШЛА У ЈОШ ЈЕДАН ДОМ ЗА СТАРЕ: Вирусом заражене 43 особе у Смедереву
ОВО ЈОШ НИСТЕ ВИДЕЛИ: Деда из Ваљева се разголитио и сунча се на улици, а полиција му не може ништа (ФОТО)
ОТКРИВЕНО КАКО ЈЕ КОРОНА УШЛА У ГЕРОНТОЛОШКИ ЦЕНТАР У НИШУ: Ево шта је права истина
Ново жариште у Србији: Свих 109 тестираних позитивно на вирус корона у Дому за ометене у развоју
Ево како се правда директор Геронтолошког центра Ниш: Изнео шокантну одбрану, прети му 10 година робије