Вакцина против грипа у трудноћи изазива аутизам код деце? Једна студија разбила је све сумње
Свеобухватна студија, објављена у понедељак у часопису “Annals оф Интернал медицине”, показује да вакцина у трудноћи не изазива аутизам код новорођенчади.
У оквиру истраживања праћено је око 70.000 мале деце, рођене у седам здравствених области у Шведској од октобра 2009. до септембра 2010. Око 40.000 те деце било је изложено дејству вакцине против грипа А (Х1Н1) у материци.
НИ СЛУЧАЈНО НЕ ПРИЛАЗИТЕ ОКОЛИНИ ДЕСИЋА: Војска Србије послала ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ грађанима
ДАНАС ЈЕ У СРБИЈИ ПОЧЕЛА ОНЛАЈН НАСТАВА: Наставница Мирјана је била у ЦЕНТРУ ПАЖЊЕ због овога (ФОТО)
ЉУДИ У СРБИЈИ МАСОВНО ДОБИЈАЈУ ПОЗИВ СА ОВОГ БРОЈА: Уколико се и вама деси исто, НЕ ЈАВЉАЈТЕ СЕ ни случајно
Научници Института "Каролинска" у Стокхолму пратили су бебе у просеку 6,7 година и установили да је 1% одсто деце чије су мајке вакцинисане у трудноћи и 1,1 % деце, чије мајке нису вакцинисане, патило од спектра аутистичних поремећаја (АСД).
Вакцинација у првом тромесечју трудноће такође није доведена у везу са појачаним ризиком од АСД у односу на вакцинацију у каснијем периоду трудноће, што је у супротности са ранијом студијом, која је указивала на благо повећани ризик од болести у случају вакцинације у првом тромесечју.
Андерс Хвид, епидемилог са Универзитета у Копенхагену, који није учествовао у студији, каже да га нови резултати нису изненадили.
- Знамо да аутизам има изразито генетску компоненту и да не постоје поуздани научни докази за уверење да вакцинисање мајке у трудноћи или вакцинација у детињству може да изазове аутизам - тврди Хвид.
Много је већа опасност да ће беба бити мртворођена или превремено рођена уколико трудница добије тежак облик грипа.
Уздржаност када је у питању вакцинација расте, али "нова студија показује да вакцинисање мајке против Х1Н1 није повезано с појачаним ризиком од АСД или аутистичног поремећаја (АД)", каже Усени Зербо, научник асоцијације "Кајзер Перманенте" у Северној Калифорнији.