Уз нове пројекте Ваљево ће бити зеленији град: Стижу еко-паркићи, али и гасоводна мрежа (ВИДЕО/ФОТО)
Велики допринос пројектима орјентисаним ка заштити животне средине јесте сарадња са Министарством заштите животне средине и Министарством рударства и енергетике
У моменту када се све чешће и све више прича о заштити животне средине, када је здраво окружење кључ успеха једне земље, поред економске стабилности, социјалног развоја, али и улагања у културу, науку и уметност, град Ваљево без сумње све више и марљивије улаже пуно труда и рада како би се Ваљевцима обезбедио живот без загађених вода, ваздуха, проблема са канализационим мрежама и отпадним водама.
Град Ваљево, по свом географском положају спада у градове који су примамљиви за различите инвеститоре широм света. Колико оваква погодност граду доноси доброг, толико доноси и лошег за сам град и његове становнике.
Два кључна пројекта пред Новим Садом: Еколошка борба донеће зеленију будућност грађанима (ФОТО/ВИДЕО)
Вожња поред Бегеја, али и градским улицама: Зрењанинцима обезбеђена субвенција, али и еколошкији транспорт (ФОТО)
За зелене оазе којима ће се дивити туристи: У овом граду на Бегеју све је спремно да озелени (ВИДЕО/ФОТО)
Развојом индустрије у самом граду, велике су и могућности Ваљеваца да раде, шире своје могућности и капацитете, али и да остану у свом граду који им обезбеђује нова радна места, боље услове за рад и већи животни стандард. Међутим, то са собом повлачи и већу одговорност према самој заштити животне средине.
Да град Ваљево без престанка ради на томе са тимом стручних људи и добром сарадњом са Министарством заштите животне средине говоре и пројекти склопљени између града и ресорног министарства који су од велике важности за сам град. Наиме, град Ваљево покренуло је пројекат за који је издвојено пет милиона динара из буџета града за озелењавање општине, са главним циљем, а то је да се у градским парковима и дуж обале реке Колубаре посади више од 600 нових садница дрвећа које ће озеленити, попунити, улепшати простор становницима овог града, али и побољшати сам квалитет животне средине за све грађане.
Поред овог важног пројекта, склопљена је и сарадња града Ваљева са Министарством заштите животне средине од којих је Ваљево добило десет милиона динара за уређење еко-паркића којима ће се решити проблем запуштених локација, али и омогућити најмлађим Ваљевцима да се на шест локација у граду играју на модерним и безбедним игралиштима. Такође, недавно је потписан и уговор у вредности од скоро 1,2 милиона динара, који ће граду помоћи да очисти седам дивљих депонија на Дивчибарама и у ваљевским селима.
Град вредно ради и на решавању аерозагађења, и не само у зимсом периоду године, већ и током целе године. Велики допринос је добра сарадња, на пројектима орјентисаним ка заштити животне средине, са Министарством заштите животне средине и Министарством рударства и енергетике.
- Ми смо директно уз помоћ Министарства заштите животне средине, и уз суфинансирање града Ваљева ове године уложили милиона евра у проблем аерозагађења и заштите животне средине. Постоји неколико кључних пројеката у оквиру ове области, а то је пре свега проширење топловодне мреже и прикључење котларница које су до сада користила фосилна горива на даљински систем грејања са једним циљем, да се угаси свака велика котларница, односно већи загађивач. Када причамо о том аерозагађењу, уз индивидуална ложишта, као и компанијама које су препознате као велики загађивачи, ми се трудимо, и наш циљ сваки је у том смеру, да имамо што мање тих котларница која раде на фосилна горива у граду - истиче градоначелник Ваљева Лазар Гојковић.
Градоначелник је додао да ће се у склопу овог пројеката на даљинско грејање прикључити Завод за јавно здравље, Национална служба за запошљавање и Историјски архив, три јавне установе, у првој фази пројекта. За другу фазу пројекта договорено је да се прикључе још три велике установе, као што је војна касарна "Живојин Мишић", која је користила фосилна горива за грејање, док ће сада прећи на други енергент, као и фабрика "Крушик", а оно што је јако важно јесте да је град, довођењем страних инвеститора, једноставно постао приоритет за изградњу гасовода.
- До краја 2022. године планирано је да у Ваљеву буде изграђен примарни вод гасовода високог притиска до привредне зоне, касније ће се наставити кроз другу фазу пројекта, гасификација у самом граду, што су заиста велике и битне ствари које ће директно утицати на овај проблем аерозагађења, и смањити га - истиче градоначелник и додаје да је свима жеља да удишу бољи, квалитетнији и чистији ваздух.
Градоначелник Гојковић додаје да упоредо са пројектима које подржава Министарство заштите животне средине, ту су и врло важни пројекти са Министарством рударства и енергетике.
- Конкурс за енергетску ефикасност је завршен 19. октобра те се заиста можемо похвалити да је Ваљево град где је стигло највише пријава у Србији, добили смо укупно 460 пријава. Сада је комисија на реду, која отвара и рангира пристигле пријаве грађана, а ја бих још једном поменуо да смо заједно са Министарством рударства и енергетике за тај пилот пројекат издвојили максималних 20 милиона динара, 10 милиона из ресорног министарства и 10 из буџета града Ваљева - истиче градоначелник Лазар Гојковић.
Пројекат је финансиран из буџета Града Ваљева. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.