Ваљевска епархија поручује: "То је демонска трпеза, платићете данак ђаволу!" - Оштро против Ноћи вештица!
Српска православна црква данас обележава Светог Луку, а широм света 31. октобар је познат као Ноћ вештица. Тог дана сви се костимирају у духове, костуре, вештице и друге авети.
Код нас је поменути "Хеловин" све популарнији, али углавном међу млађим генерацијама и у урбаним срединама. Ипак, став СПЦ је јасан: иза свега овога се налази атеизам, удаљавање од вере и негација постојања како Бога тако и ђавола.
На званичном сајту Епархије ваљевске стоји саопштење Протонамесника Александра Вучаја које преносимо у целости.
- Зато, љубљени моји, бежите од идолопоклонства… А ја нећу да сте заједничари са демонима… Не можете пити чашу Господњу и чашу демонску, не можете учествовати у трпези Господњој и у трпези демонској. Зар да разљутимо Господа? Јесмо ли јачи од Њега? Све ми је слободно, али све не користи, све ми је дозвољено, али све не изграђује - (1. Кор. 10, 14-23).
Време и савремена цивилизација у којој живимо, интернетом, друштвеним мрежама, медијима и брзом комуникацијом, учинила је планету глобалним селом.
Глобализам и постмодерни свет постали су арена и пијаца без граница, за мултинационалне компаније и корпорације разних профила, које су у бесомучној трци за профитом креирала потрошачка друштва оличена у симболици шопинг мола. Болест потрошачке булимије, помрачила је сваки вид друштвеног живота, оличеног у догађајима празника. У пакетима поклона за којим савремени човек хрли, запаковани су и најразличитији културолошки обрасци, обичаји, симболи и садржаји зли, мрачни и подмукли. Трули и горки плодови, постављени су на трпези демонској и идолопоклоничкој која је заоденута плаштом некорисне и човекоубиствене слободе, којом се хране паклене чељусти среброљубља и зла.
У стихији неопаганизма, потрошачког лудила и инстант забаве, која нам долази из западног света, које нерасудно и слепо прихватамо, пуштајући их да нам се латентно, највише кроз медије, подвуку у животе, ми допуштамо да нам задиру у темеље нашег православног идентитета и културе. Тако смо "безазлено и дечије", дозволили да нам животе помрачи тама паганског и незнабожачког мрака, узимајући учешћа у "ноћи вештица" и тиме, свесно или несвесно придали значај ритуалима и обичајима потпуно страним нашем животу и вери. Несхватљиво и пренаглашено акцентовање обичаја евро-америчке цивилизације, који, ако су уопште вредни помена, треба да буду само пуки податак из историје и културе на часовима енглеског језика, постали су практиковање накарадних маскенбала, који својом симболиком величају трпезу демонску, лаж, бесмисао и незасити материјализам увијен у бљештави омот слаткиша.
У тој и таквој, језивој Саломиној игри смрти, ђаво лукаво приказује себе и своје демоне као привлачне, занимљиве, раздрагане и забавне. Кроз игру, младим и незаштићеним душама предлаже, а у томе имају учешће и подршку родитеља, да се преоблаче, преобликују у ружно, ђаволско, зло и насилничко, подстичући их да потискују и руже свој људски и божански лик и да у тој накарадности уживају. У оригиналном, мрачном обреду, деца иду у домове и породице, обредно им претећи да ће им учинити зло, неку „враголију“ или смицалицу, да би људи обредно "дали ђаволу данак", да би се избавили (енгл. Трицк ор Треат).
Ова демонска лакрдија и "трговина" перфидно покушава да нам отупи, разблажи, а коначно и укине одбојност, опрез и противљење злом и демонском, настројења која су природна и која смо стекли и која развијамо у нашем традиционалном друштву, управо узрастајући у својој вери и Цркви. Оне су наш истинити идентитет.
- Ја сам светлост свету, ко иде за мном неће ходити у тами, него ће имати светлост живота - (Јн. 8,12), говори наш Господ Исус Христос. Живот Цркве и сваки празник и њој, у Духу Светом, јесте догађај живота и светлости. Наша вера, предана од Господа апостолима и светитељима Цркве јесте у својој бити светлост Васкрсења и вечног живота. Окретање лица од ове светлости јесте урањање у таму и бесмисао, у смртну злоупотребу слободе која не користи и не изграђује. По речима апостола Павла, изграђујмо себе и друге, нарочито своју децу и младе, у чаши и трпези Господњој, у Цркви и Литургији, у слатком Православљу.
Не седајмо и клонимо се трпеза демонских и таме "ноћи вештица" већ радујмо се са свима Светима, са целом нашом Црквом, сјају лица Божијег – Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа. Они су нераскидив део нашег свеукупног хришћанског идентитета, литургијског искуства Цркве, залог светосавља који смо добили као крштен и просвећен народ", закључује се у саопштењу.
Србија Данас/Курир