ПАР СЕКУНДИ У ЗАМЕНУ ЗА ЖИВОТ: Ово је КОБНА грешка возача - Све је више саобраћајних несрећа, стручњаци АПЕЛУЈУ да обратите пажњу на овај детаљ
Милан Вујанић из Комитета за безбедност саобраћаја каже да је највећи узрочник броја погинулих у саобраћајним несрећама невезивање појаса.
- Појас вас штити у неким разумним границама. Замислите неког ко вози 200 на сат и удари у зид. Њему нема помоћи без обзира да ли је везао појас или не - рекао је Вујанић.
Он наводи да грађани нису свесни опасности која им прети услед невезивања појаса.
- То је средство које вам тражи пет секунди да га ставите. Нема потребе ни за каквим посебним подешавањем. Никакве посебне набавке не радите. Никаква посебна обука не треба за то, само да користите оно што смо вам дали - нагласио је Вујанић.
Додаје да је број погинулих у саобраћајним несрећама мањи у развијеним земљама и указује да смрт осим емотивних губитака узрокује и економске. Вујанић је навео да, према светској статистици, највећи број погинулих у саобраћајним несрећама просечно има 23,5 године.
Када се нађете у ситуацији саобраћајне несреће, важно је да останете смирени и предузмете одговарајуће кораке како бисте обезбедили сигурност себи и другима. Ево неколико савета о томе како реаговати:
- Останите смирени: Одржавајте смиреност и задржите присебност ума. Паника може отежати ситуацију и ометати ваше способности да правилно реагујете.
- Проверите повреде: Ако је могуће, проверите своје и евентуалне повреде путника у вашем возилу. Ако приметите озбиљне повреде, одмах позовите хитну помоћ.
- Осигурајте сигурност: Ако је могуће, поставите сигурносни троугао или упалите светла на возилу како бисте упозорили друге возаче о несрећи и смањили ризик од даљих судара.
- Позовите полицију: Без обзира на озбиљност несреће, позовите полицију како би документовали догађај. Они ће извршити увиђај, осигурати сигурност на месту несреће и пружити потребне информације.
- Обезбедите медицинску помоћ: Ако је потребно, позовите хитну помоћ за све повређене у несрећи. Пружите прву помоћ колико можете, али не померајте повређене особе уколико сумњате на повреду врата или кичме.
- Не признајте кривицу: Не признајте кривицу нити оптужујте друге у тренутку несреће. Сачекајте да полиција стигне и обави увиђај пре него што дајете изјаве.
- Забележите информације: Забележите име, адресу и контактне податке других возача и сведока несреће. Такође, забележите регистрационе таблице возила и осигуравајуће информације.
- Фотографишите место несреће: Ако је могуће, фотографисите место несреће и штету на возилима како бисте документовали догађај. Ово може бити корисно за осигурање и евентуалне правне поступке.
- Јавите се осигуравајућој компанији: Након несреће, јавите се својој осигуравајућој компанији и пријавите несрећу. Пратите њихове инструкције о томе како да поднесете захтев за осигурање.
- Потражите правну помоћ: Ако је потребно, потражите правну помоћ како бисте заштитили своја права и обезбедили правичну накнаду за евентуалну штету.
Након што се догађај смири, важно је да обратите пажњу на своје емоционално стање и потражите подршку ако осећате стрес или анксиозност због несреће.
Извор: Србија Данас/24 седам