ВИРУС КОСИ ДЕЦУ ПО СРПСКИМ ВРТИЋИМА: Осип личи на богиње, а ОВИ симптоми су кључни у препознавању - може доћи и до инфекције
Како објашњава педијатар др Саша Милићевић родитељи малишане доводе са осипом и са сумњом да имају богиње, јер деца имају у повишену температуру, немају апетит...
У последњих месец дана малишане предшколског узраста напада такозвани БРНУ вирус, који се манифестује у виду осипа, а јавља се на шакама, стопалима и устима. Иако по изгледу подсећа на варичелу, нису богиње у питању, те лекари саветују да је неопходно посаветовати се са педијатром јер многи родитељи греше када је лечење у питању.
УЖИВАЈТЕ У ДАНАШЊЕМ ДАНУ - БИЋЕ СВЕ ГОРЕ! Неће вам се уопште свидети прогноза - чека нас хаотична недеља
ОБЕЛЕЖЕН ДАН ПОЛИЦИЈЕ НА КАЛЕМЕГДАНУ: Грађани се упознали са вештинама, опремом и возилима
РХМЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ: Потоп стиже за сат времена - овај део земље на удару
Ова болест није била толико распрострањена у претходном периоду, али да смо због ковид епидемије сви сада осетљивији, па и деца, те да треба радити на јачању имунитета. Добра вест је да болест углавном не даје теже компликације, све траје од три до седам дана и пролази само.
Како објашњава педијатар др Саша Милићевић родитељи малишане доводе са осипом и са сумњом да имају богиње, јер деца имају у повишену температуру, немају апетит...
- То је тај "амерички вирус" болест руку, ногу и уста. То је болест која није опасна и која прође сама, али доста делује драматично и уплаши родитеље пошто се јави оспа која касније пређе у мале ситне ране. Оспа се, иначе, не појави одмах него другог дана, а болест почиње као сваки други вирус, температуром, лошим општим стањем, цурењем носа... родитељи у почетку не могу да препознају о чему се тачно ради, па када се јаве оспе они помисле на варичеле и или алергију - објашњава педијатар
Како се јављају оспе и у устима, дете одбија да једе и да узима течност, а разлог је бол који се јавља јер имају ранице на језику.
Никако им немојте давати кисело
- Посебно лимунада их нагриза. Зато треба бити опрезан и са храном и са воћем, с тим што течност морају узимати на начин који их "не боли". Може јогурт, сок који није кисео, нека неутрална течност попут воде - додаје др Милићевић.
Како се преноси и лечи
У питању је заразна болест која се најчешће преноси у вртићима, капљичним путем, али и преко играчака.
- Њих боли и сврби усна дупља, па они то дирају рукама а после узимају играчке које користе и друга деца и тако се болест шири. Зато ако је неко дете болесно, никако не сме да иде у колектив како не би заразило другу децу. Ми до сада нисмо имали то толико, задњих месец дана је постало интензивније. Врло је добра ствар што ретко кад даје компликације и углавном пролази само од себе, једино што је мучно деци. Од терапије не треба нешто посебно давати, осим лекова против повишене температуре, дете треба да мирује, изолација. Ако чешањем дође до неке инфекције, лекар ће дати неку антибиотску маст, али то не треба на своју руку, или ако се појави кашаљ додатно, то значи да се активирала и нека бактерија. Зато је важно јавити се лекару када се јави промена. Иначе све траје до три до седам дана и пролази само - закључује педијатар др Саша Милићевић.
У београдском Дому здравља Савски венац, у предшколском диспанзеру, повећан је број прегледа деце, од којих се 30 до 50 посто јавља са симптомима БРНА вируса - болести шака, стопала и уста, изјавила је јутрос за Танјуг педијатар у том ДЗ др Марија Голубовић.
Она је рекла да се на дневном нивоу у предшколском диспанзеру дома здравља прегледа од 80 до 100 деце.
Према њеним речима, узраст који је највише захваћен је предшколски и то деца од две до три године, инкубација је три до пет дана.
- Симптоми су обично температура до 38 степени, праћено повремено главобољом, болом у грлу и често одбијањем оброка - рекла је др Голубовић.
Она каже да се код мале деце могу јавити и кашасте столице.
- Другог или трећег дана болести јавља се карактеристичан осип по шакама, стопалима и устима у облику пликова. Болест траје око 10 дана и углавном прође без компликација, једини проблем је брзо ширење инфекције са контаминираних површина. Пошто је реч о инфективном обољењу дете неће ићи у колектив до повлачења тегоба болести - рекла је др Голубовић наводећи да је терапија симптоматска.
Ослабљен имунитет
жТоком борбе са епидемијом ковида ослабљен је имунитет како одраслима тако и деци. Маске, изолација учинили су своје, па смо сви постали осетљиви
- Маске и изолација су нас штитили од вируса и ми нисмо могли да стварамо отпорност како то иначе бива. То се наравно односи и на децу. Сада су деца осетљивија, као и одрасли, и онда се јављају вируси који трају дуже. Јун месец је а ми још увек имамо и стомачни вирус, па сада и овај вирус... Треба радити на јачању имунитета и када се примете симптоми одмах се изоловати и затражити од лекара праву терапију, ништа на своју руку - закључује др Саша Милићевић.