ВЛАДА, ПА СКУПШТИНА, ПА НА УЛИЦЕ: Ево како ће изгледати укидање ванредног стања у Србији
Влада Србије је на данашњој седници усвојила иницијативу о укидању ванредног стања које би требало да се деси на Ђурђевдан, 6. маја.
Након што ову одлуку усвоји Скупштина Србије и она буде објављена у Службеном листу, ванредно стање у Србији више неће постојати.
"Не желим да изигравам жртву" Вучић поносан што никада није ПОМЕНУО ДЕТЕ ниједног политичког противника
Београђани се више не плаше короне: Шетају без маски и рукавица, улице пуне (ФОТО)
Вучић: Гласови се не добијају плакањем! Пред народ идете са планом и програмом, са оним што се урадили
Раније данас, Министарство одбране је уз достављен елаборат, предложило укидање ванредног стања, што је влада и прихватила.
- Влада Србије сагласила се на данашњој седници да председник Републике Србије и председница Владе Републике Србије упуте Народној скупштини заједнички предлог за укидање ванредног стања - наводи се у саопштењу владе.
У пракси, то значи да би председник и премијерка Србије требало својим потписима да ову одлуку потврде. Она се потом упућује парламенту на изгласавање.
Следећи корак након тога је њено објављивање у Службеном листу, након чега и формално ступа на снагу.
Председник Србије Александар Вучић, синоћ је најавио управо овакав сценарио, рекавши да ће ванредно стање бити укинуто 6. маја, али да и даље остаје проглашена епидемија корона вируса. Он је рекао да би данас он и председница владе Ана Брнабић требало да добију образложено мишљење Министарства одбране.
- Тако то иде по процедури. Онда иде закључак Владе, и са супотписима Ане Брнабић и мојим, идемо у Скупштину на укидање ванредног стања, што би требало да буде на Ђурђевдан. Ако буде објављена одмах у Службеном гласнику, у четвртак би требало да немамо више полицијски час - рекао је Вучић, који је навео да су испуњени услови за укидање ванредног стања које су поставили епидемиолози.
У владином саопштењу о ванредном стању, пише да се у предлогу који је израдило Министарсво одбране, наводи да је активностима надлежних здравствених организација и државних органа на територији Републике Србије успостављен активан епидемиолошки надзор над обољењем COVID-19.
- Као резултат примене превентивних мера дошло је до успоравања епидемијског тока и дошло је до пада интензитета активности вируса. Имајући у виду све тренутне параметре, у предлогу који је упућен Народној скупштини наводи се да се COVID-19 више не може сматрати обољењем од јавно-здравственог значаја које представља опасност највишег степена ризика, односно јавну опасност која угрожава опстанак државе и њених грађана - пише у саопштењу, у коме се још наводи и да ће се Скупштина Србије о предлогу Владе изјаснити на посебној седници.
НАПРАВЉЕН ПРВИ СРПСКИ РЕСПИРАТОР: Институт "Михајло Пупин" испунио обећање! (ФОТО)
УКИДАЊЕ ВАНРЕДНОГ СТАЊА НЕ ПОДРАЗУМЕВА И ОДСУСТВО ВАНРЕДНИХ МЕРА: Овако ће изгледати живот у Србији од четвртка
ХЕРОЈ СРБИЈЕ УМРО ОД КОРОНЕ: Преминуо је Ненад Башић
Вожња више неће коштати 89 ДИНАРА: Погледајте упутство са КОЈОМ КАРТОМ МОЖЕТЕ у превоз и КОЛИКО ЋЕ ТО КОШТАТИ
У овој кафани се десио ИСТОРИЈСКИ СУСРЕТ Тита и Драже: Данас је најтужнији дан бивше Југославије (ФОТО)