"Води рачуна, не сме да постане превише густо!" Представљена инсталација у Рајићева СЦ
У оквиру кампање „Води рачуна, не сме да постане превише густо!“, која за циљ има подизање свести јавности о полицитемији вери, данас је у Рајићева СЦ на 2. спрату свечано представљена инсталација, која ће послужити да на сликовит начин представити поменуту болест свим посетиоцима.
Поред подизања свести јавности о самој болести, кампања коју реализује удружење „Липа“ истаћи ће значај њеног раног откривања, као и о терапијске могућности.
- Као председница удружења Липа које је од 2006. године водеће национално удружење које покрива пацијенте са лимфомом, HLL и од скоро МПН-ом, свакодневно се трудимо да поправимо квалитет живота пацијената, али и сам квалитет лечења, борећи се за бољу доступност терапија - изјавила је Маја Коцић, председница удружења „Липа“.
- Полицитемија вера је малигна болест коштане сржи хроничног тока која уз одговарајућу терапију омогућава задовољавајући квалитет живота оболелих - изјавио је Проф. др Андрија Богдановић, из Универзитетског Клиничког Центра Србије, и додао да полицитемија вера није наследна болест, већ да настаје стеченим путем и јавља се у било ком узрасту. Најчешће је дијагностикована код пацијената преко 60 година и погађа једнако мушкарце и жене. Процењује се да у Србији од ове болести болује најмање 1.500 људи, односно да годишње обољева 100 људи.
Објашњавајући симптоме болести, Доц др Оливера Марковић из КБЦ Бежанијска Коса истакла је да су умор, свраб, ноћно знојење или потешкоће са спавањем, губитак концентрације или збуњеност, нелагодност у стомаку најчешћи и да се могу јавити и пре дијагностиковања. У каснијој фази полицитемије вере карактеристични су појачано ноћно знојење, скокови телесне температуре, губитак у телесној тежини као и увећање слезине.
Асист. прим др сц. мед. Зорица Цветковић из КБЦ Земун, говорећи о компликацијама и квалитету живота оболелих, изјавила је да су: „Инфаркт, шлог и венске тромбозе најчешће и најтеже компликације Полицитемије вере, које настају уколико се болест не дијагностикује на време и не лечи адекватно. Поред тога, симптоми болести значајно смањују могућност обављања свакодневних активности, те је један од кључних циљева лечења управо очување квалитета живота“. Др Цветковић је додала да је неопходно да се барем једном годишње провери крвна слика.
- У самом лечењу неопходан је индивидуални приступ сваком пацијенту, то јест персонализација терапије према симптомима и знацима болести, а која за циљ има побољшање квалитета живота - изјавила је Доц др Данијела Лековић из Универзитетског Клиничког Центра Србије.