Десетогодишњак зарадио УПАЛУ МОЗГА због вируса Западног Нила: Заразних комараца све више у Србији!
Ово ће бити први случај те инфекције који је доказан код деце у Србији
Десетогодишњи дечак из Београда јуче је пуштен кући после лечења на Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" од упале мозга за коју се сумња да ју је добио заразивши се вирусом западног Нила, што би био први случај оболевања од ове грознице код деце.
Прочитајте и:
- Српски студенти отишли у Америку како би зарадили паре, а сада беже са плажа које ураган само што није похарао! (ФОТО)
- САЗНАЈЕМО: Породиље ће уместо три примати ПЕТ просечних плата, ускоро нова ОДЛУКА
- Већа сигурност за малишане у саобраћају: Стефановић истакао да је безбедност у зони школа на највишем нивоу
- Први резултати су показали могућност постојања грознице западног Нила, дечак је имао вирусну упалу мозга и можданог омотача, али ћемо резултате свакако послати у референтну лабораторију како бисмо били потпуно сигурни - рекао је Радоје Симић, директор Института.
Оно што је најбитније, дечак се потпуно опоравио, вирус није оставио никакве последице, и малишан је отишао кући.
- Дечак је на Институт примљен у ноћи између 25. и 26. августа са класичним симптомима упале - повраћањем, главобољом, сметала му је светлост, као и појачани звуци... Сада је, срећом, све у реду, а ми бисмо највише волели да лабораторијске анализе покажу да ипак није био у питању вирус западног Нила - казао је Симић.
Ако анализе буду показале да се заиста ради о вирусу западног Нила, то ће бити први случај те инфекције који је доказан код деце у Србији.
- Сви који су изложени убоду комарца, имају и могућност да се заразе. Што се тиче могућности клиничког испољавања, она расте са узрастом. Тако да што је особа старија, већа је вероватноћа и да има клиничку манифестацију испољену било као грозницу западног Нила или као неку неуроинфекцију, односно запаљење мозга и можданих овојница - објашњава епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић из "Батута".
Уколико би анализе показале да је овај десетогодишњак прележао вирус западног Нила, тај случај би био сврстан у једне од ретких када је дете оболело од ове вирусне инфекције.
ПРВО ДЕТЕ У СРБИЈИ заражено вирусом Западног Нила: Инфекција наставља да се шири
- Клиничка слика је по правилу код деце много блажа него код одраслих и брже долази до потпуног излечења, што се управо и десило код оболелог детета код нас - каже епидемиолог Кисић Тепавчевић.
Према њеним речима, независно од придружених хроничних обољења, вероватноћа расте са годинама, а уколико је присутно бар једно хронично обољење, вероватноћа од настанка тежих облика болести је већа.
- У групи умрлих од болести које се доводе у везу са инфекцијом вирусом западног Нила, просечан узраст преминулих је 80 година, тако да су најтеже клиничке манифестације управо код најстаријих - прича Дарија Кисић Тепавчевић.
Иначе, према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановиц Батут", досад је у Србији од ове инфекције оболело 286 људи, а 29 њих је умрло.
Сезонско обољење
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље др Славица Марис подсећа да је грозница западног Нила сезонско обољење, највише заступљено у периоду највеће активности комараца.
- Код око 80 одсто заражених особа инфекција протиче асимптоматски, док око 20 одсто инфицираних особа има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, а ређе се јавља оток лимфних жлезда или појава оспе на кожи груди, леђа или стомака. Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике са знацима упале мозга (енцефалитис) или упале можданица и кичмене мождине (менингитис), односно неуроинвазивног облика болести - каже др Марис.
Најефикаснији начин превенције је спречити убод комарца избегавањем боравка на местима са повећаном концентрацијом комараца у сумрак и зору, као и употребом спрејева и крема за одбијање ових инсеката.
У овој години од грознице западног Нила оболело је 286 људи у Србији , док је 29 умрло. Оболели су пријављени у 14 округа, а највише њих је регистровано на територији града Београда - 141.