Здравство Србије: "Грађани не треба да буду у паници, имамо довољно средстава за борбу против корона вируса"
Шкодрић напомиње да се у оваквим ситуацијама очекују различите злоупотребе и у том смислу наводи да се дешавало да се маске продају и по цени од 5.000 динара.
- РФЗО је по хитном поступку набавио заштитну опрему и личну заштитну опрему која се користи у ванредним околностима и која је намењена је пре свега медицинским радницима, несташице дезифицијенаца и лекова у здравственим установама нема - изјавила је Сања Шкодрић, директорка РФЗО-а.
Шкодрић, која је уједно и члан тима Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID-19, истиче да несташице здравственог материјала у здравственим установама нема, а да је до тренутне несташице по апотекама дошло због злоупотреба.
Како каже, проблем је био и увоз сировина из Кине, с обзиром да је највећи број репроматеријала управо из те земље.
МИГРАНТИ ОПСЕДАЈУ АУТОБУСКУ СТАНИЦУ У ЛОЗНИЦИ: Са појавом топлог времена све их је више и у Бањи Ковиљачи
Маске биле 15, а сад су 200 динара: Несавесни трговци користе СТРАХ И ПАНИКУ да зараде, али сада има решење и за њих
Прослава пунолетства постала жариште епидемије у Чачку: Због гошће из Немачке у изолацији око 180 особа
- Али, наше домаће компаније су врло брзо опоравиле своје старе погоне, купиле нове машине и део материјала су имале у својим магацинима. Брзо су се снашли и набавили сировине и онда је кренула производња тако да ми већ данас производимо 100.000 маски и 100.000 комбинезона, а неких других ствари, чак и више - каже Шкодрић
Истиче да су домаће компаније успеле да производе и мала џепна паковања дезифицијенаца што је, додаје, јако важно за лекаре и сестре да им се налази у џепу и да сваког момента могу да користе.
Та испорука је кренула пре неки дан, каже Шкодрић напомињући да је данас испоручено 100.000 таквих дезифицијенаса.
Подсећајући да је економски тим забранио извоз дезифисијенаса, заштитне опреме која се производи у Србији, Шкодрић наводи да на тај начин има свега потребног на располагању.
- Не можемо да причамо о довољним количинама ако смо имали случајеве да уђу у апотеке и да један човек купи 1.800 или 1.200 маски. У таквим ситуацијама заиста имамо проблеме и зато смо ограничили продају маски на по пет до 10 по особи и дезинфекционих средстава на по два велика паковања јер је то било изношење у литрима - наводи Шкодрић.
Додаје да су тренутне несташице по апотекама из тог разлога и истиче да је потребно да се води рачуна и о стању залиха лекова, нарочито оних који су најпотребнији у оваквој ситуацији.
Количине тог лека на залихама, како каже, су три пута веће од просечне месечне.
Фармацеутске комапније имају залихе на својим лагерима за поједине лекове два месеца минимум, а максимум је шест месеци, наводи Шкодрић и додаје да је кризни штаб замолио те комапније да се чују са својим централама и повуку количине које могу водећи рачуна о року трајања како би имали на лагеру.
Уколико дође до смањења количине лекова и уз то немогућности да се одређени лек и набави, струка ће дефинисати који лек уместо тог може да се користи.
Тренутно се завршава набавку стандардне заштитне опреме - маске, хируршке посебне епидемијске филтер маске, рукавице, каљаче, визире..., каже Шкодрић и додаје да се набавља и лична заштитна опрема, као и апарати који су потребни - респиратори.
- Такође, набављамо и додатне количине дезифисијенаса, а што се тиче додатне количине лекова заиста нема потребе у овом случају, посебне врсте лекова које се користе у овој инфекцији, као што је антималарик и антихив лек имамо довољне количине и из тог разлога нисмо обавили додатну набавку - каже Шкодрић.
Додаје да су и саме фармацеутске куће пријавиле да имају на лагеру за наредних четири месеца, као и да ће повући још.
Наводећи да је од марта прошле године уведена централизована јавна набавка и директно плаћање, што значи да саме здравствене установе не спроводе набавке, већ Фонд у њихово име, Шкодрић наводи да је предност такве набавке у томе што имате преглед колико здравствене установе троше на дневном нивоу и колико је стање њихових залиха у сваком моменту.
Шкодрић напомиње да се у оваквим ситуацијама очекују различите злоупотребе и у том смислу наводи да се дешавало да се маске продају и по цени од 5.000 динара.
- Одмах смо послали Тржишну инспекцију, а шаљемо и скривене купце и на тај начин откривамо и сами где се налазе те злоупотребе. Ми заиста молимо грађане да ко тако нешто примети одмах и пријави - додаје Шкодрић.
Према њеним речима, очекивана је нажалост и злоупотреба у смислу препродаје - неко купи маску у апотеци и онда је препродаје.
- Било је и слања заштитне опреме и дезифисијенаса својим пријатељима, родбини у иностранству и из тих разлога смо ми водили рачуна да на време реагујемо и као што видите то није попримило велике размере. Да ли има - има, да ли ће бити - биће, али ми се трудимо да то сведемо на минимум - наводи директорка РФЗО.
Како каже, маске се прво распоређују по заштитним установама где су заражени и прва група која је приоритет за заштиту, али биће распоређене и по апотекама.
- Количине нису још увек довољне, али ми се трудимо да их обезбедимо у што већој мери - каже Шкодрић.
Директорка РФЗО истиче да без обзира на ситуацију изазвану корона вирусом, води се рачуна и о лековима за хроничне пацијенте и истиче да су веома важни онколошки пацијенти.
- Терапија малигних болести неће, нити сме да стане и једног момента. Иновативне терапије које смо увели не сме да стану ниједног момента и по том питању не очекујемо проблем - истиче Шкодрић.
Набавке које треба да буду обављене у априлу, мају, неће бити заустављене, каже Шкодрић, а не искључује могућност да се убрзају.
- Што се тиче РФЗО тендери неће стати, у оваквим ситуацијама можемо само да убрзамо и да идемо по хитном поступку - закључила је Шкодрић.
За више информација о коронавирусу можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
СТАЊЕ У КЦ: НИШ Синоћ примљен још један оболели од корона вируса, пацијенти углавном не показују симптоме
Колико се корона задржава на металу, а колико на рукама? Доктор Кон даје одговоре на сва горућа питања
Пулмолог из Србије дао савете злата вредне свим онима који ће корона вирус лечити у кућним условима
Ако приметите више цене у апотекама ОДМАХ ПРИЈАВИТЕ на број 011/2699610
Председник Вучић отпочео серију састанака: Свим средствима против епидемије корона вируса (ФОТО)