Земљотрес у срцу Шумадије: Четврти највећи српски град се јутрос заљуљао - апарати сеизмолошке службе регистровали дрхтање тла
Земљотрес забележен код Крагујевца.
Данас, 30. децембра 2024. године, у 09:03, регистрован је мањи земљотрес у близини Крагујевца, у Србији. Према подацима сеизмолошке службе, јачина потреса је била 1.7 степени Рихтерове скале.
Земљотрес се десио на дубини од 0 километара, а узрок потреса се доводи у везу са рударским активностима у том региону. Срећом, није било већих оштећења или пријава штета.
Како се заштитити од земљотреса: Припрема и поступци за сигурност
Земљотреси су природне непогоде које могу изазвати велике штете и опасности, а спречити их је немогуће. Међутим, постоји много начина да се заштитите и смањите ризик од повреда. Ево кључних савета за заштиту током земљотреса, оптимизовано за сигурност и припрему пре, током и након потреса.
1. Припрема дома за земљотрес
Сигурно постављање намештаја: У вашем дому обезбедите теже комаде намештаја (као што су регали, полице и ормани) који могу да падну. Осигурајте их на зидовима и стабилизујте предмете на полицама како би спречили падање.
Дефинишите сигурну зону: Идентификујте најбезбедније место у свом дому. То је обично унутрашњи део собе, далеко од прозора и спољашњих зидова. Препоручује се да имате и заштиту испод стола или других чврстих објеката који могу пружити заштиту од падајућих предмета.
Контролишите електричне и гасне инсталације: У случају земљотреса, гасне цеви и електричне инсталације могу бити угрожене. Обавезно проверите да ли су сви уређаји исправно повезани и редовно проверавајте стање инсталација.
2. Поступци током земљотреса
Останите мирни и чувајте главу: Током потреса, важно је остати смирен. Брзо се склони испод стола или чврстих објеката и покријте главу рукама. Ако сте ван куће, клоните се од зграда, дрвећа и других објеката који могу пасти.
Не користите лифтове: У земљотресу, лифтови могу бити врло опасни. Увек користите степенице и, ако је могуће, идите у приземље.
3. Поступци након земљотреса
Проверите сигурност простора: Након што потрес престане, проверите стање своје зграде. Ако има озбиљних оштећења или цурења плина, напустите објекат и позовите надлежене службе за помоћ.
Помозите другима: Ако сте у могућности, пружите помоћ особама које су повређене или у опасности. Помажите старијим особама, деци и онима који не могу да се помере због повреда.
Припремите се за накнадне ударе: Могуће су секундарне потресе. Припазите на друге шокове који могу уследити, а такође се побрините да имате основне потрепштине попут хране, воде и прве помоћи.
Правилна припрема и знање како се понашати пре, током и након земљотреса могу значајно повећати вашу сигурност и смањити ризик од озбиљних повреда или губитка живота. Ове мере припреме кључне су за заштиту ваше породице и имовине.