ЖИВОТ ДОСТОЈАН ФИЛМА: Невероватна прича највећег преваранта у историји света
На врхунцу своје лажне каријере Фердинанд Валдо Демара је успешно оперисао чак 16 војника и спасио им животе.
Када је Фердинанд Валдо Демара из Масачусетса умро у јуну 1982. године, свет је изгубио једног од највећих превараната у историји. Иако никада није стекао факултетско образовање у животу радио је као монах, лекар, управник затвора, професор, правник, стручњак за децу, глумац, уредник и војник.
Његова истински узбудљива животна прича почела је када је напунио 16 година, само неколико месеци након што се његова добростојећа породица преселила у сиромашнију четврт због финансијских потешкоћа. Тада је побегао из куће и придружио се Цистерцитима, римокатоличком црквеном реду.
Војник, психолог, инструктор
У црквеном реду је провео неколико година, а онда се 1941. године придружио војсци. Али већ следеће године је започео неколико 'нових живота' под именом, његовог познаника из војске, Ентони Игнолиа.
Придружио се и морнарици али након што је видео да тамо не напредује довољно брзо, Демара је излажирао своје самоубиство и живот наставио под новим именом - Роберт Линтон Френч, а његов нови позив био је посао религијски настројеног психолога на колеџу Ганон у Пенсилванији. После тога се запослио као болничар у саниторијуму у Лос Анђелесу, а онда и као инструктор на колеџу Светог Мартина у Вшингтону.
Тада је по први пут 'долијао' - ФБИ га је ухапсио и притворио на 18 месеци због дезертерства.
Оснивач колеџа и управник затвора
Након што је пуштен из затвора преузео је нови лажни идентитет и придружио се римокатоличком реду 'Браће хришћанске поуке' док је ноћу студирао право.
Као члан овог реда, Демара је уз потпору државе основао колеџ Ла Менис у Алфреду. Разочаран чињеницом да га ред није именовао ректором, Демара га је напустио, а причу о свом невероватном животу продао је часопису „Лајф“.
Након тога се кратко одао алкохолу, а када је успео доћи до нових лажних исправа, запослио се као управник затвора у Тексасу. Тамо је пак разоткривен када је часопис „Лајф“ доспео у руке једног затвореника који га је препознао.
Успешан хирург
Када Демара је упознао младог лекара Џозефа Кира, био је то почетак његове највеће певаре. Демара се под његовим именом укрцао на „ХМЦС Кајуга“, ратни брод канадске морнарице, на којем је радио као хирург на трауматологији. Он је на броду обавио чак 16 успешних операција над тешко рањеним војницима.
Дирљиво: Напуштен, уплашен и преварен пас спасен од стране хуманих људи (ВИДЕО)
Када су војници примљени на брод, сестре су их приремила за операцију, а он је отрчао у своју канцеларију и у енциклопедији за само неколико минута 'похватао' све што му је било потребно да операције буду успешне. Био толико успешан да је завршио у свим већим канадским новинама.
Једне од њих у руке су дошле мајци правог Џосефа Кира и након тога је Демара поново разоткривен.
Крај невероватне каријере
Његов последњи посао био је на месту капелана у болници у Анахајму у Калифорнији. Иако је и тамо разоткривен, допуштен му је останак јер је развио снажна пријатељства с управником и једним од власника болнице. Тамо је радио све до 1980. године крајем које је посљедњу пошаст дао и славном глумцу Стивену Меквину.
Две године касније Фердинанду Валду Демари престало је да ради срце услед дијабетеса због ког су му ампутиране обе ноге
Како смо стигли довде - историјат мушких гаћа (ФОТО)
Господин Демара из Масачусетса водио је заиста узбудљив живот, али новац га никада није превише занимао, али ни мотивисао за све што је радио у животу.
Аутори који су након његове смрти радили на његовим биографијама интервјуисали су бројне људе који су му били надређени и сви су рекли да су увек били задовољни његовим радом. Демара, сматрају стручњаци, највероватније има фотографско памћење и изразито висок IQ што је била добитна комбинација за све његове преваре.