Живот у Швајцарској НИЈЕ САВРШЕН! Драгана из Свилајнца испричала тајне КОЈЕ НИКО не зна, од плате не остане НИШТА!
Швајцарска многима делује као обећана земља због високог стандарда, доброг и сигурног живота, држава у којој незапосленост скоро да не постоји. Тамо је све беспрекорно чисто и уређено, криминал и корупција су им непознати, а сваки рад се цени и поштује. Међутим, истина је потпуно другачија...
Постоји много оних других, мање лепих страна, које знају само људи који тамо живе. Просечна плата у овој земљи је око 4.000 швајцарских франака, односно око 3.500 евра, а износ зависи од кантона до кантона. Та цифра нама у Србији звучи веома велико и са таквом платом овде би се живело боговски. Међутим, та плата у овој земљи није довољна за живот, када се плате сви трошкови. Ево шта заправо вама остаје од плате...
СРБИЈА ДОБИЈА ТУРИСТИЧКО ЧУДО! Отвара се најдужа гондола на свету - вожња од центра Златибора до врха Торника! (ФОТО)
ОВО ПЕКАРИ КРИЈУ ОД ВАС: Србија УВОЗИ ХЛЕБ, замрзнут стиже шлеперима па га ПОДГРЕВАЈУ ЗА КУПЦЕ!
ЗА ЈЕДАН СТАН МОРАТЕ ДА РАДИТЕ 18 ГОДИНА! Цене некретнина у Србији већ 15 година расту, има ли краја?
Просечно домаћинство од два члана за порезе, социјално и здравствено осигурање месечно издваја око 2.600 франака. На храну, станарину, одећу и превоз одлази још 5.500 франака.
Драгана Марковић (45) из околине Свилајнца је у Швајцарску отишла пре више од 20 година. Побегла је за бољим животом и нашла га је у градићу Монтре на Женевском језеру, али како каже, уз велике жртве и одрицања.
Станови у Швајцарској коштају између 3.000 и 4.000 хиљаде франака, а уколико имате среће да нађете смештај за 1.500 франака, из њега никада нећете изаћи. Незапосленост у овој земљи скоро да не постоји, а и они који не раде, добијају "месечну плату" од државе и бенефиције за изнајмљивање стана.
У овој земљи све фунцкионише као швајцарски сат, али се зато и све плаћа. Градски превоз је тачан, возови и аутобуси стижу тачно у минут, али зато вожња возом од једног до другог места, између којих има 3 станице, кошта 4 франка у једном правцу. За аутобуски превоз до центра Монтреа и назад треба да издвојите око 5 франака.
У Швајцарској постоје закони које сви поштују. Можда зато јер ако нешто прекршите, морате да платите казну и то не малу. На аутопуту постоје бројни радари и ако прекорачите брзину, на вашу адресу стиже казна од неколико стотина франака. И Драганина породица данас живи у Монтреу, а како каже, виђају се једном недељно. Она додаје да су људи отуђени, зависност и љубомора су честе појаве, а комшије скоро и да не причају.
Нама, који смо из Србије и навикли смо да су нам најбољи пријатељи управо комшије, ова ситуација изгледа веома чудно. Ако случајно возиш бољи ауто или живиш у већем стану од комшије Швајцарца, долазиш у ситуацију да ти се уопште и не јављају на улици – истиче она. Она каже да се у Швајцарској поштују сва правила, ма колико вам она звучала бизарно.
Тако и комшија може да вам забрани да користите пречицу до своје куће, јер је она у његовом власништву. Дешава се да тај путић ограде, ставе капију и кључ само зато јер је то њихово власништво. Ако то игноришете и наставите да користите пречицу, очекујте обавештење из општине, упозорење, а на крају и казну.
- У селима немате право да прођете неком улицом до свог дома уколико у њој не живите. Због тога, на пример, морате колима да кружите како бисте стигли до свог дома, иако до њега води и краћи пут. Све је овде регулисано и за сваки прекршај постоји казна. А казне нису мале, због чега људи и поштују све - додаје саговорница. У Швајцарској је све регулисано и све функционише савршено. У 12 сати сви одлазе на паузу за ручак.
Међутим, иако је стандард висок, једна цела плата издваја се за рачуне и комуналије. А општине редовно уводе нова правила, која вам додатно измаме новац. Тако су уведени посебни џакови за смеће за сваку општину у кантону, који се разликују по бојама. Ако сте из једног дела и ваши џакови су, на пример, бели, не можете да баците смеће у део града где су џакови зелени.
Људима са Балкана чудно је што у свом дворишту не смеју да посаде дрво или поставе помоћну кућицу где они хоће. Комшије око и иза вас имају "право на поглед", па тако из општине добијете упутство која места су погодна, а која не. Можете да пробате и да се договорите са комшијама, али то у већини случајева не буде успешно. На крају завршите на суђењу са неком старијом госпођом јер вам није допустила да посадите јелу поред ограде која раздваја ваше куће.
Још један велики проблем јесте скупа храна. Они који живе близу граница са Немачком, Италијом или Француском, основне намирнице за живот набављају тамо. У швајцарским продавницама углавном се прате акције и купује храна која је на попусту. Према њеним речима, криза је почела да се осећа и у овој земљи. Уколико већ имате посао, ви сте “на коњу”, али ако тек треба да се запослите, то данас иде мало теже.
Наиме, отворене границе су у земљу довеле људе из Португала, Шпаније и других земаља, па се осећа недостатак посла и велики број радне снаге. Они пристају да раде и за много мање пара, што највише погађа Швајцарце.
Смиривање страсти између Ирана и САД дало резултате: АКЦИЈЕ НА БЕРЗАМА ДОБИЛЕ "ВЕТАР У ЛЕЂА"
СВИЊСКА КУГА ПРЕТИ ЕВРОПИ Немци подигли ограде на граници са Пољском
ШИРИ СЕ СРПСКИ АЕРОДРОМ: "Морава" добија хангаре за БОРБЕНЕ ХЕЛИКОПТЕРЕ
Цене путарине НАЈВИШЕ НА БАЛКАНУ! Због чега је то тако?
ЛИДЕР РЕГИОНА! За само ПЕТ ГОДИНА Србија ће имати НАЈВИШЕ КИЛОМЕТАРА ауто-путева!