Знате ли шта значи речца "БРЕ"? Ево одакле потиче реч коју сви Срби толико често користе!
Колико пута у току дана кажете "бре"? Вероватно нисте ни свесни колико често изговоримо ову реч, а да уопте не знамо одакле је она потекла и шта тачно значи.
Срби врло често када су нервозни или љути, или када некога убеђују да су у праву узвикну БРЕ! Оно што можда најчешће чујемо јесу примери попут: "Ајде, бре, немам више кад да те чекам!"
Да ли се ОВДЕ крије ЗЛАТО КАРАЂОРЂЕВИЋА?! У Србији постоји ПОДЗЕМНИ ГРАД који чува МНОГЕ ТАЈНЕ наше династије (ВИДЕО)
Понекада бре користимо и као тепање.
Како за ову реч каже Момо Капор, у нашем језику овај узвик има више различитих значења. Служи да изрази истовремено и неодобравање и жаљење, и одобравање и дивљење, служи за позив, опомену, изненађење, храбрење, подстицање и прекљињање. Понекад нам се чини да је у томе "бре" читава наша суштина, са свим нашим врлинама и манама.
У Овчи се налази ЛЕК! Са свих страна овде долазе, а кажу да је БОЛЕСТ КАО РУКОМ ОДНЕСЕНА
Етимологија, односно порекло, речи "бре" није у потпуности разјашњења. Постоји више хипотеза, међу њима мање и више популарних: "турска", "келтска", "шпанска", "италијанска", и аутохтоно-нихилистичка хипотеза.
"Турска" хипотеза је до скоро била и најпопуларнија. По овој хипотези реч "бре" значи "стока" и "магарац", "будала" или "глупак". Ова хипотеза уједно је и најстарија.
Мање популарна је такозвана "грчка" хипотеза по којој реч "бре", као и речи "море" и "болан", потичу од средњовековне грчке речи "βρε", која се развила од старогрчкоге речи "μρε" ("мре") а она од старогрчке речи "μορέ" ("море") што је вокатив речи "μορόϛ, μῶροϛ" ("морос"), а значи "луда", "лудак", "будала", "морон"…
Научници немају НИКАКВЕ СУМЊЕ: Ово су три историјска ДОКАЗА да је Исус ЗАИСТА ПОСТОЈАО!
Постоје веровања да су Грци предали ову реч Турцима, а онда Турци нама, а неки верују да је било обрнуто, односно да је ова турска реч ушла у грчки, а онда из грчког у наш и остале језике.
По "италијанској" хипотези ова реч има везе са њиховом речју "не". Постоји такође италијанска верзија по којој се верује да ова реч води порекло од италијанско- латиснке речи "фра", скраћено од "фратер" што значи "брат".
У задње време све је популарнија "шпанска" хипотеза, по којој овај популатних узвик потиче из шпанског језика, од речи "хомбре" која значи "човек". Ипак, чак и ова мала хипотеза има своје две варијације, тј. подхипотезе.
Према првој, ова реч је у наш народ доспела преко крсташа, међу којима је било и Шпанаца. Шпански крсташи су у 12. веку пролазили кроз Србију и довикивали се са "хомбре", па је тако и ова реч остала на нашим просторима.
Према другој подхипотези, која је и популарнија, ова реч у наш језик није ушла преко Шпанаца, већ преко Ладино језика Сефардских Јевреја, који су из Шпаније једним делом дошли у Београд и Србију. Како ова варијанта приче каже, ни мање ни више, него баш Дорћолци скратили су ову реч са "хомбре" на бре.
ОВАКО ИЗГЛЕДА СТАН ПРИПАДНИКА СЕКТЕ ЦРНА РУЖА! Лобање, рогови и ЈЕЗИВИ предмети које СЕКТАШИ КОРИСТЕ У РИТУАЛИМА!
Иако вам можда звучи невероватно, порекло ове речи има чак и своју "келтску" хипотезу. По њој, пошто се верује да су Келти били у овим крајевима, верује се и да је ова реч потекла од њихове речи "бри", што значи "моћ", "снагу" и "поштовање".
Све ове хипотезе односе се на друге језике, и у њима траже порекло овог популарног узвика. Ипак, шта је са идејом да ова реч може бити и аутохтона, односно домаћа?
Реч "бре" заправо представља скраћену верзију вокатива речи "брат", тј. скраћеницу речи брате!
Вокатив се скраћивао управо овако: БРАТЕ >> БР’ТЕ >> БР’Е >> Б’Е , и управо тако смо и добили "бре"!
ЊЕГОВУ КРВ су мазали на себе да би се ИЗЛЕЧИЛИ, а и ДАЉЕ СТРЕПЕ ОД ЊЕГА: Ево шта данас МОРАТЕ УРАДИТИ
Сви ови облици скраћеног вокатива именице брате користе се на различитим подручјима: у јужној Србији и Македонији и Бугарској користи се облик "бе", док је у Босни и Херцеговини често у употреби "br'te" али и "ба". Нескраћени облик "брате" најчешће се користи у Црној Гори, али и код нас.