ЗНАТЕ ЛИ ШТА ЈЕ МАКРАМЕ? У рукама ових људи и обични чворови постају права уметност! (ФОТО)
Колико пута у току дана махинално нешто завежете у чвор, а да то нису пертле?
Иако сасвим једноставно ручно плетење чворова уствари представља праву уметност, а техника која се тим бави названа је макраме. За њу нису важне године, нити образовање већ само стрпљење и оштро око.
СТИЖЕ ВЕЛИКО НАОБЛАЧЕЊЕ: Наредних дана Србијом дува ЈАК ВЕТАР, ево шта нас чека за викенд
ОТКРИВЕНЕ ПОДЗЕМНЕ ОДАЈЕ ХИЛАНДАРА: Почињу најсложенији радови на манастиру страдалом у пожару
МИША ИЗ ЧАЧКА ИМА МИРНУ РУКУ КАО ХИРУРГ И ПРЕКО 70 МАКЕТА: Ове феноменалне објекте до најситнијих детаља ради пинцетом
- Овом техником можете направити пуно интересантних и корисних ствари од накита, торби, појасева, прекривача, завеса, држача за саксије до зидних украса...Наруквице пријатељства које се размењују међу тинејдзерима и ученицима су направљене овом техником - каже мајстор ове технике, Владимир Радуловић који је написао чак и књигу "Макраме – уметност везивања чворова".
Техника везивања чворова или макраме је једна од најстаријих техника ручног рада.
Материјали који се обично користе за чворичање су: кожа, конопља, вуна и разна друга предива, памучни канапи. Накит је често направљен у комбинацији чворова и разних перли (стаклених, дрвених, итд), привезака или шкољки.
- Кроз свој рад покушао сам да дотакнем Асирију, Египат, Грчку, а онда као човек од традиције почео сам да се бавим преплетима Моравске школе, Лазарице, Каленића, Љубостиње, Наупаре те израде Симониде - прича Владимир који је написао књигу као путоказ људима који имају жељу да овај вид уметности науче и савладају.
Ова вештина је била распрострањена и међу британским и америчким морнарима који су, у часовима доколице, своју умешност у прављењу чворова користили за израду низа корисних предмета.
- Макраме првобитно и настаје из људске потребе да опстане у суровим уловима. Везивањем у чворове поједини предмети су се учршћивали и тако служили сврси. Тек годинама касније чворићи се користе као естетски детаљи у изради лустера, завеса, накита и таписерија - рекла је етнолог Снежана Ашанин.
У Народном музеју Чачку се сваког пролећа одржава радионица на којој се ђаци уче вештине макрамеа јер је доказазано да она подстиче креатаивност и маштовитост код деце.
ИСПОВЕСТ БЕОГРАЂАНКЕ ИЗ АУСТРАЛИЈЕ: Све је пусто због коронавируса, апотеке и продавнице празне! (ВИДЕО)
НЕСТАО Марко (24) из Неготина: Изашао је из стана и није се вратио, породица приметила ТРАГ који им даје наду!
ЈЕЗИВИ СИМБОЛИ ШИРОМ СРБИЈЕ: "Све ћемо вас поклати" - грађани у страху! (ФОТО)
ИНСПЕКТОР ИЗ ВРАЊА ОСУЂЕН ЗБОГ ПРЕБИЈАЊА ОЦА И СЕСТРЕ НОВИНАРКЕ! Осуђени нападачи на породицу Тање Јанковић!
СРПСКИ ЛЕКАРИ ОПЕРИШУ СЛУЧАЈЕВЕ КОЈИ СУ ДО САДА РАЂЕНИ У ИНОСТРАНСТВУ: Хирургија добија нове центре и технологију