ВЕЛИКА ПАНИКА У ЕУ! На помолу промене после којих ништа неће бити као раније!
Реч је о проблемима са којима се ЕУ сусреће последњих месеци што изазива велику панику код земаља чланица.
Тероризам, насилно понашање, хаос на Блиском истоку и као и свакодневне претње земљама Европе неки су од разлога због којих Европска унија жели да стави одбрану и сигурност на врх своје агенде.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер рекао је недавно у свом говору :
- Европа мора да очврсне. Нигде то није очигледније него у нашој одбрамбеној политици. Морали бисмо да имамо европски војни штаб и да радимо на упостављању заједничке војне силе - казао је Јункер говорећи пред европским парламентарцима.
ХОФЕР ЧВРСТО УЗ СРБЕ: Он захтева извесне ПРОМЕНЕ које морају да ЗАЖИВЕ!
- То би требало да буде допуна НАТО-у - рекао је.
О идеји неке врсте заједничке војске, у Европи почело је све озбиљније да се расправља на састанцима на врху.
Већина тих идеја о побољшању војне сарадње земаља чланица нису нове, али неко време су биле стављене по страни.
Нови предлози укључују успостављање сталних војних снага које би планирале и изводиле војне и цивилне мисије ЕУ, попут операције Софија, која је покренута прошле године против шверцера миграната у Средоземљу или операције Аталанта – борбе против пиратства у Сомалији која је почела 2008 године. До сада, такве су мисије вођене из штабова одређених држава чланица.
СКИДАЈУ ИХ СА ЦРНЕ ЛИСТЕ: Две познате ТЕРОРИСТИЧКЕ организације биће ЛЕГАЛИЗОВАНЕ?!
Велика Британија дуго је на ту идеју стављала вето, забринута да би то било скупо и да би се дуплирале ствари за које је НАТО пуно боље опремљен те да би се само пореметио савез. Брегзит чини ову идеју вероватнијом.
НАТО с тиме, изгледа, не би имао велике проблеме, све док би восјка остала релативно мала: рецимо, неколико стотина људи у поређењу с 8.500 колико НАТО користи за ову врсту посла. Али, проналажење новца, чак и за тако скроман подухват, неће бити лако.
Други циљ француско-немачког плана је нешто што се зове "стална структурисана сарадња" или ПЕСЦО. То би омогућило групи кључних земаља Уније да добровољно предузму кораке према већој интеграцији њихових војних капацитета. Британија то не би могла да заустави.
ПРИХВАЋЕН ЗАХТЕВ БИХ ЗА ЧЛАНСТВО У ЕУ - ЗВИЗДИЋ: Ово је историјски моменат за нашу државу!
Односи између НАТО и ЕУ често су били напети, али су се недавно поправили. На самиту НАТО у Варшави овог лета те две организације су дале заједничку изјаву о томе како ће заједно радити против нових претњи као што су сајбер напади, неконтролисано струјање миграната и "хибридног ратовања".
Требао би да се оснује и фонд ЕУ за финансирање истраживања и развоја везаног уз одбрану. Почеће као врло мали, али циљ је да нарасте на 3.5 милијарди евра у неколико година. Али, проблем је поново новац.