Адвокате у Србији туку и засипају рафалима: Атентатори су неке лишили живота, а неки су имали доста среће!
У пуцњави која се пре неки дан догодила у центру Београда, рањен је С. Ш., који је био у пратњи адвоката Марка Вујошевића. Претпоставка је да је мета заправо био адвокат Вујошевић.
У 2020. години, адвокати су нападнути 38 пута, што је за четири случаја више у односу на 2019. годину. Виктор Гостиљац, председник Адвокатске коморе Србије наводи да се нада да ће реакција државних органа бити муњевита и да обећава ће адвокати помно пратити како се овај случај развија.
На Вујошевића је пуцано око 10 сати у холу зграде у Ресавској улици у Београду. Он је казао да су његов сарадник С. Ш. и он ушли у зграду у којој се иначе налази његова адвокатска канцеларија, и да су стајали у приземљу, испред лифта, када је маскирани мушкарац наједном запуцао на њих. У пуцњави је рањен С. Ш., који је телом, како је рекао адвокат, заштитио њега.
Поједини медији пренели су да је име адвоката Марка Вујошевића спомињало прошле годне у афери кол центара у Србији и Бугарској, који су држављане ЕУ наводно "ојадили" за минимум 200 милиона евра, али је адвокат то демантовао.
"КРИМИ-БОС" ИЗ ЗАТВОРА ОРГАНИЗОВАО ЛИКВИДАЦИЈУ ВЕЉЕ НЕВОЉЕ: Познато шта су рекли Станишић и Јовановић пред судом
МУЊЕВИТА АКЦИЈА СРПСКЕ ПОЛИЦИЈЕ: Овако је ухапшен Петар који је пуцао на младиће у Чубурском парку (ФОТО)
СРБИНА ИГОРА РУСА ЗОВУ НАЈСТРАШНИЈИМ УБИЦОМ ЕВРОПЕ: Прети му доживотна, судиће му иза стакленог кавеза (ВИДЕО)
Вујошевић је категорично порекао да је разлог напада наводна превара тешка 10 милиона евра, наглашавајући да су ти наводи, које неки медији пласирају, сулуди, а додао је и да за толики новац нико не би опомињао, али и објашњење да уколико је то заиста тачно, "зар мислите да бих седео у Београду".
Оцењујући напад на адвоката Вујошевића, председник Адвокатске коморе Србије, Виктор Гостиљац каже да је добро што ће се у том случају поступати по хитном поступку, на основу упутства републичког тужиоца и очекује да ће у том случају бити резултата, али да ће се свакако и тај случај, као и сваки други, испратити до краја. Гостиљац објашњава и да је број напада на адвокате у 2020. години 38, што је у односу на претходну годину више за четири.
-Ако погледамо по последњем податку, очигледно да је сувише кратак период протекао да би могли да доносимо закључке. Ја мислим да ново кривично дело "напад на адвоката" представља једну нову тековину, мислим да суштина није у њему, јер учинилац када врши дело, не плаши се казне, него се плаши хапшења. Суштина је у брзом проналажењу и процесуирању починиоца, то је оно што полиција и тужилаштво морају да побољшају, односно да почну да раде посао у том смислу- каже Гостиљац.
Он објашњава да је пресуда само финале тог процеса, на коју учинилац и не мисли иницијално.
-Битно је дакле брзо реаговати када се сазна за овакве случајеве. Ту наравно да има одређених помака, задовољни смо што смо дочекали правоснажну пресуду за убиство Владимира Зрелеца- каже Гостиљац.
Он каже да је добро што адвокати у свим предметима могу да имају увид у то шта се ради и које се мере спроводе.
-Ми можемо да утичемо преко сталног тела у одређеним предметима да иницирамо, захтевамо и тражимо поједине ствари, а и успевали смо да се у одређеним предметима изузму предмети од локалног органа гоњења, да се преместе у друге нивое и тако даље. Са те стране смо били ефикасни- наводи Гостиљац.
Он каже да се, што се тиче адвоката и коморе, у случају убиства адвоката Мише Огњановића тапка у месту.
-Мој утисак у предмету убиства Мише Огњановића јесте да полиција има прилично јасну слику о налогодавцима тог кривичног дела, али све даље је ствар доказивања. Очигледно да се ту тражи некакав помак у виду заштићеног сведока и томе слично- каже Гостиљац и понавља да је основно да иницијална реакција државних органа, када се неки напад догоди, буде муњевита.
-То је оно што шаље поруку да ће свако ко нападне адвоката, бити предмет посебне пажње. То је битно како за нас адвокате, тако и за вас новинаре, јер смо ми у сличној позицији. Све док се не реше предмети напада на адвокате, свакако да не можемо изрећи неку оцену коју би могли назвати задовољавајућом, али ја свакако никада не оцењујем у категоријама задовољан, незадовољан- закључује Гостиљац.
Са друге стране, адвокат Горан Петронијевић, који је заједно са судијом Новицом Пековићем нападнут у мају прошле године, каже да његов, и случај адвоката Вујошевића не могу да се пореде, и да то не треба генерализовати.
-Напад на адвокате је појава која је узела маха и добро је да законодавац препознаје ту врсту опасности по нас који се бавимо заштитом људских права. Јер онај који је ухапшен нема никог, против њега је полиција, тужилаштво, суд, држава, једино ко може да стане уз њега је бранилац. Наша безбедност и наша слобода рада без притиска, без претњи и без напада је веома значајна, а људи то заборављају- каже Петронијевић.
Он додаје да је држава направила један формалан корак, мислећи на измену Кривичног закона, где је у члану 335в уведено кривично дело "напад на адвоката", за које је запрећена казна од три месеца до три године затвора, али да суштински, праве примене у пракси још нема.
-Све професије су заштићене: возача аутобуса ако га нападнеш, то је тешко кривично дело. Јесте предвиђено по последњим изменама Кривичног законика кривично дело "напад на адвоката у обављању адвокатског посла". Али, како на пример нападнути колега може то да повеже и да каже "ја сам нападнут због адвокатског посла", осим ако не зна ко је директни извршилац. Мени би било драго да се све открије и да се то рашчисти- каже Петронијевић.
Адвокат Петронијевић подсећа и да ми имамо више убистава која су се догодила, а која нису добила никакав епилог, што је јако лоше.
-Што се тиче овога што се нама догодило, нема никакве везе са обављањем моје адвокатске делатности, и онда није ни квалификовано као такво, него због других активности, које се мање или више поклапају или не, са оним што ја радим, али не директно у обављању адвокатског посла у вези неког предмета- закључује Петронијевић.