АЛЕКСА БИ ДАНАС ИМАО 26 ГОДИНА! Мучили су га, тукли, ударали му главом у дрво, кад више није могао, скочио је кроз прозор
Тешка и тужна прича о трагедији која је потресла Србију
Тада четрнаестогодишњи Алекса одузео је себи живот скоком са зграде у којој је живео, након што је 8 месеци трпео физичко и вербално злостављање од својих вршњака.
СЛИКЕ УЖАСА НЕ БЛЕДЕ: Ђаци се вратили у школу - сцене потресне, НИШТА више није ИСТО (ФОТО)
ПОРЕД ЊЕГОВОГ ИМЕНА НА ПРИЈЕМУ СТОЈИ ЗАЧУЂУЈУЋ ПОДАТАК: Убица са Врачара ПРЕБАЧЕН у ову установу
"НИЈЕ ИСТИНА ДА ЈЕ БИЛО ТАКО" Потресна сведочења родитеља и невероватно храбрих ученика "Рибникара" - повратак у клупе враћа ГОРКА СЕЋАЊА
Да није доживео вршњачко насиље, због ког је 10. маја 2011. године себи одузео живот, Алекса Јанковић данас би имао 26 година.
Навршило се 12 година откако је овај невини дечји живот угашен. Његова мајка Драгана кратко је и врло потресно објавили на друштвеним мрежама:
- Не буди несретан што у овоме свету нико не зна за тебе. Зашто мислиш да си толико важан да би ми требали знати за тебе? А када будеш заиста тако важан, а да и не мислиш о томе, они ће знати за тебе. Алекса Јанковић (10.5.2011 - 10.5.2023)
Тада четрнаестогодишњи Алекса Јанковић одузео је себи живот скоком са зграде у којој је живео, након што је осам месеци трпео физичко и вербално злостављање од стране својих вршњака.
Како је његова мајка раније истакла, Алексу су вршњаци мучили, тукли, хватали за врат, ударали му главом у дрво. Потрес мозга, нога у гипсу, психијатријска дијагноза "posttraumatični синдром", довели су до тога да се угаси млад живот.
Његови родитељи су истицали како су надлежним службама и директорки школе пријављивали Алексин проблем, међутим тада нико није реаговао. Његов случај је као судски поступак завршен. Кажњена је школа, директорка.
Троје насилника, од њих седам који су малтретирали Алексу, пресудом Вишег суда за малолетнике у Нишу правоснажно су осуђени на васпитне мере што подразумева појачан надзор Центра за социјални рад. Под њиховим именима у дневнику остале су петице из владања.
Србија још увек није донела Алексин закон
Да се оваква трагедија не би поновила, написан је нацрт Алексиног закона. У питању је сет закона по ком би насилници и они који насиље заташкавају били строже кажњени. Нацрт носи Алексино име на предлог ауторке Драгане Ћорић, доценткиње на Правном факултету у Новом Саду.
Алексиним законом подразумевана је промена више правних атака, који уређују различите области, али им заједнички именитељ борба против вршњачког насиља.
Поред пооштравања казнених мера према наставницима и родитељма, по први пут би се код нас увела суспензија ученика и премештај ученика у другу установу, без сагласности родитеља. Суспензија је представљала нову васпитно-дисциплинску казну, којом се ученик удаљава са наставе, у одређеном временском трајању.
Идеја је била да се решавање проблема девијантног понашања пребацује на породицу: родитеље, старатеље, хранитеље и друге који обављају функцију и улогу родитеља детету.
Једна од новина је и такозвани "уговор о понашању ученика". Овом изменом се предвиђа да се ученику одлаже примена суспензије, за лакше повреде обавеза ученика, ако уз сагласност родитеља, уз помоћ и подршку стручне службе установе, са установом закључи уговор о понашању.
Предлагано је формирање посебног тела у свакој установи које ће се бавити искључиво организовањем и спровођењем активности у циљу превенције вршњачког насиља. Директор би био обавезан да формира мешовити тим за превенцију вршњачког насиља. Тим за превенцију вршњачког насиља код нас сада постоји. На овај закон се, ипак, и даље чека.
У нацрту Алексиног закона подразумевају се следеће мере:
1. Успостављање независног органа са ексклузивном компетенцијом превенције/борбе против вршњачког насиља
2. Формирање посебног тела у свакој установи који ће се бавити спровођењем активности у превенцији насиља
3. Увођење школског Парламента који ће имати за задатак превенцију насиља
4. Нове васпитно-казнене мере за повреду закона у установама, попут укора и искључења са наставе, те из школе
5. Новчане казне за родитеље
6. Трајно одузимање лиценце наставнику, васпитачу и стручном сараднику због непоштвања процедура и правила реаговања у случају насиља