ИСКАЗ СВЕДОКА КЉУЧАН! Наставља се истрага о нападу Бјелогрлића на режисера Гагу Антонијевића (ВИДЕО)
Режисер Предраг Гага Антонијевић (62), кога је 23. августа у нишком хотелу “Амбасадор” око 4 часа после поноћи напао и изударао глумац Драган Бјелогрлић (57), дао је данас исказ у Основном јавном тужилаштву у Нишу о овом инциденту.
Антонијевић је у у 12 часова у пратњи адвоката дошао у нишко тужилаштво где је скоро два и по часа давао исказ о оконостима које су претходиле пре и после напада Бјелогрлића на њега. Око 14.30 часова Антонијевић је изашао из нишке Палате правде али није желео да говори о детаљима које је изнео заменику ОЈТ у Нишу.
БЈЕЛОГРЛИЋ СЛАГАО ПРЕД ТУЖИЛАШТВОМ Срамно - тврдио да је Гага Антонијевић хтео да га удари ФЛАШОМ У ГЛАВУ?
У ПРАТЊИ ДВА ПОЛИЦАЈЦА ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЋ СТИГАО НА САСЛУШАЊЕ: Глумац расположено добацио новинарима
МАРКО КРАЉЕВИЋ И СЛУЧАЈ БЈЕЛОГРЛИЋ: Нико не сме да вас бије, осим полиције и нас из опозиције
- Не могу да дајем изјаве заиста, журим - рекао је кратко Антонијевић.
Његов адвокат, на питање Антонијевићу шта је рекао у ОЈТ, кратко је додао: "само истину, само истину".
Да подсетимо, након напада на Антонијевића Бјелогрлићу је било одређено задржавање до 48 часова због сумње да је починио насилничко понашање, а сутрадан је из КП завода у Нишу где је преноћио, приведен на саслушање у Основно јавно тужилаштво у Нишу.
Након саслушања на којем је, како је саопштено, признао да је насрнуо на режисера и изразио кајање због тога, ОЈТ је укинуло меру задржавања и Бјелогрлић је пуштен да се брани са слободе, уз напомену да се преткривични поступак против њега наставља.
Како се сазнаје, у даљем наставку преткривичног поступка биће саслушано још пет или шест сведока који су били очевици туче, након чега ће тужилаштво одлучити о даљим потезима. Ко су сведоци, званично није саопштено али се на основу видео снимка са надзорних камера претпоставља да је Антонијевић у моменту напада седео у друштву сценаристе и писца Владимира Кецмановића, глумца Миљана Давидовића и глумице Јоване Стевић. За суседним столовима седели су, између осталих, продуцент Макса Ћатовић и глумац Милан Гверо, а у близини се наводно налазила и глумица Катарина Радивојевић.
Какоје већ писано, уколико након спроведеног преткривичног поступка глумац буде и оптужен насилничко понашање, највећа запрећена казна за то кривично дело је три године затвора, али може бити и мања. Могуће је и да Бјелогрлић избегне вођење класичног кривичног поступка пред судом тако што би предложио склапање Споразума о признању кривичног дела. Уколико такав споразум прихвате и тужилаштво и суд, могао би да добије блажу санкцију уколико испуни одређене услове.
Може му бити наложено да уплати одређени новчани износ у хуманитарне сврхе, што за ово кривично дело не може бити мање од 100.000 динара, могао би да добије условну казну која би била замењена затворском само ако у одређеном контролном периоду понови кривично дело, али је могуће и изрицање казне кућног затвора или рада у јавном интересу. За склапање споразума, по закону није потребна сагласност оштећеног. Теоретски, за одређена кривична дела за која је прописана новчана казна или казна затвора до пет година може се применити и институт одлагања кривичног гоњења.
Тужилац може одложити кривично гоњење ако осумњичени прихвати једну или више од следећих обавеза: да отклони штетну последицу или да надокнади причињену штету, да уплати одређени новчани износ у хуманитарне сврхе, да обави одређени друштвенокористан или хуманитарни рад... У наредби којом се прописује о одлагање кривичног гоњења тужилац одређује рок у којем се морају извршити преузете обавезе а који не може бити дужи од годину дана. Ако осумњичени у том року изврши прописану обавезу тужилац ће решењем одбацити кривичну пријаву и о томе обавестити оштећеног, а ако не изврши обавезу - тужилац покреће кривични поступак.