ДА ЛИ ЋЕ ОТАЦ ОСУМЊИЧЕНОГ ЗА ДАНКИНО УБИСТВО УСКОРО БИТИ НА "СЛОБОДИ"? Огласио се адвокат - Провући ће се без казне, иако он "зна" где је тело?
За убиство двогодишње Данке Илић осумњичена су два мушкарца из села из околине Бора.
Они су кобног 26. марта у Бањском пољу, након што је двогодишња Данка Илић неопажено ишетала из дворишта у ком је била са мајком и братом, службеним возилом налетели на девојчицу док је ишла улицом
Тако онесвешћену су је убацили у аутомобил и одвезли на депонију. Претходно ју је један од осумњичених, према сопственом признању, удавио.
Отац и брат једног од осумњиченог приведени су због, како је навео МУП, основане сумње да су, највероватније 28. марта, починили дело помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела.
Њих двојица су, како се сумња, помогли да се премести тело девојчице са депоније на за сада непознату локацију. Брат од осумњиченог је, подсетимо, преминуо је у ноћи између 6. и 7. априла у Полицијској управи у Бору.
Њему је у раним јутарњим сатима позлило и упркос правовременом реаговању полицијских службеника и лекара Дома здравља у Бору који су покушали реанимацију, он је у 3.10 часова преминуо, а од стране лекара мртвозорника констатована је природна смрт, навео је МУП у саопштењу.
Адвокат Радиша Роскић објаснио је одредбу Кривичног законика по којој отац осумњиченог не може бити кажњен за кривично дело Помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела.
- Ради се о императивној законској одредби која каже да се неће казнити сродник (мајка, отац, брат, сестра, усвојилац или усвојеник, као и супружник неког од наведених лица). Лице у том степену сродства неће се казнити за извршење кривичног дела Помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела. Радња извршења овог кривичног дела се, између осталог, односи и на уклањање трагова. Директни сродник, у овом случају отац, се неће казнити уколико се радња односи само на уклањање трагова, односно уколико се ради о простом уклањању трагова - каже адвокат.
Како је објаснио, ова законска одредба односи се на сва кривична дела у којима је помоћ учиниоцу за извршење тог кривичног дела пружио неко од наведених сродника.
Саизвршилаштво у кривичном делу
Адвокат Роскић објаснио је шта се дешава уколико се кривично дело третира као Саизвршилаштво.
- Уколико се третира као саизвршилаштво онда ће лице бити захваћено оптужним актом, при чему ће, у оптужном акту, у конкретном случају виши тужилац у Зајечару навести конкретну радњу и за ту своју тврдњу предложити извођење одређених доказа. Оптужница иде на потврду на ванрасправно веће Вишег суда у Зајечару - Одредба Кривичног законика
Како је адвокат истакао, ради се о императивној законској одредби која гласи:
- Ко крије учиниоца кривичног дела или му прикривањем средстава којима је дело учињено, трагова или на други начин помаже да не буде откривен или ко крије осуђено лице или предузима друге радње којима се иде за тим да се не изврши изречена казна, мера безбедности или да се не примене васпитне мере упућивања у васпитну установу или васпитно-поправни дом, казниће се новчаном казном или затвором до три године
- Ко пружи помоћ учиниоцу кривичног дела за које је прописана казна затвора преко пет година, казниће се затвором од шест месеци до пет година.
- Ко пружи помоћ учиниоцу кривичног дела за које је прописан доживотни затвор, казниће се затвором од једне до осам година
- Казна за дело из става 1. овог члана не може бити тежа ни по врсти ни по висини од казне прописане за кривично дело које је извршило лице којем је пружена помоћ,
- За дело из ст. 1. до 3. овог члана неће се казнити лице којем је учинилац супружник, лице са којим учинилац живи у трајној ванбрачној заједници, сродник по крви у правој линији, брат или сестра, усвојилац или усвојеник, као и супружник неког од наведених лица, односно лице које са неким од њих живи у трајној ванбрачној заједници.наводи адвокат.
Извор: Србја Данас/Мондо/Аутор: Невена Давидовић