Да ли ћемо икада сазнати зашто је тог кобног маја 13-годишњи дечак починио злочин какав се не памти на овим просторима? "Када имамо 10 угашених живота, просто не можемо да кажемо да нико није крив"
Данас ће бити изречена првостепена пресуда родитељима дечака убице за масакр у ОШ "Владислав Рибникар", маја прошле године.
О томе какве казне очекују родитеље дечака, разговарали су гости јутарњег програма Курир телевизије "Редакција" адвокат Стефан Ћорда, психолог Бојана Шлајмер и Блажо Марковић.
Водитељку Ољу Лазаревић занимало је да ли смо након читавог судског процеса уопште сазнали зашто је тада 13-годишњи ученик починио злочин какав се не памти на овим просторима.
- Суштински јесмо током два исказа малолетног убице, у истрази и пред судом. У јулу месецу прошле године, кад је давао први исказ, назирало се да ће се обистинити оно што смо мислили. Он је то заокружио пред судом, а то што су остале неке непознанице за саму пресуду није толико битно. Када имамо 10 угашених живота, просто не можемо да кажемо да нико није крив. Ово се могло спречити, а не да воде у стрељану неког ко није психички ни физички зрео да употреби толико опасно оруђе - рекао је Ћорда.
О пропустима родитеља у овом случају изјаснила се једина саговорница Редакције.
У оваквим случајевима се прича о епигенетским механизмима, односно наследним факторима и факторима средине који мењају гене и доводе до неког феномена. Међутим, родитељи некад нису свесни последица свог понашања према детету, а ригидна и недовољна комуникација може изазвати промене код самог детета. Породица је стуб која мења начин размишљања детета и води га ка одређеним социјалним актима - сматра Шлајмер.
О самој пресуди говорио је и председник покрета "Нови људи, нова снага Србије".
- Гостујући у оваквим емисијама наслушао сам се изјава адвоката о спуштању старосне границе. Е сад, имамо и изјаве адвоката оптужених да се ни по једној тачки ништа није доказало, а на питање како је то могуће, правдали су се да не смеју да износе у јавност детаље са суђења.