Da li ćemo ikada saznati zašto je tog kobnog maja 13-godišnji dečak počinio zločin kakav se ne pamti na ovim prostorima? "Kada imamo 10 ugašenih života, prosto ne možemo da kažemo da niko nije kriv"
Danas će biti izrečena prvostepena presuda roditeljima dečaka ubice za masakr u OŠ "Vladislav Ribnikar", maja prošle godine.
O tome kakve kazne očekuju roditelje dečaka, razgovarali su gosti jutarnjeg programa Kurir televizije "Redakcija" advokat Stefan Ćorda, psiholog Bojana Šlajmer i Blažo Marković.
Voditeljku Olju Lazarević zanimalo je da li smo nakon čitavog sudskog procesa uopšte saznali zašto je tada 13-godišnji učenik počinio zločin kakav se ne pamti na ovim prostorima.
- Suštinski jesmo tokom dva iskaza maloletnog ubice, u istrazi i pred sudom. U julu mesecu prošle godine, kad je davao prvi iskaz, naziralo se da će se obistiniti ono što smo mislili. On je to zaokružio pred sudom, a to što su ostale neke nepoznanice za samu presudu nije toliko bitno. Kada imamo 10 ugašenih života, prosto ne možemo da kažemo da niko nije kriv. Ovo se moglo sprečiti, a ne da vode u streljanu nekog ko nije psihički ni fizički zreo da upotrebi toliko opasno oruđe - rekao je Ćorda.
O propustima roditelja u ovom slučaju izjasnila se jedina sagovornica Redakcije.
U ovakvim slučajevima se priča o epigenetskim mehanizmima, odnosno naslednim faktorima i faktorima sredine koji menjaju gene i dovode do nekog fenomena. Međutim, roditelji nekad nisu svesni posledica svog ponašanja prema detetu, a rigidna i nedovoljna komunikacija može izazvati promene kod samog deteta. Porodica je stub koja menja način razmišljanja deteta i vodi ga ka određenim socijalnim aktima - smatra Šlajmer.
O samoj presudi govorio je i predsednik pokreta "Novi ljudi, nova snaga Srbije".
- Gostujući u ovakvim emisijama naslušao sam se izjava advokata o spuštanju starosne granice. E sad, imamo i izjave advokata optuženih da se ni po jednoj tački ništa nije dokazalo, a na pitanje kako je to moguće, pravdali su se da ne smeju da iznose u javnost detalje sa suđenja.