Да ли ово има смисла? Судије Мишковићу већ 111 дана ПИШУ КОНАЧНУ ОДЛУКУ?!
Седница на којој се разматрала пресуда Специјалног суда којом је газда 'Делте' осуђен на пет година затвора завршена још 2. јуна
Апелациони суд у Београду више од три и по месеца пресуђује газди 'Делте' Мирославу Мишковићу, тајкуну који је првостепеном пресудом Специјалног суда осуђен на петогодишњу робију због вишемилионске пореске утаје.
Далеко од очију јавности, судије одлучују о пресуди Мишковићу: Коначну одлуку доноси Апелациони суд!
Мишковић пред Апелационим судом: Настављена седница по жалбама на пресуду
Седница Апелационог суда на којој је судско веће разматрало овај случај, према подацима са сајта те институције, почела је 24. маја и завршила се 2. јуна ове године. Од тог дана па до данас, дакле пуних 111 дана, судије "нејавно већају" и пишу своју одлуку!
"Бићете обавештени"
У самом Апелационом суду, на наше питање докле се стигло у разматрању првостепене осуђујуће пресуде Мирославу Мишковићу кажу да су судије донеле одлуку у овом случају, али да се она још пише.
- Наведени поступци су у фази израде писменог отправка одлука. Прецизну информацију о томе када ће исте бити експедоване из суда немам, али ће Апелациони суд о донетим одлукама издати саопштење након што буду примљене од стране првостепеног суда - наводи се у одговору Мирјане Пиљић, координаторке за медије Апелационог суда.
Сину Марку и Милу пресуђују од 6. јула
Апелациони суд се, иначе, исто понаша и у случају Марка Мишковића и Мила Ђурашковића. Седницу за разматрање овог случаја завршили су још 6. јула, али до данас нема коначне пресуде.
Подсетимо, Специјални суд је 25. маја 2016. године због утаје пореза осудио и Марка Мишковића на три и по године затвора. За исто кривично дело осуђен је и власник "Нибенса" Мило Ђурашковић, који је добио седам година робије.
И док Мирослав Мишковић и његови сарадници јуче нису одговарали на позиве и поруке Информера, адвокат Светозар Вујачић убеђен је да ће првостепена осуђујућа пресуда Мишковићу на крају бити потврђена.
- Ово је, објективно говорећи, јако сложен и обиман предмет. Ипак, то не оправдава судије које после завршеног главног претреса месецима не могу да саопште одлуку. Пресуда може бити потврђена, укинута или преиначена... Искључујем могућност њеног укидања јер је Апелациони суд отворио главни претрес по жалби. Сматрам да ће судије применити 'комфорну методу' и потврдити пресуду од пет година затвора. У том случају Мишковић би могао већ у року од месец или два да оде на издржавање казне - подвлачи Вујачић.
Обиман процес
Његов колега Бранислав Тапушковић, међутим, сматра да је нормално да један обиман процес оволико траје.
- Другостепени суд не сме да саопшти одлуку све док је не напише и писмено образложи. То је судска пракса, иако није тако стриктно уписано у закону. Одувек су судије тако радиле. Уколико ових дана саопште одлуку, онда се цео овај процес још брзо и завршио. Некада се чека и по шест месеци на коначну одлуку Апелационог суда... - закључује Тапушковић.
Чињенице о случају 'Мишковић'
- Мирослав Мишковић, његов син Марко и Мило Ђурашковић ухапшени су 12. децембра 2012. године
- Против њих и саучесника кривични поступак је покренут због сумње да су оштетили путарске фирме тако што су финансијским трансакцијама извлачили новац, чиме су их довели до стечаја
- Тужилаштво за организовани криминал теретило их је да су путарске фирме, у периоду од 2005. до 2010. године, оштетили за 16,95 милијарди динара, а државни буџет за још 472 милиона динара
- Случај у вези са Фабриком мазива из Крушевца (ФАМ) покренут је годину и по дана раније. Оптуженима се на терет стављало да су оштетили ту фирму за 3.181.070.378,54 динара (више од 32 милиона евра) и Ђурашковићу прибавили имовинску корист од 1.498.289.138,43 динара (око 15 милиона евра)
- С обзиром на то да је већина оптужених за путарске фирме и на оптужници за ФАМ, поступци су спојени и у фебруару 2015. почело је обједињено суђење
- Мирослав Мишковић је осуђен 20. јуна 2016. године на пет година затвора због утаје пореза, док су Марко Мишковић и Мило Ђурашковић осуђени 25. маја исте године на три и по, односно седам година затвора