Деи у току операције користили ВЕНЕ ИЗ НОГЕ, а ово је највећи ПРОБЛЕМ опоравка (ФОТО)
Опоравак тешко повређене водитељке Дее Ђурђевић уско је повезан са опоравком покиданих живаца ампутиране руке.
Ово је рекао професор доктор Чедомир Вучетић, микрохирург и начелник одељења за коштано-зглобне инфекције у Клиници за ортопедску хирургију и трауматологију КЦС, који је заједно са тимом лекатра успешно оперисао тешко повређену водитељку.
- Сама повреда је изузетно тешка и по механизму и по начину повређивања. Ово је тип повреде који прави велика оштећења и доводи у питање да ли је уопште могуће да се сачува екстремитет. У овом случају конкретно, то је чупање и гњечење. То чупање значи да је зона повреде која је код посекотине у милиметрима, овде у десетинама центиметара, практично цео екстремитет - рекао је проф. Вучетић, који је са проф. Марком Бумбаширевићем спасио Деину руку.
Други проблем или тешкоћа, објашњава проф. Вучетић, јесте то што је велики сегмент ампутиран, цела надлактица.
- С обзиром на то да се ради о ампутацији у тако високом сегменту, било је јако битно да се у врло кратком временском периоду (оптимално осам сати) успостави циркулација. Пацијенткиња је била у девет сати ујутру у сали, а ми смо око 14 часова завршили, тако да је операција трајала неких пет сати - рекао је проф. Вучетић.
- Када су ампутације у питању, опоравак умногоме зависи од типа повреде и од урађене реконструкције. Рецимо, код оштро пресечених повреда, где је раван рез, то је врло захвално да се уради и пун опоравак се доста лакше постиже. Разлика између једне такве повреде и ове је у томе што је овде зона повреде врло широка и покидани су лигаменти живци и крвни судови - рекао је он.
ДЕУ ЧЕКА ЈОШ ОПЕРАЦИЈА: Ево шта ће се дешавати са водитељком у наредном периоду (ФОТО)
- Те крвне судове смо надокнадили калемима и венама са ноге, али остаје проблем опоравка живаца, то је најслабија карика у овом опоравку. Наравно, она треба да преброди ове кључне периоде да циркулација у руци остане стабилна, каква и јесте за сада, треба да прође једно три дана да се дефинитивно стабилизује циркулација, после остаје да реконструкција прође без инфекције, без значајне некрозе и одумирања оштећеног ткива. Након тога следи опоравак, који ће трајати више месеци, ако не и годину дана- рекао је проф. Вучетић.
БОНУС ВИДЕО: ДЕА ЂУРЂЕВИЋ НА ПОЛИГРАФУ: Открила због чега би је Младен "убио"