Драшковић преживео стравичан атентат, али су четворица настрадала под точковима "камиона убице" Овако је Легија по Милошевићевом налогу исценирао хорор на Ибарској магистрали
Ове године навршило се тачно 25 година од покушаја убиства некадашњег лидера Српског покрета обнове (СПО) Вука Драшковића на Ибарској магистрали, злочин за који су осуђени Радомир Марковић и Милорад Улемек Легија.
Иницијатор атентата, испоставиће, био је тадашњи председник СР Југославије Слободан Милошевић. Спровели су га припадници Државне безбедности (ДБ) и Јединице за специјалне операције, а управо је тај догађај један од оних којим се бави и вечерашња епизода серије “Сабља”, која се емитује на РТС.
Вук Драшковић је исценирану саобраћајну несрећу у атару села Петка код Лазаревца, 3. октобра 1999. године преживео, али су тада под точковима “камиона убице” којег је возио припадник ЈСО Ненад Илић Главоња, настрадали Веселин Бошковић (49), Вушур Ракочевић Вучко (32), Драган Вушуревић Гаги (33) и Звонко Осмајлић (38).
Суђење за Ибарску трајало 10 година
Суђење за атентат на Ибарској магистрали трајало је 10 година и окончано је тиме што је Врховни суд Србије 2009. године потврдио пресуду, по којој су по 40 година затвора добили Радомир Марковић, шеф српског ДБ-а и Милорад Улемек Легија, командант ЈСО.
Пресудом за убиство четири функционера СПО и покушај убиства председника те странке, осим Улемеку и још петорици припадника некадашње ЈСО, због учешћа и у другим политичким ликвидацијама, изречене су јединствене казне од 30 до 40 година затвора. Тако су Ненад Илић и Бранко Берчек осуђени на по 40, Ненад Бујошевић на 35, а Леонид Миливојевић на 30 година затвора.
Судови у Србији су у три инстанце у пресуди која је одлуком Врховног суда тада постала правоснажна, констатовали да је тадашњи председник Слободан Милошевић из “ниских побуда” тражио ликвидацију политичких противника.
Милошевић је, међутим, остао неосуђен за овај злочин јер је три године раније, 2006. године, преминуо у притворској јединици Хашког трибунала.
Марковић пренео Легији наређење за ликвидацију лидера СПО
Према правоснажној пресуди, шеф ДБ Радомир Марковић пренео је наређење команданту ЈСО Милораду Улемеку Легији за ликвидацију Драшковића.
До атентата тог 3. октобра 1999. године дошло је у 12.15 часова на делу Ибарске магистрале у атару села Петка, када је Илић изненада скренуо камионом марке "мерцедес" у супротну коловозну траку на "ауди" у коме је на сувозачком месту био Драшковић, а возио га је његов шурак Веселин Бошковић.
Бошковић је успео да избегне директан судар, али је камион ударио "ауди" који се преврнуо неколико пута. У том превртању Бошковићу је сломљен врат, док је Драшковић прошао са лакшим повредама.
Камион је наставио и у супротној траци директно налетео на BMW у коме су били Ракочевић, Вушуровић и Осмајлић, који су смртно настрадали у паљењу аутомобила у којем су се налазили.
Председник СПО и његови сарадници, чије кретање је пратио ДБ, тог дана су се из Београда запутили на Равну Гору, до скретања са Ибарске магистрале на пут за Ваљево, и даље према Равној гори, требало им је само још неколико километара.
Иначе, током процеса за Ибарску, поред шефа ДБ и припадника ЈСО, на годину и по дана затвора био је осуђен и Михаљ Кертес, директор Управе царина и један од Милошевићевих људи од поверења, јер је помогао ДБ-у да прикрије злочин тако што им је дао нови камион, а за онај који је изазвао судар направио фалсификовану документацију.
Уз њега, тадашњи шеф саобраћајне полиције Србије Драгиша Динић и начелник саобраћајне полиције Београда Видан Мијаиловић осуђени су на 10, односно, шест месеци затвора.
ДБ и ЈСО покушали да убију Драшковића и у Будви
Нови атентат на лидера СПО покушан је и нешто мање од годину дана касније, у јуну 2000. године, када је на њега у његовом стану у Будви испаљено осам хитаца, али је Драшковић и тада прошао са лакшим повредама.
Према правоснажној судској пресуди, и тај атентат је наредио Слободан Милошевић, а организатори и извршиоци били су челници и припадници ДБ и ЈСО. За непосредног атентатора изабран је Бранко Берчек, који је био најбољи стрелац ове јединице.
Месец и по после другог покушаја убиства Драшковића, исти организатори и извршиоци, киднаповали су и убили Ивана Стамболића, бившег председника Србије.
Радомир Марковић је 2003. године признао да му је наређења да се убијају опозициони лидери издао Слободан Милошевић.
Драшковић о Легијином захтеву за условни отпуст: Захтев да се убијају убијени, да се рехабилитују терористи
Милорад Улемек Легија (56), осуђен на 40 година због убиства премијера Зорана Ђинђића, затражио је од суда да буде пуштен на условну слободу. Поред њега, условни отпуст затражио је и Бранко Берчек, бивши припадник "црвених беретки", што је потврдио и њихов адвокат Александар Ковачевић.
Овим поводом за "Блиц уживо" огласио се и Вук Драшковић, новинар, књижевник и бивши политичар, истичући да би пуштање Легије и Берчека да условно одслужују казну на слободи било отварање "крваве капије државног тероризма из 90-их".
- Ово је захтев да се рехабилитују терористи, да се поново убијају убијени, да се убије поредак правде, морала и свих људских обзира у Србији - рекао је Вук Драшковић.
- Шеф државе је наређивао ликвидације политичких противника. Шеф државне безбедности и јединица државне безбедности за специјалне ликвидације је организовала и извршавала та убиства. Ово је државни тероризам изнад којег не постоји теже кривично дело. Говори се да су одлежали половину казне. Милорад Улемек Легија је осуђен на четири казне по 40 година затвора, укупно 160. Осуђен је за масакр на Ибарској магистрали, четворица убијених. Осуђен је за убиство председника Србије, Ивана Стамболића. За убиство премијера Србије, Зорана Ђинђића. Осуђен је и за покушај моје ликвидације у Будви. Све те злочине организовао је шеф државне безбедности, а наређивао шеф државе - рекао је Драшковић.
- Даје се срамно објашњење да су се дивно владали у затвору. Шта то значи? Да нису у затвору никог убили. Да је Легија у затвору, после свега овога, објавио 20 и нешто романа. Да је ове године на сајму књига имао и свој штанд. Србија је морално, а не само правно и цивилизацијски обогаљена - истакао је Драшковић.
Драшковић инсистира да пуштање Легије на слободу никада не буде дозвољено.
- Ја тражим да ово нипошто не буде дозвољено, ја носим од Бранка Берчека ожиљак овде на челу. Ово је његов куршум, ја ћу га носити до краја мога живота. Објашњења и приче да је шеф државне безбедности болестан, па је у болници, па ће се оперисати су срамна објашњења. Сама чињеница да је жив и да има могућност да се лечи и сама чињеница да су сви ови монструми живи, највећа је могућа привилегија и помиловање за њих. Јер они које су убили никада више неће имати могућност да гледају ни сунце, ни супругу, ни оца, ни сина, ни дете, ни да се лече, ни да се разболе - рекао је Драшковић.
Ово би било враћање Србије у '90. и рехабилитовање злочинаца тог времена.
- Мислим да је ово рехабилитовање државног тероризма. Мислим да се отвара и да се отварају врата ономе што се зове и одговор на злочин. Кад неће држава да кажњава злочинце онда се отварају и врата могућности да буду кажњавани на други начин. Ово је атентат над Србијом, враћање Србије у ’90, злочинцима из ’90, давати им признање, рехабилитовати их, то је атентат на све људе у Србији - рекао је Драшковић за "Блиц уживо".
Србија Данас/Блиц/Аутор: Предраг Вујанац/Пренео: П.С.