ГОМИЛАЈУ СЕ ЛАЖНЕ ЗНАЧКЕ У СРБИЈИ! Пљачкаши се представљају као полицајци: Све више фиктивних чланова "органа реда"
Знали су лажни полицајци да је Саша П. тог дана подигао кредит у банци и да је код себе имао 100.000 евра
Филмске пљачке у режији лажних полицајаца који су током јучерашњег дана упали на две локације у Београду и уз коришћење лажне полицијске значке опљачкале грађане, узнемириле су Србију посебно ако се узме у обзир да су се бахати пљачкаши представили као полицајци, а да су као доказ приложили лажне службене исправе којих је у Србији, према проценама стручњака, на хиљаде.
ПАНИКА У РЕСНИКУ! Дојавили да су нашли бомбу, полиција испитује случај
КАРАМБОЛ У НОВОМ САДУ: Судар три возила, пуне руке посла за полицију! (ФОТО)
НАДЗОРНЕ КАМЕРЕ СНИМИЛЕ ТРЕНУТАК ХОРОРА У НОВОМ САДУ: И даље траје потрага за нападачима! (ВИДЕО)
Први случај пљачке у којој су коришћене лажне полицијске значке одиграо се на Звездари у Улици Вељка Дугошевића када су лажни полицајци упали у стан Саше П. у ком је била и његова сестра.
Знали су лажни полицајци да је Саша П. тог дана подигао кредит у банци и да је код себе имао 100.000 евра. Најпре су брата и сестру везали, а затим и започели брутално мучење како би открили где је новац.
Јавност у Србији се још није "опоравила" од те информације, а стигла је нова, да је идентична пљачка изведена на Чукарици. Наиме, полицији је пријављено да су око 17 часова једна жена и NN лице које се представило као полицајац, упали у стан Михајла Б. (49) и уз претњу пиштољем одузели 55.000 динара и 10 кутија лекова за лечење зависности од опиоида.
Лажне полицијске исправе уз помоћ којих особе из криминогених средина себи доделе статус службеног лица, нажалост нису никакав новитет у Србији. Према незваничним подацима "Политике" у Србији их има преко 10.000, а највише забрињава то што изгледом веома подсећају на оне праве.
Посебно је тешко грађанима да летимичним погледом на полицијску легитимацију препознају да ли је у питању фалсификат или права исправа, јер су направљене тако да верно подсећају на легално издата службена документа, а често се разликују само у боји, нијансама и слично.
Јавност је имала прилику да чује неколико оваквих прича.
Пре само десетак дана у главном граду је ухапшен Милош Андрејевић (28) након што је "поршеом" дивљао у саобраћају, потукао се са другим возачем, а онда из пиштоља запуцао у ваздух.
Полиција је најпре лоцирала његово возило у Железнику, а убрзо након тога га је ухапсила. Приликом претреса његовог стана пронађена је и лажна значка! Одакле припаднику Левијатана лажна полицијска значка, утврдиће истрага која је у току.
Београдска полиција ухапсила је у марту ове године Д. П. (41) који се сумњичи да се старијим суграђанима у њиховим становима лажно представљао као полицајац или радник Електропривреде и Водовода да би, користећи њихову непажњу, од њих крао новац.
Полиција је приликом хапшења код осумњиченог пронашла импровизовану значку коју је користио током вршења кривичних дела, саопштено је тада из МУП-а.
Против Слађана Ђ. (41) из Сребренице полиција је прошле године поднела извештај због лажног представљања, јер је на веома необичан начин покушао да избегне полицијску контролу у Дервенти.
Слађан, да би избегао саобраћајну казну, рекао полицајцима да ради у Европској полицијској асоцијацији (ЕПА), па им је чак показао и службену легитимацију.
- Извршеним проверама, полицајци су утврдили да он није запослен у Европској полицијској асоцијацији, као и да је службена легитимација неважећа - појаснио је портпарол Полицијске управе Зворник Миљан Бобар.
Како се сазнаје, легитимацију је потписао познати преварант Мануел Матејић из Србије, а за којим трага Интерпол Србије управо због сличних превара.
Подсећања ради, Мануел Матејић је до сада у Србији више пута довођен у везу с преварама, а поједини медији су објавили на који начин је варао грађане. Према писању медија, Матејић се годинама лажно представљао као пуковник ЈСО у пензији и председник Европске полицијске асоцијације за Србију.
Истиче се да се сумња да је Матејић преварио на стотине људи. Полиција га је сумњичила да је продавао лажне службене легитимације ЕПА по ценама од 300, па до 5.000 евра.
Цене лажних значки које су распрострањене не само у Србији већ и широм региона, а "Политикин" извор објашњава да се цене крећу од једног обичног ручка у кафани, па до 5.000 евра. Томе у прилог говори и хапшење из априла ове године, када су "пали" фалсификатори.
Наиме, Милан Б. (35), полицајац из Бачке Паланке, и његов пријатељ Радован М. (37), власник казина, ухапшени су у Новом Саду због сумње да су по цени од 250 до 500 евра продавали лажне значке МУП!
Милан Б. и Радован М. ухапшени су у центру Новог Сада, и то на уговореној продаји.
- По претходном договору с купцем, Радован М. је довезао полицајца џипом "мерцедес" до центра Новог Сада. Када су изашли из аута, полиција им је ставила лисице - казао је извор и додао да су код полицајца пронађене две верне копије полицијских значки.
- Код другог ухапшеног Радована М. нађене су две новчанице од по 100 евра, за које се сумња да су фалсификоване, 20.000 динара, као и мања количина дроге - каже извор.