ЈЕДИНИ СНИМАК КНЕЛЕТОВОГ ГЛАСА: На Вождовцу још увек један графит који не сме нико да прекречи! (ВИДЕО)
"Прве утакмице, прве туче, прве љубави, прва разочарања, прве боли, прошли смо зеједно", изговорио је Кнеле изнад раке најбољег пријатеља
Александар Кнежевић Кнеле, један од најпознатијих жестоких момака са врелог београдског асфалта деведесетих, убијен је у октобру 1992. године. Иза њега је остало мало фотографија и ниједан снимак. Све до скоро било је непознато како је Кнеле звучао, а онда се појавио снимак са сахране његовог најбољег друга из детињства, Радована Лагунџића Жапца.
"ЛУДИЛО" У НАЈАВИ - Чак пет дербија за викенд, међу њима и окршај "Вечитих"
ЉУБА ЗЕМУНАЦ ИЛИ МАРАШ? Родоначелник брзог начина живота опасних момака са асфалта (ФОТО)
УЖАС У ДОБАНОВЦИМА: Полицајац зауставио аутомобил, а возач намерно дао гас и кренуо право на њега
- Дубоко смо потресени чињеницом да те више нема и да те неће ни бити. Расли смо заједно, схватили смо колико је цео живот суров и борили смо се против њега. Прве утакмице, прве туче, прве љубави, прва разочарања, прве боли, прошли смо зеједно. Знао сам да ништа не може да нас растави, али ово је више од онога што ми можемо и против чега нико никада није могао - изговорио је Кнеле изнад раке свог најбољег пријатеља.
У емисији Машана Лекића потом је приказан и графит, Кнелетов потпис, исписан у насељу у ком је живео, а који је ту већ 40-ак година. На њему пише: "Клопа, Кнеле и Стева".
То што је Кнеле уопште дозволио да га сниме, јасно говори о великом пријатељству њега и Жапца. Лагунџић је још у основној школи био познат као инцидентан тип, а када је мало одрастао, почели су да га пореде са озлоглашеним Ранком Рубежићем.
У обрачунима је користио и хладно и ватрено оружје: нож, сатару, пиштољ, кратеж, бомбе.
Он и Кнеле су били различитих карактера, али их је спајала заједничка особина: храброст на ивици лудила. Кнеле је био ватрени делија, Жабац гробар. Кнелету је идол био Гишка, Жапцу Ранко. Кнеле је волео фер туче, Жабац пиштоље. Кнеле је био дружељубив, омиљен и популаран, Радован није имао поверења у друге, дружио се само са Кнелетом.
Упркос разликама, били су најбољи другови и чак тетовирали имена један другога на раменима.
Убиство Александра Кнежевића Кнелета остаће заувек нерасветљено након што је 2017. године проглашено застарелим случајем. Сви списи и доказни материјал спаљени су, а то је најтеже пало његовом оцу, Душану Кнежевићу, званом Буца Ал Капоне.
Подсећамо и да је Душан Кнежевић после смрти сина тврдио да је за то убиство урађена и генерална проба.
- Гишки, Белом и мом сину претили су много пре ликвидације. Десет дана пре убиства имали су и генералну пробу, када су им специјалци упали у собу у "Хајату" и натерали их да легну са рукама на поду. Потом су им објаснили да проверавају алармне уређаје, али сам сигуран да су заправо проверавали како ће Кнеле реаговати пред полицијом - рекао је тада Кнежевић.
Кнежевић је убијен 28. октобра 1992. године у апартману 331 хотела "Хајат" на Новом Београду. Творац чувене дизел-генерације жестоких момака лежао је на стомаку, а на огледалу је крвљу била исписана порука "број 1". Ова порука до данас није дешифрована.
- Један мој пријатељ из СУП-а рекао ми је да је кобне вечери преко полицијске "мотороле" пренета порука: "Кнеле иде сам" - додао је Душан Кнежевић после убиства.
Они који су били блиски Кнелету, тврдили су да никада није олако отварао врата хотелске собе. Ипак, кобног дана нападача је пустио у собу, па се претпоставља да иза злочина стоји неко кога је добро познавао и у кога је имао поверења.
- Дарко Станојевић је кобне ноћи био у хотелу "Хајат". Покушавао сам да дођем до њега касније, да сазнам шта се те вечери дешавало, али је и он убијен у Немачкој - рекао је Кнежевић.
О Кнелетовом оцу се причало да је припадник старе гарде која је све решавала на фер начин. Надимак је добио јер је стално ишао у биоскоп како би гледао гангстерске филмове и обожавао је Ал Капонеа.