КАРЛЕУША НА СУЂЕЊУ ЗА УБИСТВО ЋУРУВИЈЕ: Оперативци осећали "опште претње" током истраге
Карлеуша је почео сведочење 28. октобра а данас је одговарао на бројна питања и тужилаштва и бранилаца.
Суђење четворици припадника Државне безбедности оптужених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године настављено је данас у Специјалном суду у Београду испитивањем пензионисаног полицајца - шефа полицијске групе која је истраживала убиство Ћурувије, Драгана Карлеуше.
Карлеуша је почео сведочење 28. октобра а данас је одговарао на бројна питања и тужилаштва и бранилаца.
На питање да ли је током истраге о убиству Ћурувије њему неко претио Карлеуша је рекао да није непосредно и директно добијао претње, али да су оперативци "осећали неке тензије и опште претње".
На прошлом суђењу је посведочио да се на основу оперативних сазнања дошло до података да је Служба државне безбедности умешана у то убиство, али да то није могло да се докаже.
Данас је на суђење био доведен и бивши припадник земунског клана сведок сарадник Тужилаштва за организовани криминал Дејан Миленковић Багзи, који би требало да сведочи о својим сазнањима везаним за убиство Ћурувије.
Други сведок сарадник Миладин Сувајџић, звани Ђура Мутави такође бивши припадник земунског клана, није доведен јер је, како је објаснила судија Снежана Јовановић " на месту далеко од зграде Специјалног суда".
Обојица су под заштитом полиције и налазе се на тајним локацијама. Њих двојица су добила статус сведока сарадника у процесу за убиство премијера Зорана Ђинђића и у случају разних злочина земунског клана.
За убиство Ћурувије оптужени су некадашњи шеф ДБ-а Радомир Марковић, шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, као и припадник тог центра Ратко Ромић, док је Милан Курак, који се терети да је непосредни извршилац убиства у бекству и суди му се у одсуству. Радоњић и Ромић се налазе у притвору од хапшења у јануару 2014. године.
Марковић у затвору служи казну од 40 година затвора, а Курак је у бекству и за њим је расписана међународна потерница. Радоњић и Марковић се терете за подстрекавање на тешко убиство, а Ромић и Курак за тешко убиство.
Према оптужници, Ћурувију је убио Мирослав Курак, а саучесник му је био Ратко Ромић који је дршком пиштоља ударио Ћурувијину пријатељицу Бранку Прпу у главу.
Како се наводи у оптужници, Ћурувија је убијен због "јавног иступања у земљи и иностранству и критике носилаца политичке власти, могућности да утиче на јавно мњење и деловање опозиционих друштвених снага, ради очувања постојеће власти".
Убијен је у дворишту испред улаза у зграду, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа.