КО ЈЕ СУБОТИЧКИ ЏЕК ТРБОСЕК, УБИЦА 14 ЉУДИ? Био је део Легије странаца и Арканових тигрова!
Маринко Магда из Суботице, познатији као суботички Џек Трбосек осуђен је на доживотну казну затвора због вишеструких убистава.
Ипак, он би током ове године могао да буде ослобођен из затвора у Сегедину.
ВЕЉИ НЕВОЉИ СВИ ОКРЕНУЛИ ЛЕЂА! Чланови Беливукове групе нуде сарадњу, спремни да ПРОПЕВАЈУ - добиће специјални статус
КО ЋЕ БИТИ ВЕЉИН НАСЛЕДНИК? СПРЕМА СЕ ПАКЛЕНИ РАТ ПОДЗЕМЉА: Кавчани у растројству због губитка Беливука
ЛОВА ДО КРОВА! Цариници на Градини зауставили ауто, а кад су кренули да га претресају засенило их је шаренило новчаница
Међутим, чак и ако га мађарски судски органи ослободе, Магду чека казна од 40 година робије изречена у Србији, с обзиром на то да је и извршио осам убистава на Палићу и Суботици.
Подсећања ради, Магда је бивши припадник Легије странаца и касније Арканових тигрова који је пресудом мађарског суда осуђен на казну доживотног затвора. Суботички Џек Трбосек, како су га прозвали, иза решетака је због убиства 14 људи и деце у Србији и Мађарској која је починио 1995. године.
Уједно о њему се данас говори као о најкрволочнијем убици ког Југославија памти
Од када је са својим ескадроном смрти, како су медији назвали Магдине саучеснике, у јануару 1994. године, у Суботици и Палићу почео свој крвави пир, јавност није престала да интригира прича о овом Суботичанину.
Мештани овог града памте га као човека који је умео да на белом коњу протутњи градским корзоом и који је конобаре, који би напојили његовог љубимца, богато чашћавао.
У Србији је Магда са саучесницима у једној ноћи убио пет људи у Суботици. Масакр је започео суровом ликвидацијом трочлане породице Петрић, Милана, Стане и њиховог сина Данета (10), а завршио га убиством брачног пара Јосипа и Верице Агатић на Палићу. Четири месеца касније полиција је утврдила да је Магда, сам или у групи, убио и старицу Иду Фехер у околини Суботице.
Због убиства више чланова породица Агатић и Петрић на Палићу, у одсуству је у Србији прво осуђен на смртну казну, а Мађарска због сопствених закона није могла да га изручи држави где се таква казна примењује. У међувремену, максимална казна и у Србији је сведена на 40 година па таквих препрека сада више не би било.
У породичној кући на Палићу, почетком сада већ давне 1994. године, у спаваћој соби, полиција је открила беживотна тела брачног пара Агатић, Верице и Јосипа.
Увиђај који су инспектори обављали није био ни близу краја, када им је стигло обавештење о још једном масакру. У малој кући, недалеко од суботичке Бувље пијаце, убијена је породица Петрић. У соби на самом улазу у кућу, на кревету, лежало је беживотно тело десетогодишњег Данета, у следећој соби тело мајке Стане, а у спаваћој соби тело оца Милана. Они који су познавали Милана, иначе полицајца који је „држао” рејон око суботичке Бувље пијаце, говорили су о њему као о поштеном човеку који, колико им је било познато, није учествовао у незаконитим пословима.
КРВ ЦРВЕНА СЛОВА НА СПОМЕНИКУ
- Тог јутра када су откривена убиства, на споменику јунацима из Првог светског рата, у парку преко пута Средње техничке школе, црвеном фарбом било је исписано "Агатић". Боја која је симболизовала крв још била свежа и сливала се низ споменик. Грађани су били у страху. Непрестано се говорило о убиству Агатића јер их је познавало много људи с обзиром на то да су имали фотографску радњу у центру града – сећа се један од Суботичана.
Група која је убијала по северу Бачке и Мађарској откривена је пошто је један њен члан развезао језик. Иван Ш. с надимком Цигањ, сам се јавио полицији, а пошто је током полиграфског тестирања реаговао на питања о убиствима, инспектори су почели да га решетају питањима. Између осталог, означио је Магду као главног организатора злочина, као и да му је он дао „шкорпион” калибра 7,65 и још један пиштољ да га се „реши”. Оружје је убрзо нађено, а испоставило се да потиче из ратова с простора бивше Југославије.
КОЛИКО ЈЕ УБИСТАВА ПОЧИНИО – НИКАДА НИЈЕ ТАЧНО УТВРЂЕНО
Заједничким радом српске и мађарске полиције утврђено је да су Магда и његови саучесници одговорни за чак 13 убистава, међу којима и смрт старице Иде Фехер, четворочлане породице Балинт у Сегедину, Розалије Хорват из Кечкемета, Суботичанина Драгутина Кујунџића...
Основано се сумњало да је убио четворочлану породицу Нађ из Сегедина, Балинта (42), супругу Гизелу (42) и њихову децу Данијела (17) и Балажа (10). Истим оружјем којим је убијена ова породица убијен је и брачни пар Антал и Розалија Хорват у Кечкемету, у Мађарској, а у поменутом месту је такође убио хрватског држављанина Драгутина Кујунџића. Суђено му је и за смрт Едите Немет из Орошхазе у Мађарској.
Колико је убистава, заиста, починио, а у колико је учествовао – никада није тачно утврђено. Познато је само да је Магда непрекидно понављао да ниједно дете никада није убио.
Бивши легионар ухапшен је почетком 1994. године, у полицијској станици у Сегедину у коју је дошао након што је позван да преузме дозволу за стални боравак у Мађарској. Инспектори који су радили на овом случају кажу да је позив уствари био клопка, како би се Магда намамио да дође у полицију. Због бруталних злочина на територији наше земље пред српским судом изречена му је смртна казна која је касније, због промене закона, преиначена у максималну затворску казну од 40 година. Поступак против Магде у Србији вођен је у његовом одсуству с обзиром на то да се од тренутка хапшења налазио у суседној Мађарској.
Годину и по дана по објављивању пресуде у Србији, у децембру 1995. године, Магди је у Мађарској, због дела које је извршио у овој земљи, изречена доживотна робија.