КО СУ СРБИ ХАКЕРИ КОЈЕ ТРАЖИ АМЕРИКА: Мозак операције са југа Србије, ожењен Филипинком!
Без обзира на то што су деловали преко Интернета, током извршења наводних кривичних дела осумњичени су боравили у Србији, па им и по том основу треба судити овде
Виши суд у Београду 30. септембра одлучиваће по замолници америчких власти да им изручимо 11 држављана наше земље, који су ухапшени у јулу због наводних превара и прања новца.
Кишу метака у шкаљарце испалио исти убица: Откривени нови трагови у случају убиства Дедовића и Стаматовића
УХВАТИО ЈЕ ЗА КОСУ И ВУКАО ПО ПОДУ! Саслушана Ковачевићева девојка, изнела детаље хорора кроз који је прошла
Младић ког је Контић брутално претукао још није саслушан: Миљан је дошао у суд, а онда је напрасно отишао!
Реч је о дигиталној превари на основу које су, како се тврди, оштетили америчке држављане за 70 милиона долара. Сви ухапшени су из Ниша и околине, неки од њих имају и двојна држављанства, а према речима њихових бранилаца, Милоша и Милана Петровића, нису испуњени услови да се они изруче САД због наведених кривичних дела.
- Америчке власти траже екстрадицију на основу споразума, који је потписан 2016. и ратификован прошле године, али они још нису доставили ниједан од материјалних доказа на основу којих су оптужили наше клијенте. Немамо чак ни име макар једног оштећеног америчког држављанина - тврди адвокат Милош Петровић, и појашњава да се осумњиченима може судити и у Србији, јер наш закон препознаје ово кривично дело, а имамо и Тужилаштво за високотехнолошки криминал.
Они су, објашњава наш саговорник, током извршења наводних кривичних дела боравили у Србији, тако да им и по том основу треба судити овде, без обзира на то што су деловали преко Интернета. Петровић додаје да су првобитно морали да траже одлагање саслушања њихових клијената, које је било заказано за 22. септембар јер нису имали времена да се припреме с обзиром на то да је материјал који је стигао из САД садржао 50 страница.
Сигал као промотер
Ова група била је све до хапшења веома блиска са америчким глумцем Стивеном Сигалом, који је практично био промотер њиховог биткоина нове генерације. Међутим, ту своју делатност није пријавио америчким порезницима, због чега је платио казну од 314.000 долара, јер је "незаконито рекламирао инвестиције у криптовалуте".
- Предмет смо добили 21. септембра и није било могуће да се наши клијенти упознају са садржајем. Апеловали смо на суд да има у виду да је другооптужена трудница у деветом месецу трудноће и да би требало да јој се дозволи да буде код куће под надзором или барем у затворској болници, а не у притвору - каже Петровић и објашњава да је она супруга првооптуженог Нишлије са којим има још четворо деце, од којих су троје малолетна, па им је одређен старатељ.
У Нишу и околини ове хакере, старости од 25 до 35 година, већ славе као модерне "Робин Худове" и не виде ништа лоше у томе што су урадили, чак их и правдају. Сви су, како кажу, власници успешних ИТ компанија и радили су за клијенте широм света.
- Они нашу земљу нису оштетили ни за цент, а то што је неко био алав да се обогати у виртуелном свету, то је био његов ризик. Томе смо изложени сви, чак и када преко Интернета наручујемо одећу или мобилне телефоне - каже Нишлија упућен у ове прилике.
Он додаје да ће једанаесторо осумњичених највероватније бити изручено Америци, јер се наша држава на то обавезала.
- Првооптужени, односно "мозак" ове групе, родом је из једног белопаланачког села и дуго година је радио на Филипинима, где се и оженио. Веома је цењен у ИТ индустрији и невероватан је програмер и математичар. Мислили су да су недодирљиви, јер нису правили проблем у својој земљи, а чињеница је и да су почели да "боду очи", јер су неки од њих почели да се размећу својим богатством у средини где се брзо све сазна - каже наш саговорник, додајући да је очигледно да су имали много новца када су могли "дијаманте да уграђују у ципеле".
Оптужбе због лажних платформи
Поступак је покренут због сумње да су се од 2011. године бавили дигиталним преварама и да су учествовали у стварању, промовисању и организацији најмање 16 лажних инвестиционих платформи на интернету. Тако су, како се тврди, зарадили 70 милиона долара. Припадници ове групе су проналазили инвеститоре широм света, укључујући и оне у северном округу државе Тексас, због чега је у акцији њиховог разоткривања и хапшења учествовао и ФБИ.