УКРАЛИ ТОРБИЦУ СА 12.000 ЕВРА И НИСУ ЈЕ ВРАТИЛИ: Ево колика казна би могла да следи овом брачном пару - да ли им прети ЗАТВОР?
Полиција је код осумњичених пронашла већи део новца
Муж и жена с двоје мале деце, који су снимљени путем сигурносне камере ресторана, да узимају торбицу коју је заборавио други гост, а у којој је било 12.000 евра, пронађени су и против њих ће бити поднета кривична пријава.
ТЕШКА САОБРАЋАЈКА НА ПУТУ УЖИЦЕ-ЗЛАТИБОР: Муж и жена повређени у директом судару, хитно превезени у болницу
ДИЈАНА ОСТАЈЕ ИЗА РЕШЕТАКА? Тужилаштво тражи да се продужи притвор Хркаловићевој, терете је за ово дело
ЧУЛО СЕ "СТОЈ, ПУЦАЋУ!", А ЗАТИМ РАФАЛНА ПАЉБА: Откривени сви непознати детаљи ликвидације Кума и Шиптара у Мељаку
- Припадници Министарства унутрашњих послова у Београду, у сарадњи са ПС Рума, ефикасним радом расветлили су кривично дело утаја и против тридесетосмогодишњег мушкарца и тридесетпетогодишње жене поднеће кривичну пријаву због постојања основа сумње да су учинили ово кривично дело - наведено је у саопштењу полиције.
Како се сумња, они су 4. новембра присвојили торбицу у којој је било 12.000 евра, односно 1.410.972 динара према тренутном средњем курсу Народне банке Србије, као и документа, а коју је претходно у ресторану у Београду заборавио један мушкарац.
Полиција је код осумњичених пронашла већи део новца, као и поменута документа и против њих ће бити поднета кривична пријава Првом основном јавном тужилаштву у Београду.
Колика казна би могла да следује брачном пару?
Адвокат Предраг Марковић из адвокатске коморе Шапца рекао је колика казна би могла да следује овом брачном пару. Детаљном анализом случаја Марковић је дошао до следећег закључка:
- У актима осумњичених лица се свакако отварују елементи кривичног дела крађе из члана 203. Кривичног законика, имајући у виду да госпођа прилази столу, тачније столици са које је устао господин чија је торба објекат кривичног дела, одмах пошто су лица која су раније седела устала од стола - објашњава Марковић.
Дакле, додаје, веома је кратак временски период протекао од момента устајања претходних гостију до момента када је госпођа пришла столици на којој се налази торба (свега неколико секунди, а свакако мање од 10 секунди).
- На снимку се види како госпођа руком додирује торбу и гледа "около" не са циљем да би некоме вратила исту него више како би проверила да неко случајно није видео њу како прилази туђој торби или како би се уверила да власник исте није покушао да се врати по њу. Имајући у виду да се у конкретном случају ради о ствари чија вредност прелази 450.000 динара (а не прелази 1.500.000 када би казна била још већа) дело учиниоца, односно учинилаца би се могло квалификовати као тешка крађа (члан 204. став 2. Кривичног законика) и за то кривично дело је запрећена казна затвора од једне до осам година - наводи Марковић.
Уколико се тумачи као утаја казна је мања
Мађутим, објашњава даље, како се у пракси учиниоци најчешће служе изговорима да је "неко заборавио" ствар па су је они само нашли и слично, а не постоје други материјални докази који би указивали на елементе кривичног дела крађа, из разлога једноставнијег доказивања надлежни органи (као што смо имали прилике да се уверимо из саопштења МУП-а) дело квалификују као кривично дело утаја (члан 207. став 5. Кривичног законика).
За наведено кривично дело је запрећена новчана казна или казна затвора до једне године, додаје Марковић
Поред наведеног, за кривично дело утаје уколико су утајене ствари у својини грађана, а што је дефинитивно у овом конкретном случају, кривично гоњење се предузима по предлогу оштећеног, што значи да би оштећени морао надлежном тужилаштву или МУП-у да достави, односно изјави на записник предлог за кривично гоњење, те након прибављања тог обавезног елемента надлежни органи предузимају све неопходне радње у циљу спровођења кривичног гоњења осумњичених лица."