МИСТЕРИЈА ТЕЛЕФОНА МАТЕЈА ПЕРИША Пронађен у џепу тела извученог из Дунава, а ови детаљи бацили НОВУ СЕНКУ НА СЛУЧАЈ
ДНК анализом тела које је јуче око 9.20 часова пронађено у Дунаву, на Ади Хуји, утврђено да се ради о хрватском држављанину Матеју Перишу (1994) чији је нестанак пријављен полицији у Београду 31. децембра прошле године!
Тачно пет месеци након нестанка младића из Сплита, тачније после 139 дана појавила се вест од које су сви стрепели - пронађено је тело у Дунаву на Ади Хуји које припада несталом Сплићанину Матеју Перишу.
ДНК материјал потребан за идентификацију узет је одмах по извлачењу тела младића из Дунава у Београду. ДНК је упоређен са ДНК Ненада Периша, оца Матеја Периша који је нестао у Београду у ноћи између 30. и 31. децембра 2021. године.
На Институту за судску медицину биће урађене и токсиколошке анализе, а на те резултате могло би да се чека недељама.
Од када је Матеј нестао, појављивале су се разне теорије. Ипак, највећа мистерија био је мобилни телефон. О томе се говорило као о кључном детаљу који може да нам открије шта се десило кобне ноћи у Београду.
МАМИ МАТЕЈА ПЕРИША ПОЗЛИЛО! Интервенисала Хитна помоћ - изговорила је само ово
У ОРГАНИЗМУ МАТЕЈА ПЕРИША СЕ ДЕСИО ОВАЈ ПРОЦЕС: Форензичар открио шта је било кључно за идентификацију
"ТЕЛО ТОНЕ У САН И ОН НЕ ОСЕЋА НИШТА" Ренато Грбић изнео потресне детаље - овако су изгледали последњи тренуци Матеја Периша
Матејев отац, Ненад Периш, објашњавао је у медијима детаље које је добијао од МУП-а Републике Србије, али и од хрватске полиције. Како је више пута истакао, његов син је кобне вечери највероватније угасио апарат због скупих импулса.
- Мобилни, колико знам, није пронађен, а излистани су сви позиви и поруке и ту није, колико видим, било неких података који би указивали на закључак да истрага крене према неком другом путу. Мобилни је био, колико сам чуо, у 23 сата пун 75 посто, то ми је рекао његов пријатељ, али како у локалу нема Wi-Fija, а доста су скупи импулси, претпостављам да је то разлог зашто га је Матеј искључио. Не знам постоје ли техничке могућности идентификације телефона који је искључен а има батерију у себи, нисам стручњак за то. Но, кажем, МУП Србије води истрагу и очекујем да они све то детаљно провере и виде, те донесу закључке. Не желим да им сметам, имам право као отац да се интересујем, али као лаик не желим да им одређене ствари намећем и сугеришем јер они су професионалци који раде свој посао - рекао је својевремено Периш и додао:
- Ипак, можда је могуће, уз техничка постигнућа и савремену технологију, питати и затражити помоћ неких суседних земаља које располажу таквим технологијама, сателитским подацима и слично.
Телефон несталог Сплићанина од самог почетка је велика енигма. Према полицијским подацима, сигнал овог уређаја регистрован је у ноћи 31. јануара на шеталишту код Саве, где се претпоставља да је Матеј ушао у воду, иако га камере нису снимиле како то ради. Следећи сигнал "ухваћен" је непуна три сата касније, неколико километара даље, код Великог ратног острва, на ушћу Саве у Дунав.
Оглашавали су се стручњаци и покушавали да објасне како је лоциран сигнал, када узмемо у обзир чињеницу да је сигнал доста ослабљен када пролази кроз воду. То из овог угла може да значи да је у том тренутку Матеј није у потпуности тада потонуо, а можда је чак био и на површини реке.
Људи су највише полагали наду у могућност да полиција преко младићевог телефона дође до комуникација које је имао у ноћи нестанка. То се пре свега односило на комуникације које је могао да има преко разних апликација за разговор и дописивање у ноћи нестанка.
И сам Ненад Периш је више пута говорио да је Матеј набавио телефон који има могућност да буде у води до пола сата. Набавио га је јер је возио бродове.
- Како је могуће да се сигнал појављује покрај Ратног острва, око 4.15 сати, а то је око два сата и 20 минута након задњег Матејевог снимка покрај "Саванове" у 1.55? Како је могуће да мобилни реагује ако се налази у реци? Ако је Матеј потонуо у реку, а мобилни му је био у џепу, онда је након 2.20 сати он неупотребљив, мокар, на дну реке и не би могао давати сигнал. Произвођач мобилног каже да може давати сигнал ако је мокар највише пола сата. Дакле, ако је мокар, не би засигурно могао давати сигнал након готово два и по сата - изјавио је Периш за хрватске медије.
То је само бацило нову мистерију на случај који је Србију и Хрватску дигао на ноге.
Управо телефон у џепу тела пронађеног код Аде Хује изазива највише пажње. То може да буде објашњење потенцијалног сигнала с мобилног телефона Матеја Периша. Ако погледамо мапу на слици испод, уколико је Матеј Периш заиста нестао у води Саве код Бетон хале где је последњи пут виђен, онда је јасно зашто је сигнал ухваћен код Великог ратног острва, а касније су струје однеле тело низ Дунав до Ада Хује.