Милан (24) је преминуо чекајући операцију на срцу: Издахнуо је мајци НА РУКАМА, али тек тад почиње ПРАВА АГОНИЈА! (ФОТО)
Туга до неба
Милан Аћимовић (24) из Остружнице преминуо је 15. марта ове године у породичном дому, чекајући операцију срца која му је била заказана за почетак маја и то 90 дана од успостављене прве дијагнозе!
Годину дана је прошло од смрти малог Раденка: Његови родитељи и даље чекају правду
Све је почело 9. јануара 2017. године када је осетио јак бол у грудима током породичног ручка. Одмах је отишао на преглед на једну приватну клинику, где је дежурни лекар дијагностификовао проблем аортне валвуле, након чега га Хитна помоћ под ротационим светлима превози на ВМА.
- Милану је тамо установљен проблем са аортном валвулом и речено му је да се под хитно јави на КБЦ "Дедиње" како би се што пре заказала операција- почиње своју потресну исповест његова мајка Оливера и додаје да је Милан са ВМА отпуштен након 10 дана уз констатацију да је његово стање стабилизовано.
- Лекари са "Дедиња" га прегледају и постављају му дијагнозу, а то је да му срце ради са само 25 одсто снаге. Дан касније конзилијум лекара доноси одлуку да му се операција закаже за 10. мај. Дакле, морали смо да чекамо 90 дана! Ја се и данас, девет месеци од како мог сина нема, питам да ли су они добро проценили озбиљност ситуације? На основу чега су закључили да младић од 24 године, чије срце ради са само 25 одсто снаге, може да сачека 3 месеца до операција- са кнедлом у грлу прича Оља.
Тод 15. марта, Милану је рано ујутру позлило. Екипа Хитне помоћи је дошла по позиву његове мајке, али је он одбио да пође са њима уз објашњење да се мало боље осећа и да ће послеподне отићи на клинику "Дедиње". Након тога је потписао сагласност да остаје код куће на своју одговорност.
Ко је одлучивао о датуму операције?
Конзилијум са КБЦ "Дедиње, који је 24. јануара на основу успостављене дијагнозе пацијента Милана Аћимовића (24) заказао операцију за 10. мај, чинили су др Наташа Стокућа Кораћ, др Драган Сагић, доц др сци мед Иван Стојановић и проф др Раде Бабић.
- Лекари су отишли и он је легао мало да одспава, а око 15 часова смо почели да се облачимо како бисмо кренули на клинику. Помогла сам му да дође до купатила како би се мало освежио и ту је пао- са сузама у очима нам прича мајка.
Потресно: Слика са сахране породиље Иване из Ниша и њене бебе кида душу (ФОТО)
Хитна помоћ је брзо дошла и готово сат времена, наочиглед мајке, покушавала реанимацију. Нажалост, око 16 часова они су констатовали смрт.
Милан је преминуо у породичној кући, на рукама своје мајке, а сахрањен је два дана касније. Након тога, агонија се наставља.
- Нешто више од месец и по дана од његове смрти, 5. маја ја добијам телеграм са клинике да се Миланова операција помера за 22. мај! Мој син се, два месеца након што сам га сахранила, и даље водио као пацијент на листи чекања- огорчено прича Оливера.
Ко је био Милан Аћимовић
Популарни Аћим (24), како га је друштво звало, живео је за спорт. На терену фудбалског клуба "Борац" из Остружнице направио је своје прве фудбалске кораке, након чега је каријеру наставља у ФК "Обилић. Након тога, Милан је тресао мреже у дресу мађарског Ференцвароса. Копачке је окачио о клин због повреде колена, али је наставио рекреативно да се бави спортом. Од руке су му ишле организације журки и прослава, па се опробао и у тим водама. Прерана смрт прекинула је многобројне планове које је правио са својом девојком Јеленом и пријатељима.
Она је ипак отишла тог дана на клинику. Од свих лекара који су чинили конзилијум који је њеном сину заказао операцију са 90 дана чекања, примио ју је доц др сци мед Иван Стојановић.
- Нисам добила објашњење на основу чега су ти лекари закључили да срце које ради са 25 одсто снаге може толико да чека. Једино што ми је речено је да је то била урођена срчана мана. Мој Милан је био спортиста, играо је фудбал од своје седме године. Ниједан клубски лекар који га је икад прегледао није установио било какав проблем, а сада ми одједном тврде да је било урођено. Чак и да јесте тако, да ли то значи да се у том случају пацијент оставља да умре или се лечи- пита се несрећна мајка.
Овако су умрле породиља Ивана и њена беба из Ниша: Сви детаљи трагедије која је потресла Србију
Она је против поменутих лекара поднела пријаве и то Суду части лекарске коморе, као и Регионалној лекарској комори.
- Ја не желим да блатим целу лекарску професију, нити комплетну болницу клиничког центра "Дедиње". Тужбу сам подигла против четири доктора ове клинике које сматрам одговорним, а за сваку своју изговорену реченицу имам доказе- завршава своју причу она.
Са Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" кажу да пропуста није било и да није пронађена ниједна грешка при одлучивању Конзилијума.
-У том предмету је извршен ванредни стручни надзор од стране Здравствене инспекције Министарства здравља и поднете пријаве Суду части Лекарске коморе Србије, те услед трајања тих поступака нисмо у прилици да се о том случају детаљније изјашњавамо- речено нам је на овој клиници.
С друге стране, Оливера Аћимовић најавила је да неће постутати и предати се, јер истину о томе шта се дешавало дугује пре свега свом сину.