НАПРАВЉЕН ВЕЛИКИ ПРОПУСТ СА ДНК АНАЛИЗОМ? Суђење за убиство Милоша Радојковића из Ниша добило неочекиван обрт
Одбрана оптуженог је изнела своје аргументе
Одбрана Нишлије Дарка Митића (34) оптуженог за тешко убиство некадашњег пријатеља Милоша Радојковића (25), покушала је данас да дискредитује крунски доказ који га терети, резултат ДНК анализе. Анализа биолошких трагова на чаурама испаљених из пиштоља "ЦЗ 99" коришћеног за убиство, коју је обавио Завод за судску медицину у Нишу како је данас пред Вишим судом у Нишу, посведочила вештак Александра Стефановић, показала је да припадају Митићу.
Запослили сте се, а нисте завршили факултет: Ево како да наставите студије уз посао
КУЋА СТРАВЕ У ЧАЧКУ: Објављене језиве фотографије објекта у којем је пронађен људски скелет (ФОТО)
ВЕЛИКА ЗАПЛЕНА ДРОГЕ У БОРУ: Ухапшен мушкарац (71), полиција у стану пронашла озбиљан "улов" (ФОТО)
Међутим, њен налаз је оспорио генетички форензичар са Биолошког факултета у Београду Душан Кецкаровић кога је ангажовала Митићева одбрана, истичући да је полимерима коришћеним у процесу анализе биолошких трагова, истекао рок, па самим тим нису били подобни за њихову идентификацију.
Митић се терети да је 20. новембра 2019. сачекао Радојковића испред његове куће у нишком насељу Беверли Хилс и испалио у њега 12 хитаца од којих га је погодило десет. Мотив злочина, како тврди тужилаштво је безобзирна освета јер му је Радојковић неколико месеци пре убиства запалио возило и то на дан свадбе, па се Митић терети за тешко убиство за које је запрећена максимална казна предвиђена Кривичним законом.
Митић је негирао кривицу истичући да није веровао да им је он запалио аутомобил, те да није имао разлога да га убије што је током свог сведочења потврдила његова супруга Кристина. Међутим, тужилаштво је сматрало да има довољно доказа за ову оптужбу посебно након што је Завод за судску медицину потврдио да је на чаурама откривеним на месту злочина, пронађена Митићева ДНК.
Вештак за биолошке трагове Александра Стефановић била је експлицитна у тврдњи да приликом израде тзв. електроферограма, којим се утврђује подударање ДНК, није било никаквих проблема у лабораторији који би могли да доведу у сумњу резултате анализе. Она је овако реаговала након што је Кецкаревић изразио сумњу у валидност поступка јер је током анализе рађена и ревизија налаза.
- Ревизија значи преиспитивање процеса како би се потврдила исправност добијених резултата, врши се контрола целог процеса у лабораторији и то је рутински поступак - казала је вештак. Она је искључила могућност да је Митићев ДНК на чауру доспео трансфером, што је било питање Кецкаревића с обзиром да, како је истакла, "изглед и количина естрахованог ДНК материјала, лабораторијска обрада и научна литература која се односи на чауре не упућују на његов секундарни трансфер".
Форензичар: Полимерима истекао рок
Међутим, тек када су судски вештаци напустили судницу, Кецкаревић је извукао свој главни адут. Истакао је да је полимерима који су коришћени у поступку ДНК анализе истекао рок, па да све што се догодило подсећа на "покварену шунку".
- Приликом прве анализе потрошен је сав биолошки материјал па није било могуће спровести процедуру отпочетка већ је три пута понављана иста анализа. Коришћени су полимери којима је истекао рок што значи да је свашта могло да се деси, а ове анализе морају да буду екстремно прецизне - нагласио је Кецкаревић.
С обзиром да су његове примедбе на налаз вештака изнете у њиховом одсуству, што је судија Мирко Драшковић оценио као "нефер" поступак, на следећем главном претресу Александра Стефановић ће бити поново саслушана, као и вештак балистичар Синиша Анђелковић.
Митићев бранилац Зора Добричанин Никодиновић затражила је да се Митићу укине притвор што је судско веће одбило.