НИШЛИЈЕ ДИГИТАЛНИМ ПРЕВАРАМА "ЗАРАДИЛЕ" 70 МИЛИОНА ДОЛАРА: Детаљи филмске акције српске полиције и ФБИ
Међу ухапшенима има држављана Србије, Црне Горе, Аустралије и Филипина, а свима је заједничко то што имају боравиште у Нишу
Крајем прошле недеље 11 особа је ухапшено због сумње да су се од 2011. године бавили дигиталним преварама и, како пише у саопштењу Тужилаштва за организовани криминал, учествовали су у стварању, промовисању и организацији најмање 16 лажних инвестиционих платформи на интернету. Тако су зарадили 70 милиона долара, а сви су боравиште имали у Нишу.
Међу ухапшенима има држављана Србије, Црне Горе, Аустралије и Филипина, а свима им је, кажу у Тужилаштву, заједничко то што имају боравиште у Нишу.
Ако сте приметили они јесу држављани других земаља, али имају боравиште у Нишу. Вршени су претреси и на другим локацијама, али они имају боравиште у Нишу - кажу у Тужилаштву.
СРБИЈА У ПРОТЕКЛОЈ ГОДИНИ СТАЛА НА ПУТ ТРГОВИНИ ЉУДИМА: Спасено је више од 20 људи, од тога шест малолетника
ШАРАНОВИЋ ДОБИО 30 ГОДИНА ЗАТВОРА ЗА УБИСТВО АДВОКАТА: Донета пресуда за наручено убиство и СЕДАМ ИСПАЉЕНИХ ХИТАЦА
БРУТАЛНО ПРЕТУКАО ПЕТОМЕСЕЧНУ БЕБУ ДО СМРТИ: Отац осуђен на 14 година затвора
Ова група је проналазила инвеститоре широм света, пишу из Тужилаштва, укључујући и оне у Северном округу државе Тексас, који су инвестирали у лажне инвестиционе платформе за бинарне опције где су припадници групе стварали лажне трговинске трансакције, лажне потврде о подизању и лажне потврде о пребацивању новца.
Припадници организоване криминалне групе су лица која су пристала да инвестирају, служећи се лажним идентитетима и користећи лажне титуле, путем имејла или видео-конференцијских веза упућивали да пребаце своје "инвестиције" на међународне банковне рачуне повезане са организатором те групе - пише у саопштењу.
Након тога група је, појашњавају из Тужилаштва, по налогу организатора затварала ове лажне инвестиционе платфоме и након неког времена, поново отварала нове са истом већ разрађеном методом рада.
На овај начин постоји основана сумња да су организатор и припадници ове групе прибавили противправну имовинску корист у износу од преко 70 милиона долара - закључују у Тужилаштву.
Ко је организатор и колико је у групи која је боравила у Нишу заиста и Нишлија, за сада није познато, али они који се разумеју у биткоине кажу да је то посебно тржиште, као и да је у Нишу пуно оних који на тај начин зарађују легалним путем.
Раније је било и више тих “копача”. Они на неки начин копају биткоине тако што изнајмљују своје ресурсе за трансакције овим виртуелним новцем. Многи тргују биткоинима, имате и могућност плаћана одређених производа биткоинима, као и банкомате где биткоине мењате за прави новац. Али увек, као и сваком послу, имате и оне који то злоупотребе - прича овај ИТ-јевац.
Познаваоци ове области додају и да у "блокчејн" технологији постоје и друге криптовалуте и да су биткоини само једна од виртуелних монета уз помоћ које је могла да се изврши превара, а Тужилаштво не даје детаљније информације о томе.
Сви ухапшени се налазе у притвору, како кажу у ТОК-у, по решењу судије за претходни поступак Вишег суда у Београду.