ОД ВЕЉЕ НЕВОЉЕ ПРЕКО АЛЕКСИЋА ДО ДАРКА ШАРИЋА - ВРУЋА ЈЕСЕН У СУДОВИМА! Од 1. септембра правосуђе ради пуном паром
Пред судским већима основних, Вишег, као и Специјалног суда и њиховим судијама наћи ће се многи предмети, међу којима и они медијски најзанимљивији
После дуже летње паузе и годишњих одмора, српско правосуђе од среде, 1. септембра, могло би да почне да ради "пуном паром" па се може очекивати "врућа јесен" у судовима.
Избоден младић у Земуну: Са тешким телесним повредама превезен у болницу
МЛАЂИ И ЛУЂИ - ФИЛМСКА ПЉАЧКА СРБИНА И ХРВАТИЦЕ У МОНАКУ: Пинк Пантери украли накит у вредности од 50.000 евра
СТРАВИЧНА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА У ЗЕМУНУ: Дете (13) задобило тешке повреде - још ПЕТОРО младих повређено
Пред судским већима основних, Вишег, као и Специјалног суда и њиховим судијама наћи ће се многи предмети, међу којима и они медијски најзанимљивији. Нека суђења ће тако тек отпочети, нека се приводе крају, а у појединим случајевима на помолу су изрицања пресуда.
Ништа мање посла неће имати ни заменици тужиоца, па се може очекивати и да неке истраге већ од септембра буду окончане и стигну у судове.
Тако, када је реч о истрагам, а које се тренутно још воде у надлежним тужилаштвима, велико интересовање влада за случај бахатог возача, иначе вишеструког повратника Лазара Г. који је осумњичен да је 18. јула на београдској Карабурми својим аутомобилом ударио двоје деце од пет и девет година на пешачком прелазу, и њиховог оца, а затим побегао, не пруживши повређенима помоћ. Деветогодишњи Стефан Б. је од последица повреда преминуо, а његов млађи брат је оперисан и опоравља се. Њихов отац је у несрећи "прошао" са лаким повредама.
Такође, у Вишем јавном тужилаштву у току је истрага везана за инцидент на београдском базену "Кошутњак" на којем се, из још непознатих разлога, удавио Немања Суботић (15). Тужилаштво прикупља информације и податке о томе да ли, евентуално, за ову трагедију постоје пропусти надлежних са базена, прегледају се снимци камера, биће саслушани сведоци...
Оптужница против криминалног клана Вељка Беливука и Марка Миљковића је подигнута и очекује се да ускоро буде и потврђена. Уколико се то деси, озлоглашени клан могао би се већ у септембру наћи на оптуженичкој клупи београдског Специјалног суда, где ће имати прилику да изнесе одбрану. На листи оптужених засад је укупно 31 особа, од којих је једна малолетник, те се према њему поступак одвија пред надлежним органима.
Упркос правоснажној пресуди, предмет који ће поново "ући" у судницу је случај шверца 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Европу, а за шта је Дарко Шарић осуђен на 15 година робије. Предмет је враћен у судницу одлуком Врховног касационог суда који је уважио Шарићев захтев за заштиту законитости и наложио да се због процедуралне грешке у претходном поступку укине правоснажна пресуда и предмет врати Апелационом суду на ново одлучивање. Пред овим судом требало би да се нађе и жалба на пресуду којом је Шарић оптужен због прања новца, али и првостепено осуђен на девет година затвора.
Почетак главног претреса пред Вишим судом у Београду за које је српска јавност веома заинтересована јесте случај Мирослава Алексића, учитеља глуме и власника приватне школе глуме "Ствар срца". Седам бивших ученица, међу којима су и Милена Радуловић и Ива Илинчић, оптужују га за силовање и недозвољене полне радње. Истрага је окончана у мају, а након једне допуне и две поднете жалбе, оптужница Вишег тужилаштва постала је правоснажна. Алексић се терети да је "силовање и недозвољене полне радње починио у периоду од 2008. до 2020".
Због ових дела, Кривичним закоником њему је запрећена казна од пет до 15 година робије, односно од две до 10 година затвора. Требало би да суђење ускоро почне и да буде јавно, уколико неко од учесника не затражи од суда да се јавност искључи због законских могућности.
Већ 7. септембра на оптуженичку клупу Вишег суда у Београду сешће Бранка П. (61) и Миља П. (23), мајка и ћерка из Обреновца, против којих је ВЈТ подигло оптужницу због сумње да су 23. децембра прошле године, тек рођену бебу, бациле у контејнер. Мајка новорођенчета оптужена је да је извршила кривично дело тешко убиство у покушају, док је бебина бака, оптужена за саизвршилаштво.
Обе оптужене се налазе у притвору од хапшења и током истраге, ниједна од њих није признала извршење дела које им се ставља на терет.
Суђење које је веома заинтригирало и заинтересовало, али истовремено и згрозило српску јавност, доведено је до краја. Реч је о суђењу Неђељку Ђуровићу, који се терети за убиство студента из Чачка Милоша Милеуснића у Београду, у Улици Димитрија Туцовића 2019. године. Оптужени тврди да је невин, иако је његов ДНК нађен на ножу којим је насмрт избо Милеуснића, са којим се никад раније није видео, нити га је познавао. И док одбрана захтева ослобађајућу пресуду, с друге стране, Тужилштво тражи да Ђуровић буде осуђен на максималних 40 година затвора.
Коначну реч даће суд 14. септембра, за кад је заказано изрицање првостепене пресуде.
Иако је прошло већ пет година од свирепог убиства певачице Јелене Марјановић, интересовање за суђење које се пред Вишим судом у Београду води против њеног мужа Зорана, којег оптужба терети да је починио овај злочин, не јењава.
Зоран у суд долази са слободе и од почетка стоји иза своје тврдње да "никад није наудио, а камоли усмртио супругу". До сада је у овом предмету саслушано двадесетак сведока, рађена су бројна вештачења... Наставак претреса у овом случају заказан је већ за средину септембра.
Прво основно јавно тужилаштво у Београду у петак је продужило притвор Олгици Маркановић, која се заједно са својом сарадницом Ј. Т. терети за тешко дело против здравља људи у саизвршилаштву. Оптужним предлогом тужилаштво је тражило од суда да Маркановићеву осуди на три године, а Ј. Т. на годину дана затвора.
Оне су ухапшене због сумње да су обављале хируршке естетске захвате на пацијенткињама, иако за то нису биле ни школоване ни лиценциране. Жене које су долазиле код Маркановићеве излазиле су наводно са опекотинама и ожиљцима на лицу - унакажене.
У вишем суду треба да отпочне суђење и Ивану Контићу, оптуженом да је покушао да убије М. М. (28), ког је у једној кладионици у Новом Саду зверски претукао, а потом му ломио руке док је овај онесвешћен лежао на поду, а затим побегао са лица места. Напад су забележиле сигурносне камере. Уследила је потерница, а потом и хапшење, односно оптужница.