"БИЛЕ СУ ДВЕ ГРУПЕ АТЕНТАТОРА" Откривена тајна која се чувала 20 година - "Нисам хтео да сведочим, живео сам у страху!"
Дванаестог марта се навршава 20 година од убиства премијера Зорана Ђинђића.
Тог кобног дана Београд је био преплављен полицијским патролама, хапшења су трајала данима, а саслушано је више од 11.000 људи.
Убрзо је откривено да је убица Звездан Јовановић.
"ДРЖАО САМ МУ СРЦЕ У РУЦИ, НИЈЕ ИМАО ШАНСЕ ДА ПРЕЖИВИ" Др Ристић открио детаље Ђинђићевог атентата - "Отварам трбух, а јетра исечена као саће!"
СНАЈПЕРСКИ ХИТАЦ ДИРЕКТНО У СРЦЕ! Павлов убијен на исти начин као Ђинђић - мистерија која леди крв: Ко је повукао обарач?
ОВАКО ЈЕ ГОВОРИО ЗОРАН ЂИНЂИЋ: "Да наши људи не би одлазили у свет, потребно је да свет доведемо у земљу"
Проф др. Миљко Ристић, чувени српски кардиохирург, налазио се у операционој сали кад су унели тешко рањеног Ђинђића, покушао је да му спасе живот, а сада је открио нове детаље.
- То је догађај који не могу никада да заборавим. Увек ми се мотало по глави због чега се неки атентат извршио, односно коме је тај човек сметао. Мислим да су међународни интереси у питању - започео је Ристић.
Наставио је причу са детаљима о самој рани, али и чаурама.
- Улазна рана је била с десне стране грудног коша, а излазна рана на левој страни грудног коша нешто ниже. Дакле, метак је упућен са висине јер није имао хоризонтални пут. За мене представља дилему да ли је премијер улазио главом према вратима зграде владе или леђима. Није логично. Ако је улазио главом према вратима, под тим околностима, немогуће да је пуцано из улице за коју се сумња већ је метак дошао из тотално супротног правца - изнео је шокантне тврдње Миљко Ристић.
Потом је објаснио зашто сматра да су постојале две групе атентатора иако је званична истрага оспорила такве тврдње.
- Сматрам да су постојале две групе атентатора. Погођен је и (шеф обезбеђења Милан) Веруовић који је био уз премијера. Метак којим је Ђинђић погођен има огромну разорну моћ, а с обзиром на то да је погођен Веруовић, да је то било од истог метка, не би ни он преживео. Дакле, једна група атентатора је пуцала из једног оружја, а друга из другог. Нисам хтео да сведочим, живео сам у страху - убеђен је хирург.
Након тога, сходно свим сазнањима које поседује о овом атентату, одговорио је због чега никада није сведочио.
- Ми смо само дужни да напишемо оперативни протокол, а то смо и урадили... Судска медицина се бави тим обдукцијама и очекивао сам неки позив међу 400 сведока који су сведочили, међутим, никада нисам позван. Тек сад многе ствари излазе у светлу стварности. Америка је она која руководи Европом, а Ђинђић је тада био миљеник Немачке. Све зависи од Америке. Ђинђић је био у добрим односима са Немачком, тамо је студирао и добио светско признање. Вероватно је претила опасност да он са Србијом уђе у неки пакт са Немцима, а Американци очигледно желе да имају одлучујућу реч у Европи - рекао је Ристић.
Премијер Србије Зоран Ђинђић, подсетимо, убијен у атентату на степеништу зграде седишта Владе Србије око 12:30 сати тог 12. марта 2003. године.
Метак му је прошао кроз срце, хитно је одведен у болницу, а лекари су након само сат времена константовали смрт.
Премијер је био при свести на путу ка Ургентном центру.
Оба метка је из снајпера са 130 метара удаљености из зграде у Адмирала Гепрата испалио припадник црвених беретки Звездан Јованови који је касније правноснажно осуђен на 40 година затвора.
Од другог испаљеног метка тешко је рањен шеф обезбеђења Милан Веруовић.