"ПОГРЕШИЛИ СТЕ ШТО СЕ КАЧИЛИ СА НАМА" Кавчани снимили сваку фазу мучења - касапе их и мељу, па чувају доказе о масакру
Што су сцене свирепије и егзекуција безобзирнија, то је јача порука како ће проћи они који се супротставе.
Турски медији објавили су прошле седмице језиве детаље, након што су се у истрази о убиству Которанина Јована Вукотића, наводног вође "шкаљарског клана", у Истанбулу појавиле и фотографије на којима се види да је Ристо Мијановић, за кога се такође тврди да је припадао "шкаљарцима", брутално мучен пре него што је убијен. Бројни медији пренели су фотографије на којима се види Мијановић у понижавајућем положају, а турски истражитељи су те фотографије пронашли у мобилном телефону Радоја Живковића, званог Жути, наводног припадника "кавачког клана", који је ухапшен у Турској због сумње да је организовао убиство Вукотића.
На фотографијама пронађеним у Живковићевом телефону види се Мијановић у вили у Истанбулу. Према писању турских медија, "кавчани" су фотографисали сваку фазу мучења Мијановића, али и његов гроб у башти виле. Наводно, касније су Мијановићево тело ископали и пренели га на неко друго место, будући да су турски истражитељи прекопали то место, али нису нашли леш Цетињанина. Нестанак Мијановића је крајем 2020. године пријавио његов адвокат. Мијановић је убијен пошто је, наводно, отишао у Шпанију да тражи свог пријатеља и сарадника Которанина Јована Јовановића, за кога се такође тврди да је брутално мучен и коме се сваки траг изгубио 2020. године.
ВИДЕЛЕ СУ НЕШТО ШТО НЕ БИ СМЕЛЕ? Ко су жене чија су тела пронађена у дворишту виле кавчанина - прекршили неписано правило (ВИДЕО)
ХОРОР У КУЋИ ЖЕЉКА БОЈАНИЋА: Полиција у његовој башти пронашла закопана тела три жене?! (ВИДЕО)
БОЈАНИЋ НА ЛИСТИ НАЈТРАЖЕНИЈИХ КРИМИНАЛАЦА У ЕВРОПИ! Ево шта је испричао пред судијом - поменуо и Кавчане
Фотографије из телефона Радоја Живковића на којима се приказује мучење Мијановића су језиве, али се медији нису либили да их објаве, и не помисливши притом да то постаје доступно и породицама жртава, њиховој деци, али и свој другој деци којој су доступни буквално сви медијски садржаји.
Мотиви медија да објаве фотографије и језиве детаље мучења су јасни – у питању је профит, али, ма колико били јасни, још је јасније да нису у складу с професионалним стандардима, а још мање с етичким принципима. Кад су у питању мотиви криминалних кланова, они могу бити личне природе, ако је у питању лична освета, или се припадник ривалске криминалне групе брутално мучи по налогу вође клана.
Криминолог Велимир Ракочевић објашњава да су овдашњи криминални кланови праксу бруталног мучења жртава преузели од својих узора из Италије и Америке.
– То је један од приступа који је био познат код мафије у Италији и САД – што бруталније и свирепије погубити противника. Нанети му што више патњи и бола пре егзекуције. То је порука која супротној страни треба да каже како ће проћи остали противници. Наравно, данас су те поруке бруталније јер се брже преносе преко медија и брже их добијају. Што су сцене свирепије и егзекуција безобзирнија, то је јача порука како ће проћи они који се супротставе. Данас су све границе свирепости пређене. Порука је: "Погрешили сте што сте се качили са нама"... Дакле, у питању је ширење страха и панике да би се обесхрабрили припадници ривалских кланова – казао је Ракочевић.
Према његовим речима, порука се не шаље само супарницима.
– То изазива страх и у општој популацији и говори им да нису безбедни, да могу бити колатерална штета, ствара се општа атмосфера несигурности, нарушене личне и колективне безбедности. И грађани се питају ко је следећи и тај страх од злочина се повећава, да и сами не постану жртва. Такође, порука полицији на све ово је да мора много озбиљније и енергичније да приступи решавању проблема, а не да буду затечени фотографијама и информацијама. Ниједна постфестум реакција не даје резултате, него превенција – наглашава Ракочевић.
Кад је реч о објављивању језивих садржаја у медијима, психолог и гешталт психотерапеут Анђела Шћекић Тодоровић истиче да сваки појединац мора да допринесе да што мање таквих детаља добије пажњу.
– Нажалост, ми не можемо утицати на садржај, као ни у којим количинама ће тај садржај бити доступан у медијима, на интернету, на друштвеним мрежама, с обзиром на то да постоје институције које се баве сортирањем садржаја који се људима пласира. Данас је све доступно и лако се може ући у нечију приватност, било да је то приватност појединца, породице жртава, или приватност одређеног догађаја. Сматрам да ми као појединци можемо да утичемо на то да ли ћемо прочитати одређени чланак, као и садржај који ће нам се најчешће приказивати (тиме што нећемо пратити странице које нам не одговарају, нити гледати видео- снимке са неодговарајућим садржајем). Пожељно је да сви снимци који садрже елементе насиља имају упозорење приликом објављивања. Наравно да ће се десити да прочитамо поједине наслове, али на нама је да одлучимо да ли ћемо кликнути и наставити с читањем тог садржаја, или ћемо наставити с оним што нама прија и што позитивније утиче на нашу психу. Сматрам и верујем да сви који објављују поменуту врсту садржаја треба да пођу од себе и пре објаве чланака и снимака размисле како би се они осећали да су део тог догађаја, да га проживљавају или да њихова деца то читају или гледају. Мислим да би се након тога промијенио начин пласирања садржаја, а самим тим и смањила шанса да још више повређујемо породице жртава – казала је Шћекић Тодоровић.