ПРАВДА ЈЕ СПОРА АЛИ ДОСТИЖНА: Панчевачком лекару поновљена пресуда због несавесног лечења!
Осим кућног притвора, лекару је изречена и забрана рада у струци!
Основни суд у Панчеву осудио је јуче по други пут хирурга Опште болнице из тог града Александра Ивицу на 11 месеци кућног затвора, због несавесног лечења Маријане Јојкић (30), која је преминула од упале трбушне марамице, изазване неконстатовањем перфорације слепог црева.
ВЕЛИКА АКЦИЈА НА ГАЗЕЛИ: Филмско хапшење на мосту, путничко возило окружено полицијом!
Млада Панчевка преминула је у марту 2006. због лекарског немара, остављајући за собом двоје малолетне деце. Ово је друга првостепена пресуда донета у овом случају, а претходну, којом је оптужени лекар био осуђен на идентичну казну, укинуо је Апелациони суд и наложио да се суђење понови.
У образложењу пресуде, суд је навео да је лекар проглашен кривим најпре због налаза и мишљења комисије вештака, које су потврдиле наводе оптужнице да је Јојкићева након пријема у болницу, са очигледним симптомима упале слепог црева, погрешно лечена неколико дана.
По ставу вештака, оптужени лекар је поступио несавесно и Јојкићеву прикључио на терапију која је замаскирала клиничку слику и погоршала њено стање.
Када је стање постало критично, пацијенткиња је пребачена у Ургентни центар где јој је констатована упала трбушне марамице изазване пуцањем слепог црева, коју оптужени лекар није ни констатовао.
Преминула је 20. марта 2006, да би после неколико месеци, полиција и тужилаштво била покренули истрагу у панчевачкој Општој болници.
Оптужени лекар је током читавог поступка негирао кривицу, тврдећи да је у случају Јојкићеве поступио у складу са струком, иако су вештаци тврдили супротно.
Осим што поступак правоснажно није окончан ни после пуних 10 година, последњих месеци пратиле су га бројне контроверзе. Наиме, након што је изречена претходна првостепена пресуда, крајем прошле године, њен писмени отправак загубљен је у писарници тужилаштва, због чега је поступајућем тужиоцу истекао рок за подношење жалбе.
Покренута је интерна истрага у тужилаштву која је резултирала покретањем дисциплинског поступка против радника писарнице.
Седница Апелационог суда, након које је и укинута пресуда, одржана је тада без без жалбе тужиоца који су истовремено заступали и породицу Јојкић.
Изиритирани чињеницом да због тог пропуста, тужилаштво у предстојећем другом жалбеном поступку неће моћи да тражи већу казну од претходно изречених 11 месеци кућног затвора, породица Јојкић је у случај укључила Комитет правника за људска права (ЈУКОМ).
УЖАС У ГРАЧАНИЦИ: Родитељи пронашли бебу бачену у БУНАР
Осим што су одмах поднели жалбу Уставном суду, представник ЈУКОМ-а је заступао породицу током поновљеног поступка који је јуче и окончан. Поред 11 месеци кућног затвора, лекару је изречена и једногодишња забрана рада у струци, али је он, невезано од случаја, недавно пензионисан.