ПРОСЛАВА РОЂЕНДАНА ЈЕ АЛЕКСУ КОШТАЛА ЖИВОТА: Полицајац открио због чега се кобне вечери све ОТРГЛО КОНТРОЛИ
Пензионисани полицијски инспектор објашњава да се плаћа скуп данак помодарству које је рођенданско славље из породичног круга преселило у кафане, али и српској традицији да се рано почне са алкохолним пићима.
Током каријере, Братислав Тимотијевић, који је читав радни век провео на месту руководиоца групе за малолетничку делинквенцију у ПУ Ниш, се нажалост, често сусретао са младалачким прославама које су се претварале у трагедију. Тако је недавно рођенданско славље у Алексинцу живота коштало Алексу С. (26).
ЗАШТО СУ СЕ БЕЛИВУК И МИЉКОВИЋ САСТАЛИ СА ЧУМЕТОМ? Типовали на његову породицу - Љубишин адвокат открио РАЗЛОГ САСТАНКА
ИЗБОДЕН ПОЛИЦАЈАЦ НА ЗВЕЗДАРИ: Рањен док је хапсио разбојника
МАЈКА ДЕВОЈЧИЦЕ (9) ИЗ БЕОГРАДА ПРИЈАВИЛА НАПАСНИКА: Мамио малолетницу сладоледом, па јој слао језиве поруке
Пензионисани полицијски инспектор објашњава да се плаћа скуп данак помодарству које је рођенданско славље из породичног круга преселило у кафане, али и српској традицији да се рано почне са алкохолним пићима.
- Родитељи који својој деци организују прославе пунолетства нису ни свесни какав ризик преузимају, јер су они одговорни за све што се на том слављу деси. Осим то се суочавају са материјалном па и кривичном одговорношћу за случај да нешто пође по злу, ризикују да се читавог живота боре са савешћу јер су допустили да ствари измакну контроли. Прославе пунолетства уз матурске, су са аспекта безбедности, најризичнији догађаји јер се окупља велики број младих људи, многи нису из истог друштва а када крв прокључа због алкохола, зачас дође до инцидената - каже Братислав Тимотијевић.
- Прославе осамнаестог рођендана су феномен настао након што је укинуто обавезно служење војног рока, те су оне замениле некадашње испраћаје у армију. Док се раније осамнаести рођендан славио као и сваки претходни, већ дуже од деценије претворио се у помпезно славље кафанског типа са стотину па и више гостију.
Оног тренутка када број гостију превазиђе могућности организатора да обезбеди ред и мир, ствари се отимају контроли. Вербалне расправе потакнуте алкохолом скоро су неизбежне али то је најмање зло. Током своје каријере имали смо озбиљне инциденте од којих су неки били трагични.
Најгоре ствари се дешавају када се ти сукоби из објекта у коме се слави, наставе на улици. Алкохолисано или повређено лице, често би било остављено без помоћи јер би његови нападачи побегли.
Чак и гуркање, па и благ ударац за алкохолисаног би се показао као кобан, јер би пао, ударио главом и то би било довољно да се славље претвори у трагедију - описује искусни полицајац чега се све нагледао старајући се о безбедности младих.
Истиче да полиција не може да обезбеђује прославе, те да је на организатору да се постара да сви гости буду безбедни.
- Апеловали смо, и то је дало ефекта, да се прославе организују у објектима који имају своје обезбеђење или да их организатор плати. То су обучени људи који могу да смире ситуацију или да савладају изгреднике до доласка полиције.
Међутим, због пандемије корона вируса, те прославе су постале илегалне, па самим тим и без ангажовања обезбеђења. Попуштање мера се тек очекује, иду летњи месеци, биће матурске прославе и друге прилике за окупљање младих људи, као човек који је читав живот радио на томе, молим родитеље да поведу рачуна о деци.
Позивајте ограничен број људи, превасходно оне које познајете и надзирите младе, посебно док конзумирају алкохол. Са осамнаест година, дозвољено им је да пију, али не смемо заборавити да се неки баш на тим прославама први пут сусрећу са жестоким пићима. Самим тим врло лако потпадну под њихово дејство, а конзумирањем алкохола желе да покажу да су одрасли.
Ни у шали немојте дозволити да некога намерно напију, јер не знате какве то последице може да има. Са друге стране, у српској је традицији да се мушкој деци у раном тинејџерском добу нутка алкохол, што их може одвести у зависност не само од пића него и од других опијата - наглашава Тимотијевић.
Указује да под дејством алкохола, млади људи постају еуфорични, осећају се моћно те да те емоције могу лако постати рецепт за катастрофу.
- У таквој ситуацији, лако попусте "кочнице", а онда могу наступити несагледиве последице. Нико није против славља, сви имамо разумевања за потребе младих људи, али су родитељи ти који морају бити уз њих и постарати се да све протекне онако како треба - закључује Тимотијевић.
Да подсетимо, млади Алексинчанин тешко је повређен 16. маја у тучи на рођенданском слављу сестре свога друга. Исте ноћи подлегао је повредама а нишка полиција ухапсила је тројицу гостију од којих је један осумњичен да му је задао смртоносни ударац у врат.
У његову част у Алексинцу је постављен билборд, а становници овог града на југу Србије свакодневно организују протесте против насиља међу младима.