РАСПИСАНА ПОТЕРНИЦА ЗА ЛИДИЈОМ ИЗ СВРЉИГА: Крвава мрља на панталонама повезала је са убиством, она отишла из Србије
Према подацима полиције осуђена је напустила Србију 22. новембра прошле године.
Основни суд у Нишу издао је наредбу да се распише потерница за Лидијом Стејковић (46) из Сврљига будући да се није јавила на издржавање казне од две и по године затвора, на коју је осуђена јер је знала за убиство Момчила Симоновића (59) из Галибабинца, а злочин није пријавила.
НЕСРЕЋА КОД БЕОГРАДА: Преврнуо се аутомобил насред пута, службе на месту саобраћајке (ФОТО)
НОВИ СНИМАК НИКОЛИНОГ УБИСТВА У КРАГУЈЕВЦУ: Чују се језиви пуцњи из пиштоља (ВИДЕО)
ЗАВРШНА ФАЗА СУЂЕЊА СРПСКОМ "ЕЛ ЧАПУ": Познато колика га КАЗНА чека, у његова злодела умешано још особа
Како се сазнаје, потерница за Стејковић расписана је у понедељак, јер је према подацима полиције осуђена напустила Србију 22. новембра прошле године!
- Пред Основним судом у Нишу у току је поступак извршења казне затвора против осуђене Лидије Стејковић из Сврљига по пресуди Вишег суда у Нишу од 9. јула 2020. године која је преиначена пресудом Апелационог суда у Нишу од 9. новембра 2020. године. Наведена пресуда је достављена на извршење Основном суду у Нишу 4. децембра 2020. године а у поступку извршења предметне казне затвора осуђеној Лидији Стејковић је дат налог да се јави на издржавање казне затвора - наводи судија Основног суда у Нишу Ивана Миловановић и додаје:
- Основни суд у Нишу је 8. фебруара 2021. године донео наредбу за издавање потернице против осуђене, имајући у виду да је према извештају МУП РС, Полицијске управе у Нишу - Полицијске станице Сврљиг, именована дана 22. новембра 2020. године напустила територију Републике Србије. Против осуђене још увек није расписана међународна потерница.
Подсетимо, Стејковићева је два пута била оптуживана да је у новембру 2016. помогла непознатим разбојницима да убију и опљачкају Симоновића (59) у његовој кући у Галибабинцу, али је оба пута пред Вишим судом у Нишу ослобођена оптужби за то кривично дело које није доказано на главном претресу. Осуђивана је оба пута само за непријављивање кривичног дела и учиниоца, а последњи пут, на поновљеном суђењу 9. јула прошле године, на годину и по дана затвора. У образложењу судске пресуде тада је речено да је Стејковићева проглашена кривом јер је знала да је Симоновић лишен живота и опљачкан, а да то није пријавила.
Како је утврђено на суђењу, она се те вечери налазила у непосредној близини његовог тела па је тако и настала крвава мрља на њеним панталонама која ју је довела у везу са овим злочином. Као отежавајућа околност, узето јој је у обзир да није пријавила лишење живота човека са којим је била блиска, а као олакшавајућу околност суд је ценио ранију неосуђиваност.
Апелациони суд повећао затворску казну
Но, Апелациони суд је решењем од 9. новембра 2020. године преиначио пресуду и повећао јој казну на две и по године затвора!
- Пресудом Апелационог суда у Нишу од 9. новембра 2020. године делимично је усвојена жалба ВЈТ у Нишу, преиначена пресуда Вишег суда у Нишу и то само у делу одлуке о казни, на тај начин што Апелациони суд оптужену Лидију Стејковић за кривично дело непријављивање кривичног дела и учиниоца из чл.332 ст.1 КЗ за које је оглашена кривом првостепеном пресудом, осуђује на казну затвора у трајању од две године и шест месеци - речено је крајем године у Вишем суду у Нишу и наведено:
- У казну јој се има урачунати време проведено у притвору и време трајања мере забране напуштања стана, док су жалба ВЈТ у осталом делу и жалбе бранилаца оптужене одбијене као неосноване и првостепена пресуда у непреиначеном делу потврђена.
Дакле, у изречену казну Стејковићки ће бити урачунато време проведено у притвору од 18. новембра 2016. до 21. децембра 2017., као и време проведено у кућном притвору од 21. децембра 2017. до 5. априла 2018. године.
Негирала умешаност, потрага за убицама траје
Стејковић се на суду бранила да нема везе са злочином и да јој је све намештено, а да је крвава мрља на фармерицама настала раније, када су Симоновића који је наводно искашљавао крв, водили код лекара.
Вештак за крвне мрље Завода за судску медицине из Ниша, иако не искључујући могућност да је до настанка крвне мрље дошло прскањем крви у моменту настанка ране, изјаснио се да је вероватније да је она настала трансфером, односно након тога.
Момчило Симоновић је нађен мртав 8. новембра 2016. године у својој кући са везаним рукама и повезом на устима. Ко је мучио, тукао и убио Симоновића, у чијој је кући је била извршена и преметачина, остало је још увек непознато.
Убице Симоновића још увек нису познате и за њима полиција и истражни органи и даље трагају. Сумња се да је у овом случају мотив за злочин користољубље, али је збуњујуће то што је у џепу убијеног наводно нађен новац.