СРПСКА ПРЕВАРА ОД 70 МИЛИОНА ДОЛАРА: Мајка ухапшене хакерке са Филипина стигла у Ниш и упутила вапај нашим властима
Специјални суд у Београду је 2. новембра утврдио да су испуњене све законске претпоставке за изручење десеторо осумњичених
Филипинка Џесика Атилано апеловала је на органе Србије да не изручују Америци њену ћерку Ксенију Меј Атилано, једну од 11 осумњичених за рачунарску превару које потражује ова држава.
Џесика је у Ниш стигла након што је крајем октобра Ксенији притвор замењен мером електронског надзора јер је деветом месецу трудноће.
КОКАИН, ПИШТОЉИ, ПРИГУШИВАЧ: Велики плен полиције у Београду
Настављен рат "кавчана" и "шкаљараца" до истребљења: Недељно у игри пет милиона евра од дроге
СТРАВИЧНА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА У ПОЖЕШКОЈ УЛИЦИ: Пешака ударио аутомобил и бацио га под аутобус!
Специјални суд у Београду је 2. новембра утврдио да су испуњене све законске претпоставке за изручење десеторо хакера, међу којима је и Ксенијин супруг Кристијан Крстић који се терети да је организатор ове нечасне работе, док је једанаести својевољно пристао на екстрадицију.
- Овде сам да апелујем на српску владу да не изручи моју трудну ћерку, њеног мужа и остале српске држављане Сједињеним Америчким Државама. Не могу да замислим како ће њених шесторо малолетне деце, као и седмо које је на путу, да расту и живе без родитеља. Дошла сам са Филипина да покушам да им помогнем, али не знам колико ћу још моћи да поднесем ову патњу - каже Џесика Атилано, мајка Ксеније Меј Атилано, која је са супругом и још деветоро Нишлија осумњичена за финансијску интернет превару и чије изручење су затражиле власти САД.
Каже да се одлучила да дође у Србију иако јој је то тешко пало због старости и болести.
- Имам 66 година, дијабетичар сам, а патим и од других здравствених проблема, не знам докле ћу да живим. Плашим се да нећу ни упознати своје унуче… Молим вас да се чује мој глас, да се заустави изручење - рекла је видно узбуђена жена.
Ако буду изручени, правац Тексас
Подсетимо, Кристијан Крстић, његова супруга Ксенија, Ф. А. К, М. П, У. С, Н. К, А. С. Е, М. М, Н. Д, Б. Р. и Н. М. и А.К. се терете за "заверу у извршењу преваре која укључује електронску комуникацију" и због "завере у прању новца". Уколико буду изручени судиће им пред Окружним судом у Северном округу Тексаса с обзиром на то да су њихове жртве из ове државе.
Они се сумњиче да су учествовали у стварању најмање 16 лажних инвестиционих платформи, мамећи своје жртве из читавог света да улажу свој новац, након чега би их затварали, те да су на тај начин прибавили преко 70 милиона долара.
Адвокат: Нема услова за изручење
Џесика ових дана брине о Ксенији, која је већ пробила термин за порођај, и којој је због тога одобрена мера кућног притвора уз електронски надзор. И њен адвокат Милан Петровић сматра да би јој требало судити пред домаћим правосуђем, јер нема услова за њено изручење. Он зато најављује жалбу на решење Вишег суда у Београду о екстрадицији.
- Тренутно се налазимо у фази подношења жалбе Апелационом суду на решење Вишег суда којим је утврђено да су испуњени услови за изручење наших држављана Сједињеним Америчким Државама, у складу са Законом о међународној правној помоћи, који је Србија потписала са САД. Поднели смо жалбу на такву одлуку јер сматрамо да нису испуњени услови за изручење, али и јер је наводно кривично дело за које их терете почињено на територији Србије, па је она једина земља која може бити надлежна за вођење овог поступка - каже Петровић.
Он је саопштио да је поднео жалбу на одлуку о екстрадицији.
- Одбрана је свесна да је Америка покренула поступак против њих на основу споразума који има са Србијом, али сматрам да овај документ не обухвата случај да се кривично дело учини у Србији, а на штету САД. Које ће законодавство бити меродавно, да ли ће учинилац бити изручен, то у том уговору није наведено. Зато тај акт мора бити ревидиран, у крајњем случају и раскинут и сачињен нови, који треба да предвиди и овакве случајеве - рекао је Петровић.