SRPSKA PREVARA OD 70 MILIONA DOLARA: Majka uhapšene hakerke sa Filipina stigla u Niš i uputila vapaj našim vlastima
Specijalni sud u Beogradu je 2. novembra utvrdio da su ispunjene sve zakonske pretpostavke za izručenje desetoro osumnjičenih
Filipinka Džesika Atilano apelovala je na organe Srbije da ne izručuju Americi njenu ćerku Kseniju Mej Atilano, jednu od 11 osumnjičenih za računarsku prevaru koje potražuje ova država.
Džesika je u Niš stigla nakon što je krajem oktobra Kseniji pritvor zamenjen merom elektronskog nadzora jer je devetom mesecu trudnoće.
KOKAIN, PIŠTOLJI, PRIGUŠIVAČ: Veliki plen policije u Beogradu
Nastavljen rat "kavčana" i "škaljaraca" do istrebljenja: Nedeljno u igri pet miliona evra od droge
STRAVIČNA SAOBRAĆAJNA NESREĆA U POŽEŠKOJ ULICI: Pešaka udario automobil i bacio ga pod autobus!
Specijalni sud u Beogradu je 2. novembra utvrdio da su ispunjene sve zakonske pretpostavke za izručenje desetoro hakera, među kojima je i Ksenijin suprug Kristijan Krstić koji se tereti da je organizator ove nečasne rabote, dok je jedanaesti svojevoljno pristao na ekstradiciju.
- Ovde sam da apelujem na srpsku vladu da ne izruči moju trudnu ćerku, njenog muža i ostale srpske državljane Sjedinjenim Američkim Državama. Ne mogu da zamislim kako će njenih šestoro maloletne dece, kao i sedmo koje je na putu, da rastu i žive bez roditelja. Došla sam sa Filipina da pokušam da im pomognem, ali ne znam koliko ću još moći da podnesem ovu patnju - kaže Džesika Atilano, majka Ksenije Mej Atilano, koja je sa suprugom i još devetoro Nišlija osumnjičena za finansijsku internet prevaru i čije izručenje su zatražile vlasti SAD.
Kaže da se odlučila da dođe u Srbiju iako joj je to teško palo zbog starosti i bolesti.
- Imam 66 godina, dijabetičar sam, a patim i od drugih zdravstvenih problema, ne znam dokle ću da živim. Plašim se da neću ni upoznati svoje unuče… Molim vas da se čuje moj glas, da se zaustavi izručenje - rekla je vidno uzbuđena žena.
Ako budu izručeni, pravac Teksas
Podsetimo, Kristijan Krstić, njegova supruga Ksenija, F. A. K, M. P, U. S, N. K, A. S. E, M. M, N. D, B. R. i N. M. i A.K. se terete za "zaveru u izvršenju prevare koja uključuje elektronsku komunikaciju" i zbog "zavere u pranju novca". Ukoliko budu izručeni sudiće im pred Okružnim sudom u Severnom okrugu Teksasa s obzirom na to da su njihove žrtve iz ove države.
Oni se sumnjiče da su učestvovali u stvaranju najmanje 16 lažnih investicionih platformi, mameći svoje žrtve iz čitavog sveta da ulažu svoj novac, nakon čega bi ih zatvarali, te da su na taj način pribavili preko 70 miliona dolara.
Advokat: Nema uslova za izručenje
Džesika ovih dana brine o Kseniji, koja je već probila termin za porođaj, i kojoj je zbog toga odobrena mera kućnog pritvora uz elektronski nadzor. I njen advokat Milan Petrović smatra da bi joj trebalo suditi pred domaćim pravosuđem, jer nema uslova za njeno izručenje. On zato najavljuje žalbu na rešenje Višeg suda u Beogradu o ekstradiciji.
- Trenutno se nalazimo u fazi podnošenja žalbe Apelacionom sudu na rešenje Višeg suda kojim je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za izručenje naših državljana Sjedinjenim Američkim Državama, u skladu sa Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći, koji je Srbija potpisala sa SAD. Podneli smo žalbu na takvu odluku jer smatramo da nisu ispunjeni uslovi za izručenje, ali i jer je navodno krivično delo za koje ih terete počinjeno na teritoriji Srbije, pa je ona jedina zemlja koja može biti nadležna za vođenje ovog postupka - kaže Petrović.
On je saopštio da je podneo žalbu na odluku o ekstradiciji.
- Odbrana je svesna da je Amerika pokrenula postupak protiv njih na osnovu sporazuma koji ima sa Srbijom, ali smatram da ovaj dokument ne obuhvata slučaj da se krivično delo učini u Srbiji, a na štetu SAD. Koje će zakonodavstvo biti merodavno, da li će učinilac biti izručen, to u tom ugovoru nije navedeno. Zato taj akt mora biti revidiran, u krajnjem slučaju i raskinut i sačinjen novi, koji treba da predvidi i ovakve slučajeve - rekao je Petrović.