КАКО ПРОЛАЗЕ ЗЕЛЕНАШИ У СРБИЈИ: Најчешће дају 50.000 евра, случај "РАСКОЉНИКОВ" све чешћи
Члан 217. Кривичног законика Србије прописује зеленаштво као посебно кривично дело и предвиђа да ће се затвором до три године и новчаном казном
Полицијске истраге показале су да жртва зеленаштва, може бити и сам каматаш јер му неки дужници не плате ни камату нити врате главницу, а мало је оних који се усуде да примене силу да би повратили свој новац.
"Ко је дирао моју жену?!" Невиђена драма у кафани у Београду: Човек (45) гостима претио пиштољем!
Језиви детаљи дављења у Великој Морави: Деца су се играла на плажи, а онда су видела мртва тела!
ДЕЧЈИ РОЂЕНДАН ПОШАО ПО ЗЛУ: Радовао се пуцајући из пиштоља, а онда је један гост завршио ФАТАЛНО
Убиство керамичара Милорада Раденковића из Жаркова, у чијој су позадини према првим резултатима истраге, зеленашки дугови, поново је скренуло пажњу на проблематичну страну заснивања те врсте дужничко поверилачких односа.
Члан 217. Кривичног законика Србије прописује зеленаштво као посебно кривично дело и предвиђа да ће се затвором до три године и новчаном казном, а у појединим случајевима и строжом казном, казнити лице које за давање новца или других потрошних ствари на зајам неком лицу, прими или уговори за себе или другог несразмерну имовинску корист, искоришћавајући тешко имовинско стање, тешке прилике, нужду, лакомисленост или недовољну способност за расуђивање оштећеног. Овај члан закона штити дужника, али не и зајмодавца јер се претпоставља да је он тај који ће профитирати из ове нелегалне трансакције.
Међутим, случај Милорада Раденковића показао је да зеленаштво може скупо коштати не само дужника, с обзиром на то да се сумња да су њега убили они којима је дао новац под камату.
Миодраг Којић, руководилац групе за сузбијање имовинских деликата ПУ Ниш у коју спада и зеленаштво апелује на грађане да се уздрже од ове врсте позајмица, јер ризикују да се нађу у великим проблемима.
- Наши подаци показују да је удео зеленаштва, као кривичног дела, у имовинским деликтима које решавамо, у паду. Сматрам да за то има више разлога, људи су схватили колико ризикују, пре свега мислим на имовински аспект, узимајући зајам уз енормну камату. Са друге стране, мислим да су сузбијању зеленаштва допринеле и банке, јер су поједноставиле процедуру за добијање кредита али и ублажиле захтеве за гаранцијама за враћање дуга.
- Међутим, тешко је установити праве размере оваквих трансакција јер се оне по правилу одвијају у четири ока, а ми за њих сазнајемо тек када дужник почне да трпи притиске да врати новац. Баш то, што се дужничко поверилачки однос заснива у "сивој зони", зеленаштво је тешко доказиво кривично дело. Ово из разлога, што зеленаш дужнику не издаје признаницу за узети новац а камоли да наводи износ камате. Та трансакција се по правилу покрива фиткивним купопродајним уговором који у суштини значи да ће дужник остати без некретнине коју је дао као гаранцију за враћање дуга, ако га не измири у одређеном року - каже Којић.
Како истиче, без обзира на то што су тешко доказиве, полиција пријаве о зеленаштву не одбацује.
- По свакој пријави од жртве зеленаштва поступамо, обавештавамо тужилаштво и прикупљамо доказе. Међутим, ретко се дешава да обезбедимо неспорне доказе за ово кривично дело, па тужиоци у 90 одсто случајева те пријаве одбацују као неосноване а странке упућују на парнични поступак. Није увек тако, имали смо неколико врло успешних акција у Алексинцу где смо у неким случајевима пронашли и спискове дужника са потраживаним износима, што нам је омогућило да дело докажемо а осумњичене за зеленаштво, процесуирамо - додаје наш саговорник.
Говорећи о профилу људи који се одлучују на ову врсту позајмица, Којић објашњава да се најчешће ради о бизнисменима којима је новац потребан за неки пословни подухват.
- Најчешће се зеленашима обраћају предузетници, којима су потребне велике суме новца. Наша сазнања показују да се најчешће узима 50.000 евра а као гаранција за враћање дуга, залаже се некретнина. Највише је грађевинаца, који сматрају да ће с обзиром на
велику зараду од изградње станова, успети да позајмицу лако врате.
- Не рачунају на неке непредвиђене околности, рецимо на проблеме око грађевинске дозволе, кашњење у извођењу радова и слично, што увећава дуг због протока времена. Када схвате да се примиче рок да врате дуг, оду код другог зеленаша, па код трећег, четвртог... и онда је дужнички биланс енормна сума новца - додаје Којић.
Полицијске истраге показале су да жртва зеленаштва, може бити и сам каматаш јер му неки дужници не плате ни камату нити врате главницу, а мало је оних који се усуде да примене силу да би повратили свој новац.
- Било је раније озбиљнијих кривичних дела за које сумњамо да су у вези са зеленаштвом, али сада немамо таквих ситуација. Ово из разлога што су зеленаши свесни да ће бити озбиљно санкционисани уколико прибегну "утеривању дугова". Из тог разлога, имали смо ситуација да су пристајали да им се врати само главница, али дужник није имао ни за главни дуг а камоли за камату.
- Тако су зеленаши остајали "кратких рукава", чак имам основа да кажем да постоје људи који од њих позајмљују новац без намере да им врате, тако да су у ствари они оштећени. Користе ситуацију што су свесни да зајмодавац не може да се обрати суду јер би себе изложио ризику због уговорене незаконите камате, па му не врате ни главни дуг. Од десетак зеленаша позајме по двадесет, тридесет хиљада евра, ако им неко припрети, њему врате а овим осталима кажу да их туже. Зеленаши знају да немају документацију нити други доказ, па не наплате ни главницу - додаје саговорник.
Зеленашима одлазе и људи из сиромашнијих друштвених група, али они позајмљују мање суме новца.
- Уочили смо а зеленаштва има у ромској популацији, те да он посебно олако узимају новац за весеља те за неке њихове свадбене обичаје. Рачунају да ће отићи у неку од европских земаља те да ће тамо набавити новац. Међутим, дешава се да им се ти планови изјалове па камата нарасте. Онда долази до свађа па и туча, али они ретко пријављују да је позадина тих сукоба зеленашки дуг.
- Због свега што се може десити и зеленашу и дужнику, препоручио бих да се уздрже од оваквих радњи јер морају имати на уму да се ради о кривичном делу које може ескалирати и у неко друго, много озбиљније - додаје Којић.
Све ово подсећа на чувени роман Достојевског "Злочин и казна", када Родион Романович Раскољников, амбициозни студент права, подстакнут крајњом бедом и туробном будућношћу, одлучује да опљачка и убије Аљону Ивановну, омражену старицу која лихварењем израбљује људе.
ТРАГЕДИЈА КОД ВЕЛИКОГ ГРАДИШТА: Ауто слетео са коловоза и преврнуо се, возач није имао никакве шансе
УЖАС У НИШКОЈ БАЊИ: Никола (18) на базену повређен чекићем, сумња се да га је власник тукао
СВЕДОЧЕЊЕ МЕШТАНА О УТАПАЊУ БРАЧНОГ ПАРА КОД СМЕДЕРЕВА: "Иако је био непливач, скочио је за њом"
Ухапшен Новопазарац због сумње да је ПОДВОДИО ДЕВОЈКЕ ИЗ СРБИЈЕ: Једна побегла па испричала све полицији
НА ЈЕЗЕРИМА НЕ ПРЕСТАЈУ ДА СЕ НИЖУ ТРАГЕДИЈЕ! Младић (19) изненада потонуо, није успео да исплива код Чоке