Шверцовали две тоне "црног злата": Ово су трикови којима се користе МОДЕРНИ ПИРАТИ са Дунава
Готово три тоне нафте заплењено је претходних дана у две одвојене акције Управе царина и МУП
Готово три тоне нафте заплењено је претходних дана у две одвојене акције Управе царина и МУП у рејону Дунава, након што су откривени кријумчари који су покушали да прошверцују црно злато. Истраживали смо којим се триковима служе ови шверцери и куда возе гориво.
У првом случају су након вишедневног осматрања приобаља Дунава цариници речне екипе за сузбијање кријумчарења обавестили колеге из полиције да је недалеко од ковинског моста уочен теретни комби, највероватније натоварен кријумчареном нафтом.
КРВАВА ЗОРА НА БЕОГРАДСКОМ СПЛАВУ: Мушкарац избоден шест пута, поломљен му нос, интервенисала полиција
ТРАГЕДИЈА! Погинуо младић (28) из околине Петровца: Враћао се са мото скупа, па се закуцао у камион!
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО) УЖАС НА ГАЗЕЛИ! Смрскан аутомобил! ПРЕВРНУО СЕ НА КРОВ! Међу повређенима и ДЕЦА!
Када је полиција зауставила поменути комби смедеревских регистарских ознака, у њему су заједничком контролом заиста пронађена два бидона коцке, са по 1.000 литара немаркираног дизел горива.
Поред бидона са нафтом налазила се и пумпа за претакање, са око 15 метара гуменог црева, а до окончања прекршајног поступка пред надлежним судом, поред кријумчарене нафте, привремено је задржан и комби.
Сличан случај догодио се и неколико дана раније, када је у близини рудника Ковин на Дунаву приликом заједничке контроле са полицијом и тржишном иснпекцијом на броду-багеру пронађен један бидон коцка запремине 1.000 литара и метално буре од 200 литара у којима је било немаркирано погонско гориво.
Како наводе у Царини, нафта је током 2018. имала примат, јер је заплењено преко 250 тона тог горива, што је скоро осам пута више него 2017. године. Како објашњавају, она се највише кријумчари бродовима, али врло често и цистернама, а шверцери се довијају како да пронађу "рупу у закону", па да оно што раде маскирају неким легалним послом.
- Кријумчари на рекама раде у мањим групама, али су изузетно организовани, имају брзе чамце и специјалне барже за превоз дизела, па чак и специјалне цевоводе постављене на дну корита реке којим гориво пребацују са бродова на обалу. Они користе радио и мобилну везу и уз помоћ те опреме лако могу да шпијунирају комуникацију Управе царина и МУП-а. На Дунаву има више таквих група чије се деловање сада већ може упоредити са гусарењем - кажу у царини.
Како објашњавају, неколико је шема претакања горива.
Они додају да се то најчешће ради на води, без пристанка пловила на обалу.
- На пример, брод који је пун горива кренуо из Украјине је у међународним водама код луке Прахово и креће се северно. У наредних 200 километара, између Србије и Румуније, ово пловило са страном заставом заправо је својеврсна плутајућа амбасада, те је и компликованија његова контрола. Улазна ревизија (контрола) овог брода у нашу земљу ради се тек код Великог Градишта. Али пловило пуно горива не иде до те тачке. У међувремену спушта се домаћи брод који регуларно плови десном страном Дунава у нашим водама и налази се са колегом из Украјине негде на средини пута између Великог Градишта и Прахова. Ту претачу нафту, завршавају посао, окрећу се и враћају назад - свако у своју земљу - детаљно објашњавају у Царини.
Оборен пешак на Новом Београду: Прегажени младић преминуо у болници, ВОЗАЧ УХАПШЕН!
"Позвао ме је на С*КС ДО УНИШТЕЊА, а онда је хтео да ме УБИЈЕ": Санелин ПРЕДАТОР из Тутина УХАПШЕН!
Оптуженог за ДВОСТРУКО УБИСТВО у Бечеју и Молу стигла БОЖЈА КАЗНА: Откривени ЈЕЗИВИ ДЕТАЉИ из затвора!
Кријумчара ово гориво кошта педесетак динара по литру, без акцизе и пореза. Јасно је да је зарада велика јер се ова претакања углавном мере тонама.
- Бродови су веома захвални за кријумчарење јер постоје велики простори - бункери, који нису доступни у редовној контроли без извлачења пловила на суво - кажу наши саговорници.
(ВИДЕО) "ОВАКВЕ ПИЈАЦЕ НЕМА НИГДЕ У ЕВРОПИ" У Бубањ потоку се може наћи СВЕ: Од шарпланинца до "убице комараца"