ЧОВЕК који је ПОНИЖАВАО Шариће и Кекин клан: Ко је СВЕТСКИ НАРКО БОС који је изручен Србији из Бразила
Потпуно непознат широј јавности
Београђанин Горан Нешић (47) звани Цига је био један од најмоћнијих мафијаша Јужне Америке, у Бразилу је држао два фудбалска клуба, од којих је један био прволигаш и у криминалној хијерархији био је изнад Дарка Шарића и Дејана Стојановића Кеке, вође Кекиног клана. Нешић је који је ове недеље коначно изручен Србији из Бразила и упућен у Забелу на издржавање осмогодишње казне, познат је као краљ кокаина.
Прочитајте и:
Кокаински дон, како га још зову, ухапшен је 2011. у акцији бразилске полиције и осуђен због шверца 24,5 килограма хероина.
Када је ухапшен, бразилски медији су писали да је он био један од најмоћнијих мафијаша у Латинској Америци. У тадашњој акцији „Нива“ приведена је 31 особа, пронађено је 620 килограма кокаина и 846.000 евра.
Горан Нешић Цига чак је и чувене криминалце, браћу Шарић звао слугама, а приликом хапшења, како су тада писали бразилски медији, био је потпуно миран.
- У стилу великог боса, у луксузном летњиковцу у Бауру ухапшен је у потпуно лежерном издању – писали су медији.
Нешић је, како се писало, у послове са дрогом увео Дејана Стојановића Кеку и Дарка Шарића. Писало се да је уточиште у нарко-пословима у Јужној Америци пружио готово свим криминалцима који су успели да побегну из Србије. У Бразилу је имао лажни идентитет, са документима на српско име Илија.
На вези је држао тамошње нарко-картеле, код њих обезбеђивао кокаин, којим је затим снабдевао све српске и црногорске кланове, који су дрогу даље кријумчарили у Европу. Био је главни сарадник Дарка Шарића, изнад њега по рангу, нарко-везама и утицају.
Осим са Шарићем, Нешић је сарађивао са вођама осталих група са наших простора, посебно са кланом „Америка“, чији је вођа Милета Миљанић на основу те везе, наводно, организовао кријумчарење великих количина кокаина у Европу, због чега је пре неколико месеци ухапшен у Италији.
Нешић, чије име није познато у домаћој јавности јер се одавно иселио из Србије, добро је познат безбедносним службама.
За Нешићем су наше власти расписале међународну потерницу због пресуде којом је осуђен на осам година затвора по оптужби да је организовао шверц 24,5 килограма хероина из Бугарске, намењен тржишту Србије, Холандије и Швајцарске. И тада је био под истрагом Службе државне безбедности, која је ухапсила његове сараднике. Нешић је после ове акције побегао из Србије, а суд у Пироту у одсуству га је осудио на осам година затвора.
Побегао је у Јужну Америку, где је успео да заузме једну од водећих функција у нарко-хијерархији. Банда коју је основао, према саопштењу бразилске полиције, деловала је у савезним бразилским државама Сао Паоло и Еспирито Санто, Парана, Амазонас, Пара и Рондонија, као и бразилском делу Амазоније. Ухапшенима је после хапшења блокирано располагање над 31 објектом, 15 луксузних возила и три брода.
Одмах после његовог хапшења, Србија је Бразилу послала захтев за изручење, који је, међутим, у лето 2013. Врховни суд Бразила одбацио, уз образложење да је „поступак застарео“. Нешићу се у то време у Сао Паулу судило за организовање шверца 620 килограма кокаина из Јужне Америке у Европу и за прање око два милиона евра. Две и по године после одбијања тог захтева за екстрадицију Бразил је ипак Нешића изручио српском правосуђу.
Последње информације су говориле да је Нешић живео у утврђеној вили као у филму „Лице с ожиљком“ (Сцарфаце), коју су Бразилци звали „Тврђава“. Опасана је металном огорадом кроз коју је пуштена струја. Бројне камере и наоружани чувари чувају њеног власника који има стотину поданика: телохранитеља, курира, трговаца наркотицима.
Комшије су за локалне медије након његовог хапшења рекле да су радови на вили трајали две године, а након тога се Нешић одједном уселио. Суседи су посведочили да су једног дана видели колону луксузних аутомобила са затамњеним стаклима. После тога живот се наставио уобичајеним током. Нешића на улици никад нису видели.