Трагедија у Новом Саду најтежи догађај за наш народ у овој години: "Памтићу те сцене док сам жив, имамо само један начин да наставимо да живимо после ове несреће"
Свака пречица води нас у ћорсокак. А пречице су све ово што гледамо данас, а то је пре свега политизација огромне трагедије од стране дела опозиције, каже у новогодишњем интервјуу за Курир министар полиције.
Актуелни министар полиције и лидер СПС каже да ће наше институције, укључујући МУП, довести посао до краја и непобитно утврдити шта се десило с надстрешницом у Новом Саду и ко је крив за њено рушење. С министром Ивицом Дачићем разговарали смо дан пре подизања оптужнице због обрушавања надстрешнице, кад је погинуло 15 људи, док су тешко повређене две особе.
Дачића је та трагедија и лично потресла, како каже, и као човека који има породицу и саосећа с породицама невиних жртава.
Србија оставља иза себе још једну годину коју је обележила трагедија (пад надстрешнице у Новом Саду са смртним последицама) и у којој се поново чула реченица "да се ово више никада не понови". Зашто смо морали на тежи начин научити и ову лекцију?
-Огромна трагедија задесила је Нови Сад и целу Србију, да не говорим о породицама жртава и како они живе после 1. новембра. Ја сам дошао одмах на то страшно место, док су спасиоци извлачили жртве и повређене, и памтићу те сцене док сам жив.Као народ, и као људи који воде рачуна једни о другима, имамо само један начин да наставимо да живимо после овако велике трагедије. А то је да до краја, до најситнијег детаља, утврдимо шта се десило, како је трагедија могла да се избегне и ко је за њу одговоран. Свака пречица води нас у ћорсокак. А пречице су све ово што гледамо данас, а то је пре свега политизација огромне трагедије од стране дела опозиције. Као и после трагедије у школи Рибникар и у селима око Младеновца, исти људи нису дали ни да ожалимо жртве како доликује, ни да истражимо зашто је дошло до трагедије коју Србија није видела у својој историји. И шта су добили? Желели су власт, а не истину која ће колико-толико да зацели наше ране. И сада желе то исто. До истине и до одговорности могу да дођу само истражни органи и они то даноноћно раде, јер знају да је то не само њихов посао, него и дуг према народу у тешком тренутку који проживљава. Али ове што преко жртава хоће до власти, до неке прелазне владе, та истина не интересује. Без обзира на сав притисак који трпе са улице, наше институције, укључујући и МУП ће довести свој посао до краја и утврдиће непобитно шта се десило са надстрешницом и ко је крив за њено рушење. То је задатак државе и она ће га обавити.
Полиција је била такође у фокусу након тога, због протеста.. Није им било једноставно али остали су прибрани. С друге стране широм Европе на демонстрацијама органи реда узвраћали су на сваки напад врло грубо. Како сте успели да сачувате присебност баш код сваког припадника у сваком тренутку?
-Полиција има огромну толеранцију према учесницима протеста, некад је и превише толерантна. Мора да се зна, ко год нападне полицајца он иде у затвор. То није никаква репресија, ни прекорачење овлашћења, то је закон, то је демократија и то се учи у свакој кући. Наши полицајци трпе огроман притисак, често су изложени и физичким насртајима екстремних демонстраната, да не говорим колико их вређају и псују. Али они су професионалци и ја им одајем признање за држање за које би мало ко од нас имао нерава. Ова влада, председник Вучић и ја као министар имамо јасан став да полиција не реагује против демонстраната до крајњих граница, док не нападају полицију и друге људе или уништавају имовину. Од српске полиције нема суздржаније у целој Европи. И то доста говори о степену демократије у Србији и другде. Али, нека случајно неко не помисли да је демократија исто што и анархија. Ми добро знамо где је ту граница и нећемо да дозволимо да је било ко пређе.