Сутра је Бадњи дан: Ово су обичаји који се везују за један од највећих хришћанских празника
Српска православна црква и њени верници сутра прослављају Бадњи дан, који уз Божић представља један од највећих хришћанских празника.
Поред многобројних обичаја и веровања која су заступљена у нашем народу, а везују се за овај празник, неке породице имају и обичаје који се преносе с колена на колено. Наиме, традиција налаже да бадњак уносимо у наше домове, припремамо посну трпезу, а многи верници на тој трпези стављају и новац. Овај стари обичај налаже да уколико се ситан и крупан новац нађе на трепзи за Бадњи дан односно за Бадње вече током целе године ће новца бити у кући.
Такође, верује се и да варнице које настају спаљивањем бадњака између осталог симболизују и "парице". Због тога многе породице приликом спаљивања бадњака говоре: "Колико варница толико парица".
Обичаји који се везују за Бадњи дан
- Мак ваља јести на Бадњи дан, јер се верује да ће донети много новца онима који га једу.
- Они који су се током године посвађали с неким, на Бадњи дан праштају и мире се и то је прави дух традиције.
- Не ваља на Божић човек да се опије, јер се сматра да ће бити пијан целе године.
- За бадње вече троше се ораси да се види каква нам је срећа, здравље, а када се изломе, бацају се по ћошковима собе, да квочка изведе много пилића, а ако се бацају цели ораси, онда ће јаја бити мућак. Бацају се на све стране, да се играју јагањци.
- После вечери на Бадње вече се сви целивају (љубе) да овце чувају јагањце.
- На Бадње вече жена удари руком мужа у слабину, а муж жену исто, да буде целе године кућа весела, да буде здрав домаћин-газда куће.
- На бадње вече ко први види прегорели бадњак, први ће да види теле када се отели крава.
- Од Бадње вечери вода од воћке, ставља се ујутру на сисама крава, да буду меке за мужу, а пасуљ од Бадње вечери се закопа у земљу, да кртица не копа.
- Жар од бадњака се чува због беснила, а ујутру се и баница ставља у гламњу од бадњак и ставља се кад се некоме нешто надигне.
- Шумке од бадњака стављају се у оџак да одстоје и ставља се кад се некоме нешто дигне на руку или ногу.
Поред овог постоје и многи други обичаји и веровања која се везују за овај, али и за многе друге празнике у нашем народу.